Human Rights Watch: Ukrajinske snage koriste međunarodno zabranjene mine
Human Rights Watch je otkrio da ukrajinske trupe koriste zabranjene mine. Protivpešadijsko oružje je međunarodno zabranjeno, uključujući i Kijev, zbog njihovog razornog uticaja na civile.
Izveštaji HRW-a otkrili su nekoliko slučajeva u kojima je Ukrajina koristila protivpešadijske mine. Grupa za praćenje ljudskih prava je prvi put iznela ove navode u januarskom izveštaju, ali u saopštenju za javnost objavljenom u petak kaže se da je nedavno pronađeno više dokaza.
Dokazi pokazuju da su ukrajinske snage ispaljivale rakete koje su nosile hiljade protivpešadijskih mina PFM-1, koje se takođe nazivaju mine „latice“ ili „leptir“, navodi se u saopštenju za štampu. Mine se aktiviraju pritiskom, što znači da se zadržavaju na tlu sve dok ih neko ne zgazi ili ne naleti na njih.
HRW je „na osnovu intervjua sa žrtvama i članovima njihovih porodica potvrdio 11 civilnih žrtava od mina, uključujući jednu smrt i višestruke amputacije potkolenice“, navodi se u saopštenju za javnost.
Kijev je ratifikovao međunarodni ugovor koji zabranjuje njihovu upotrebu.
👉 Električna vozila su sve samo nisu “zelena”! Kada vidite koliko njihova proizvodnja šteti prirodi biće vam jasno https://t.co/1cVWUsZlkP
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 4, 2023
Ukrajinska vlada je odgovorila na izveštaj HRW-a rekavši da će „proučiti“ te tvrdnje, ali tvrdi da Kijev ima pravo na odbranu.
Uz to, Vašington je blizu da odobri prebacivanje kasetnih bombi u Kijev. Poput mina latica, municija bačena kasetnim bombama ostaće na zemlji i nakon završetka rata, ubijajući civile u godinama koje dolaze.
Postoji međunarodni ugovor koji zabranjuje kasetne bombe. Međutim, SAD, Rusija i Ukrajina nisu strane u sporazumu.
Na prostoru Srbije SAD(NATO) su koristile kasetne bombe i municiju sa osiromašenim uranijumom koje su prvenstveno ubijale civilno stanovništvo. I to rade još uvek. Niko nije odgovarao zbog toga.