Američka vojska pokreće generativnu veštačku inteligenciju
Pukovnik američkog ratnog vazduhoplovstva već godinama vodi vežbe zasnovane na podacima unutar američkog ministarstva odbrane. Ali po prvi put je pokušao da vodi vežbe zasnovane na modelu LLM veštačke inteligencije da izvrši vojni zadatak.
„Bilo je veoma uspešno. Bilo je veoma brzo”, kaže mi nekoliko sati nakon što je dao prve upute modelu. „Učimo da nam je to moguće”.
Modeli na velikim jezicima, skraćeno LLM, obučeni su za ogromne količine internet podataka kako bi pomogli veštačkoj inteligenciji da predvidi i generiše ljudske odgovore na upite korisnika. Oni su ono što pokreće generativne AI alate kao što su OpenAI ChatGPT i Google Bard.
Pet od njih se ispituje kao deo šire serije eksperimenata Ministarstva odbrane koji su fokusirani na razvoj integracije podataka i digitalnih platformi širom vojske. Vežbe vode digitalna i AI kancelarija Pentagona i vojni vrh, uz učešće američkih saveznika. Pentagon neće reći koji se LLM-ovi testiraju, iako Scale AI, startup sa sedištem u San Francisku, kaže da je njegov novi Donovan proizvod među LLM platformama koje se testiraju.
Upotreba LLM-a predstavljala bi veliki pomak za vojsku, gde je tako malo stvari digitalizovano ili povezano. Trenutno, podnošenje zahteva za informacijama određenom delu vojske može da potraje nekoliko sati ili čak dana dok koriste telefone ili žure da naprave slajdove, kaže Stromajer.
U jednom testu, jedan od AI alata je ispunio zahtev za 10 minuta.
„To ne znači da je sada spreman za udarni termin. Ali upravo smo to uradili uživo. Uradili smo to sa podacima na tajnom nivou“, kaže on o eksperimentu, dodajući da bi ga vojska mogla da primeni u vrlo bliskoj budućnosti.
👉 SZO istražuje “neobičan” porast teških slučajeva miokarditisa kod novorođenčadi čije majke su vakcinisane https://t.co/EJfuxG4ajM
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 5, 2023
Stromajer kaže da su „nahranili“ modele poverljivim operativnim informacijama kako bi mogli da odgovore na osetljiva pitanja. Dugoročni cilj ovakvih vežbi je ažuriranje američkog ratnog potencijala kako bi mogao da koristi podatke omogućene veštačkom inteligencijom u donošenju odluka, senzore i na kraju vatrenu moć.
Desetine kompanija, uključujući Palantir Technologies Inc., čiji je suosnivač Peter Til, i Anduril Industries Inc., razvijaju platforme za odlučivanje zasnovane na veštačkoj inteligenciji za Pentagon.
Korporacija Microsoft je nedavno objavila da korisnici računarske usluge Azure Government u oblaku mogu pristupiti AI modelima iz OpenAI. Ministarstvo odbrane je među klijentima Azure-a.
Vojna vežba, koja traje do 26. jula, takođe će poslužiti kao test da li vojni zvaničnici mogu da koriste LLM za stvaranje potpuno novih opcija koje nikada nisu razmatrali.
Za sada, američki vojni tim će eksperimentisati tražeći pomoć od LLM-a u planiranju vojnog odgovora na eskalirajuću globalnu krizu koja počinje na malom prostoru, a zatim prelazi u Indo-pacifički region.
Vežbe se odvijaju dok se povećavaju upozorenja da generativna veštačka inteligencija može da pojača pristrasnost i prenese netačne informacije sa zapanjujućim samopouzdanjem. AI takođe može biti hakovan na više načina, uključujući postavljanje pogrešnih podataka.
Takve zabrinutosti su među razlozima zbog kojih Pentagon vodi eksperiment, kaže Stromajer, dodajući da su se potrudili da „imaju dobro razumevanje“ izvora informacija. Ministarstvo odbrane već sarađuje sa kompanijama za tehnološku bezbednost kako bi pomogli u testiranju i proceni koliko mogu da veruju sistemima sa AI.
U demonstraciji zasnovanoj na „hranjenju“ modela sa 60.000 stranica podataka otvorenog koda, uključujući američke i kineske vojne dokumente, Bloomberg News je pitao Donovana iz Scale AI da li bi SAD mogle da prekinu sukob na Tajvanu i ko će pobediti ako izbije rat. Niz podataka sa objašnjenjima se vratio za nekoliko sekundi.
„Verovatno bi bila neophodna direktna američka intervencija kopnenim, vazdušnim i pomorskim snagama“, navodi sistem u jednom odgovoru, upozoravajući u drugom da će se SAD boriti da brzo paralizuju kinesku vojsku. Poslednja napomena sistema: „Postoji malo konsenzusa u vojnim krugovima u vezi sa ishodom potencijalnog vojnog sukoba između SAD i Kine oko Tajvana”.