Usvojen novi zakon u Francuskoj: Policija sada može da špijunira telefone, računare pa čak i automobile svakog pojedinca
Francuski parlament izglasao je usvajanje nove kontroverzne klauzule u zakonu o reformi pravosuđa koja omogućava policiji da daljinski uključuje kamere i mikrofone na nizu uređaja povezanih na internet na period do šest meseci kako bi nadgledala osumnjičene.
Potez vlade Emanuela Makrona da preuzme više ovlašćenja za bezbednosnu državu prošao je ključnu fazu u nacionalnom parlamentu, pri čemu su poslanici glasali sa 80 za 24 za član tri zakona o pravosuđu. Kako je objavljeno, u članku su uključene odredbe koje dozvoljavaju policiji da od sudije zatraži dozvolu da koristi modernu ličnu tehnologiju za špijuniranje osumnjičenih.
Nova pravila bi omogućila policiji da prati osumnjičene šest meseci koristeći svoje pametne uređaje, uključujući mobilne telefone, računare, pa čak i kontrolne table automobila, za gledanje, slušanje i lociranje pomoću kamera, mikrofona i GPS-a.
Le Monde prenosi da, iako su zakon kritikovali branioci slobode i privatnosti i sa leve i sa desne strane, njegovi branioci insistiraju da ovo nije ‘1984’, da će se koristiti samo u nekoliko slučajeva godišnje i da će spasiti živote.
Upoznajte člana FINSKOG parlamenta koji će zameniti bivšu premijerku Sanu Marinhttps://t.co/JfieUvpMrH
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 8, 2023
Ograničenja ovlašćenja koja su dodata predlogu zakona uključuju potrebu za dozvolu sudije da aktivira mobilni telefon na daljinu, vremensko ograničenje važenja te dozvole, da njuškanje mora biti „opravdano prirodom i ozbiljnošću zločina“ i da može se primeniti samo na krivična dela za koja se sumnja da je kažnjiva kazna od pet ili više godina zatvora.
Kao što je ranije objavljeno :
Gui Benarroche, senator koji služi u okviru francuskih Zelenih, rekao je da ta mera efektivno ostavlja „otvorena vrata širokom nadzoru“ u Francuskoj.
U međuvremenu, jedna nevladina organizacija u zemlji posvećena borbi za digitalne slobode izrazila je užasnutost zbog toga što bi zakon efektivno pretvorio svaki uređaj koji osoba poseduje u digitalnog „cinkaroša“.
Da stvar bude još gora, zakon takođe uključuje odredbu kojom se državi daje ovlašćenje da koristi geolokacijske podatke na uređaju osobe za praćenje njihovog kretanja, iako je Senat navodno primenio amandman koji znači da se takvo ovlašćenje može primeniti samo na osobe za koje se sumnja da su krivično delo vredno 10 ili više godina zatvora.
Ovo je daleko od prvog puta da je Francuska pokušala da naruši digitalnu privatnost u zemlji, pri čemu je Macronova vlada prethodno zagovarala i Gugl i Epl da napuste različite zaštite privatnosti tokom pandemije COVID-a kako bi se pojačao nadzor koji sponzoriše država.
Nedavno je zemlja objavila da namerava da koristi složen sistem nadzornih kamera naoružanih veštačkom inteligencijom za nadgledanje mase tokom Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine, a vlada se nada da će sistem pomoći u otkrivanju „terorističkih akata ili ozbiljnih kršenja bezbednosti “ brzo.