Novo normalno! Vlast u Škotskoj na korak da DEKRIMINALIZUJE sve vrste NARKOTIKA
Škotska vlada predložila je dekriminalizaciju posedovanja svih droga za ličnu upotrebu kako bi se uhvatila u koštac sa jednom od najvećih stopa smrtnosti od predoziranja u Evropi.
Sugestiju je skoro odmah blokirala konzervativna vlada Ujedinjenog Kraljevstva u Londonu, koja je rekla da „ne planira“ da ublaži zakone o drogama.
Poluautonomna vlada u Edinburgu, koju predvodi Škotska nacionalna partija koja se zalaže za nezavisnost, saopštila je u petak da bi ukidanje krivičnih kazni za posedovanje droge „omogućilo pružanje bezbednih usluga za smanjenje štete zasnovane na dokazima“.
Stopa smrtnosti u Škotskoj od predoziranja drogom je tri puta veća u Velikoj Britaniji kao celini i najviša u zapadnoj Evropi. Prošle godine bilo je skoro 1.100 smrtnih slučajeva povezanih sa drogom u Škotskoj, koja ima 5,5 miliona stanovnika, prema vladinim podacima.
Prof. dr Alek Račić oštro o aktuelnim političarima: Hohštapleri i vucibatine, gledaju na narod kao na stoku (VIDEO)https://t.co/n8WxDdIS5O
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 8, 2023
„Rat protiv droge je propao“, rekla je škotska ministarka za droge Elena Vhitham na konferenciji za novinare zajedno sa bivšom premijerkom Novog Zelanda Helen Klark i bivšom predsednicom Švajcarske Rut Drajfus, obe zagovornice reforme zakona o drogama.
„Naš trenutni zakon o drogama ne sprečava ljude da koriste droge, ne sprečava ljude da doživljavaju štetu koja je povezana i, što je kritično, ne sprečava ljude da umru“, rekla je Vitam.
Škotska vlada je saopštila da će dekriminalizacija osloboditi „pojedince od straha od pristupa lečenju i podršci, smanjiti štetu od droge i, na kraju, poboljšati živote“. Navela je primer Portugala, koji je odbacio krivične kazne za posedovanje droge pre više od dve decenije i fokusirao se na lečenje.
Vitam je rekla da vlada takođe želi da promeni zakon kako bi mogla da stvori sobe za konzumaciju droga pod nadzorom i da će razmotriti uvođenje regulisanog snabdevanja drogom.
Ona je rekla da će se kriza pogoršati bez radikalnih promena. Ona je rekla da se Škotska „suočava sa burom oluje u smislu sintetičkih opioida i novih i novih uličnih benzodiazepina koji se kreću ka našim obalama“.
„Ako nismo spremni da to stigne ovde, sa zakonima o drogama 21. veka, užasnuta sam kako bi to moglo da izgleda“, rekla je ona.
Ali Rasel Findlej, portparol škotske konzervativne partije, rekao je da „u suštini legalizacija heroina, kreka i drugih droga klase A“ neće rešiti problem smrti od droge u Škotskoj.
👉 Nije šala! Medicinskim radnicima u Velikoj Britaniji se preporučuje da vagine nazivaju “bonus rupama” kako bi izbegli vređanje tranvestita… https://t.co/vInV4ZzovS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 8, 2023
Škotska već dozvoljava da ljudi uhvaćeni sa ilegalnim drogama dobiju policijsko upozorenje, a ne da budu krivično gonjeni, ali dekriminalizacija droge bi zahtevala podršku vlade Velike Britanije.
Maks Blejn, portparol premijera Rišija Sunaka, rekao je da se to neće dogoditi.
„Nema planova da se promeni naš čvrst stav o drogama“, rekao je on.
Škotska vlada je često zauzimala liberalnije stavove o društvenim pitanjima od konzervativne administracije u Londonu. Prošle godine je Sunakova vlada blokirala zakon koji je usvojio škotski parlament i koji bi ljudima olakšao zvaničnu promenu pola.
Vladajući SNP koristi takve nesuglasice da potkrepi svoj argument da bi Škotskoj bilo bolje da napusti Ujedinjeno Kraljevstvo i postane nezavisna zemlja.