UŽAS! BBC optužen za prikrivanje pedofilije kojom se bavio njihov čovek
Bi-Bi-Si se našao na udaru kritika nakon što su se pojavili izveštaji u kojima se navodi da je „poznati” voditelj ostao u programu uprkos tome što je optužen da je tinejdžerki platio više od 35.000 funti za seksualno eksplicitne slike, što je dovelo do pitanja da li su šefovi BBC-ja pokušali da prikriju još jedan seksualni skandal na televiziji.
U izveštaju The Sun-a, najtiražnijih britanskih novina, navodi se da je 17-godišnjakinju predložio istaknuti voditelj Bi-Bi-Sija — čije ime je skriveno od javnosti — da pošalje seksualne fotografije u zamenu za novac koji je kasnije korišćen za finansiranje zavisnosti od kreka, što je navelo porodicu da podnese žalbu emiteru.
Navodna žrtva, koja sada ima 20 godina, transformisala se iz „srećne mlade osobe u zavisnika od kreka” tokom protekle tri godine, kaže majka.
Pozivajući se na zvezdu Bi-Bi-Sija, majka je rekla: „Kad ga vidim na TV-u, loše mi je. Krivim ovog BBC voditelja što je uništio život mog deteta. Uzimajući nevinost mog deteta i davanjem novca za krek kokain koji je mogao da ubije moje dete”.
„Postojale su ogromne sume, stotine ili hiljade funti odjednom. Jednom je poslao 5.000 funti. Novac je bio u zamenu za seksualno eksplicitne fotografije mog deteta“, dodala je ona.
Neimenovani voditelj mogao bi se suočiti sa optužbama za seksualnu eksploataciju prema Zakonu o seksualnim prestupima iz 2003. godine, kao i za kršenje Zakona o zaštiti dece iz 1978. godine, koji je smatrao prekršajem tražiti od osobe mlađe od 18 godina da pošalje svoju seksualno eksplicitnu sliku.
Nakon objavljivanja priče, Bi-Bi-Si je rekao da se voditelj neće pojavljivati narednih dana. Međutim, postavljaju se pitanja zašto voditelj nije odmah suspendovan kada je porodica prvobitno obavestila emitera o navodima u maju. Mirror je takođe izvestio da se dotični voditelj zabavljao sa izvršnim direktorom BBC-ja nedeljama nakon što su optužbe iznete.
Urednica Bi-Bi-Sija za kulturu Kejti Razal rekla je da činjenica da je voditelj ostao u programu nakon što su se pojavile tvrdnje „dovodi do pitanja o tome koje korake je Korporacija preduzela nakon žalbe“.
Bivša sekretarka za kulturu Nadin Doris rekla je: „Nema mesta gde će se sakriti emiteri koji pokušavaju da prikriju ovakvo ponašanje. Životi su uništeni, to je ono što je važno, a ne kontrola štete i zaštita brenda. Javnost plaća Bi-Bi-Si, oni imaju pravo da znaju ko je to, šta se dogodilo i šta su preduzeli po tom pitanju”.
👉 Velike seobe Amerikanaca! Stanovništvo sve više beži iz “demokratskih” država zbog “novo-normalnog” https://t.co/VEtcr4V1Lw
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 10, 2023
Tužilac koji je vodio slučaj bande za silovanje dece u Ročdejlu, Nazir Afzal rekao je za Tajms da je „iznenađen što ova osoba nije suspendovana kada su postali svesni težine optužbe“.
„Policija je trebalo da se angažuje čim se utvrdilo da li je prijava istinita. Gde smo sada — sredina jula? Šest, sedam nedelja kasnije. Trebalo je da obaveste policiju da je to stvar koju treba da istraže, a to je trebalo da se uradi pre nekoliko nedelja. Nema opravdanja da se policija nije uključila što je pre moguće.“
Bi-Bi-Si je ranije bio izložen kritikama zbog navodnog prikrivanja seksualnog zlostavljanja dece. 2012. godine, nezavisna recenzija Dame Janet Smith koju je naručio Bi-Bi-Si otkrila je da je „kultura straha“ omogućila dugogodišnjem televizijskom voditelju Džimiju Sevilu da seksualno zlostavlja desetine ljudi, uglavnom dece, dok je bio zaposlen u toj televiziji između 1964. i 2007.
Izveštaj je otkrio da je više od 700 ljudi sa Bi-Bi-Sija čulo glasine o tome da Savil zlostavlja decu, ali ništa nije preduzeto, a voditelj je umro a da se nikada nije suočio sa pravdom. Policija je kasnije potvrdila da je oko 450 žrtava seksualnog zlostavljanja bivše zvezde BBC-ja, 80 procenata su bila deca ili mladi ljudi, uglavnom devojčice.
Odgovarajući na najnovije optužbe, portparol Bi-Bi-Sija je rekao: „Svake optužbe tretiramo veoma ozbiljno i imamo procese da ih proaktivno rešavamo. Kao deo toga, ako dobijemo informacije koje zahtevaju dalju istragu ili ispitivanje, mi ćemo preduzeti korake da to uradimo”.
„To uključuje aktivan pokušaj razgovora sa onima koji su nas kontaktirali kako bismo tražili dodatne detalje i razumevanje situacije. Ako ne dobijemo odgovor na naše pokušaje ili ne dobijemo dalji kontakt, to može ograničiti našu sposobnost da napredujemo, ali to ne znači da se naši upiti zaustavljaju”.
„Ako, u bilo kom trenutku, nove informacije izađu na videlo ili budu pružene — uključujući i preko novina — na to će se postupati na odgovarajući način, u skladu sa internim procesima”, kaže se u saopštenju.