Tužba protiv Tvitera u Nemačkoj ugrožava osnovne slobode izražavanja
Tviter se trenutno bori sa velikom pravnom bitkom nakon navoda da platforma nije uspela da ukloni seriju tvitova „govora mržnje“, kako su izvestili korisnici. Slučaj koji se nazire iz Nemačke, gde se ideja slobode govora ne poštuje, mogao bi da natera da se obračunamo sa onlajn antisemitizmom i nametne nove standarde kontrole, dovodeći u pitanje filozofiju Tvitera o slobodnom izražavanju.
Dotični tvitovi, koje su označili HateAid i Evropska unija jevrejskih studenata (EUJS) u januaru ove godine, smatrani su rasističkim ili antisemitskim.
HateAid je razvio aplikaciju pod nazivom „ReportHeroes“ koju javnost može koristiti da prijavi slučajeve „digitalnog nasilja“, uključujući „govor mržnje“, klevetu i rasizam.
Ipak, Tviter, sada pod vođstvom Elona Maska, nije obrisao tvitove.
👉 Velike seobe Amerikanaca! Stanovništvo sve više beži iz “demokratskih” država zbog “novo-normalnog” https://t.co/VEtcr4V1Lw
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 10, 2023
Navodno, neki od tvitova su negirali holokaust, upoređivali programe vakcinacije Covid-19 sa naporima nacističkog istrebljenja ili davali rasističke izjave. Uprkos tome što je prijavljeno, Tviter je zaključio da tri od šest tvitova ne krše njegove smernice i navodno je ignorisao ostale.
Prema pravnim navodima, kompanija iz Silicijumske doline nije uspela da obezbedi bezbedno okruženje za svoje korisnike tako što nije izbrisala postove. HateAid i EUJS su od tada podneli svoju žalbu sudu u Berlinu. Kao odgovor, Tviter je blokirao neke od uvredljivih tvitova.
Iz Gardijana:
„Tviter je 15. juna obavestio HateAid i EUJS da je kompanija krenula da blokira uvredljive tvitove, iako su neki skriveni samo od korisnika u Nemačkoj gde postoje strogi zakoni o negiranju holokausta i demonstracijama nacističkih simpatija. Najmanje jedan nalog je sada suspendovan.“
Ovaj incident označava eskalaciju debate o tome koliku odgovornost platforme društvenih medija treba da snose za sadržaj koji generišu korisnici u zemljama u kojima se sloboda govora ne ceni.
Tviter je takođe optužen, na primer, za cenzuru u ime turske vlade tokom izborne sezone.
Cenzori tvrde da ove platforme moraju učiniti više u borbi protiv govora mržnje. Međutim, pristalice laissez-faire pristupa, poput Maska, koji je sebe opisao kao „apsolutistu slobode govora“, veruju u važnost podržavanja vrednosti slobode izražavanja čak i ako to može izazvati nelagodu ili uvredu.