Na stotine slučajeva kršenja osnovnih ljudskih prava i ugrožavanja životne sredine u „zelenim“ lancima snabdevanja mineralima
Preko 100 slučajeva kršenja ljudskih prava i zloupotrebe životne sredine od strane kompanija sa kineskom investicijom koje su uključene u rudarstvo minerala identifikovano je u nedavnom izveštaju Centra za poslovna i ljudska prava iz Londona, Engleska.
Prema istraživanju pod naslovom „ Raspakivanje čiste energije: Uticaj kineskih prekomorskih investicija na ljudska prava “, 102 optužbe za zloupotrebu povezane su sa stranim ulaganjima kineskih kompanija u sektor tranzicionih minerala u periodu od januara 2021. do decembra 2022.
Indonezija je najgore prošla sa 27 zabeleženih optužbi za zlostavljanje. Peru je na drugom mestu po broju optužbi za zlostavljanje (16), a zatim slede Demokratska Republika Kongo (12), Mjanmar (11) i Zimbabve (7).
Više od dve trećine navoda (69) odnosilo se na kršenje ljudskih prava lokalnih zajednica. Preko polovine evidentiranih incidenata (54) imalo je negativan uticaj na životnu sredinu . Više od trećine navoda (34) odnosilo se na prava radnika, a većina njih se fokusirala na rizike po zdravlje i bezbednost na radnom mestu.
Uprkos velikom broju zabeleženih navoda o zloupotrebi, manje od 18% kompanija pomenutih u izveštaju (7 od 39) objavilo je politiku ljudskih prava, „što sugeriše da postoji značajan prostor za poboljšanje i politike i prakse“, navodi autori studije. Od 22 kompanije u kritičnom sektoru rudarstva minerala kojima se obratio u vezi sa ovim zloupotrebama, samo četiri organizacije su zapravo odgovorile na optužbe.
Resursni centar za poslovna i ljudska prava pružio je tri ključne preporuke koje bi mogle u velikoj meri doprineti „brzim i uspešnim energetskim tranzicijama:“ fer pregovori o radu, ljudska prava/socijalna zaštita i zajednički prosperitet za izgradnju poverenja i stabilnosti u industriji.
„Pošto potražnja za tranzicionim mineralima za gorivo zelenih tehnologija ostaje globalni prioritet, obim kršenja ljudskih prava od strane rudarskih kompanija i njihovih investitora ostaje glavna briga“, napisali su autori izveštaja. „Posvećenost ovim principima nikada nije bila važnija.”
Izveštaj je analizirao 102 navoda o ljudskim pravima i kršenju životne sredine u vezi sa kineskim prekomorskim ulaganjima između januara 2021. i decembra 2022. U studiji, termin navod se odnosi na javno prijavljene incidente zloupotrebe od strane kompanije, akcije civilnog društva protiv kompanije ili napade na branioci ljudskih prava. Uticaji su organizovani u šest kategorija zloupotreba: uticaji na životnu sredinu (E), lokalne zajednice i napadi na organizacije civilnog društva (LC), uticaji na radnike (V), upravljanje i transparentnost (G), bezbednosna pitanja i zone sukoba (S) i pandemija COVID-19 (C).