Taibbi: Da li FBI pomaže UKRAJINSKOJ SLUŽBI da cenzuriše AMERIKANCE koji ne podržavaju Kijev
Autor: Matt Taibbi
Proveo sam veći deo vikenda prečešljavajući Tviter fajlove u potrazi za primerima „Cenzorskog preduzeća“ koje je opisao generalni tužilac u značajnoj tužbi Misuri protiv Bajdena. Kako sam se spremao da to objavim, novi izveštaj je izdao Vladin komitet Predstavničkog doma za naoružanje koji vodi temu Tviter fajlova u nekoliko neverovatnih novih pravaca.
Pre mesec dana, Eron Mate iz The Grayzone objavio je novi članak o bizarnom otkriću u Tviter fajlovima. Agent FBI po imenu Aleksandar Kožbanjec prosledio je na Tviter listu koju je FBI-ju poslala ukrajinska bezbednosna služba, SBU. Ove naloge, rekao je Kožbanjec, „SBU sumnjiči za širenje straha i dezinformacija“. Od 170-ak imena naloga na listi, većina je bila ruska, ali se jedno izdvajalo: Aronovo! Evo ga, uz popularne ruske novine „Čas-Pik” i mnoštvo ćiriličnih imena:
Sramota ove priče nije bila u tome što je SBU poslao ovu listu, već u tome što je FBI sarađivao u nastojanju, čak i drsko da prosledi ime uglednog, nagrađivanog kanadskog novinara na Tviter. Za opravdanje, šef Twitter Trust and Safety-a Džoel Rot se ogradio, primetivši Aronovo ime i rekavši: „Malo je verovatno da će autentične vesti i reporteri koji izveštavaju o sukobu sa proruskim stavom biti u suprotnosti sa našim pravilima“. Bez obzira na to, činjenica da je FBI čak pokušao ovaj ludački trik je osuđujuća.
Sada, zahvaljujući Komitetu za naoružavanje, saznajemo da ova situacija sa Aronom nije bila jednokratan incident.
U stvari, Komitet je utvrdio da je od početka specijalne vojne operacije u Ukrajini postojao stalni obrazac zahteva za masovnu cenzuru, koji su se od SBU preko FBI-a slali na čitav niz platformi: Tviter, Fejsbuk, Instagram i Jutjub. Kako se u izveštaju navodi:
FBI je, na zahtev SBU, za kompanije društvenih medija označio autentične naloge Amerikanaca, uključujući verifikovani nalog američkog Stejt departmenta i naloge američkih novinara. FBI i SBU su više puta tražili uklanjanje ili suspenziju autentičnih naloga koji izražavaju nedvosmisleno proukrajinske stavove, kao i one koji se protive ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
Što se poslednjeg tiče, Komitet je sugerisao da bi deo problema mogao biti povezan sa incidentom u kojem je predsednik Volodimir Zelenski otpustio šefa SBU „zbog ruske infiltracije“.
Šta god da je razlog za neke odluke o moderiranju, obrazac ponašanja koji je Komitet otkrio verovatno objašnjava neke od dokumenata koje smo pronašli u Tviter fajlovima. Na primer, sada kada sa sigurnošću znamo da je FBI prosleđivao zahteve za moderiranje SBU-a YouTube-u, sledeći dokument koji smo pronašli u kome se osuđuju „antiukrajinski narativi” u video snimcima na YouTube-u,” koji je FITF poslao Tviteru iz neidentifikovanog izvora, mogao bi da doprinese smislu:
U izveštaju Komiteta se takođe navodi da su spiskovi koje je SBU slala, a koji su ponekad sadržavali hiljade imena, uglavnom ciljali naloge iz zemalja poput Rusije ili Belorusije. Međutim, oni su se takođe uključili u SAD, od njujorškog fotografa, preko menadžera kompanije za selidbe u Južnoj Karolini, do muzičara u Minesoti, do profesora i autora knjiga za decu, čak i Instagram naloga koji pripada američkoj državi!