Američki general Džejms Heker: Rezerve oružja SAD i NATO na kritično niskom nivou
Zalihe oružja Sjedinjenih Država i njihovih saveznika iz Severnoatlantskog saveza (NATO) postaju „opasno niske“ bez „kratkoročnih“ rešenja, rekao je najviši komandant američkog vazduhoplovstva.
General Džejms Heker, komandant američkih vazduhoplovnih snaga u Evropi i afričkim vazduhoplovnim snagama, dao je ove komentare na Globalnoj konferenciji šefova vazduhoplovstva u Londonu, izvestio je Breaking Defense.
General vazduhoplovstva je pozvao saveznike NATO-a da ozbiljno razmisle o svojim zalihama.
„Mislim da je veoma važno da na neki način sagledamo gde se nalazimo u svakoj državi što se tiče naoružanja u 32 zemlje NATO-a, i da smo u padu u odnosu na ono gde smo bili“, rekao je general Heker na panelu sa šefovima vazduhoplovstva Ujedinjenog Kraljevstva i Švedske na konferenciji, preneo je list.
„I verovatno neće biti bolje — pa, bar ne kratkoročno — ali moramo da se uverimo da dugoročno imamo industrijsku bazu koja može da poveća ono što imamo“, rekao je on na konferenciji 12. i 13. jula, pozivajući sve zemlje NATO-a da počnu sa većim ulaganjima.
Sjedinjene Države imaju „otprilike upola manji broj borbenih eskadrila“ u poređenju sa onim kada su učestvovale u operaciji Pustinjska oluja, operaciji koju su predvodile SAD koja je počela u januaru 1991. kao deo odgovora na iračku invaziju na Kuvajt, general je rekao. On je dodao da je došlo do sličnog smanjenja lovačkih eskadrila u Velikoj Britaniji.
„Dakle, nemamo ni približno ono što smo imali u srcu Hladnog rata“, nastavio je.
„Sada dodajete da dajemo mnogo municije Ukrajincima, što mislim da je upravo ono što treba da uradimo, ali sada postajemo opasno u manjku, a ponekad, u nekim slučajevima čak i bez oružja, da nemamo dovoljno. I moramo da uključimo industriju da nam pomogne kako bismo ovo mogli da pokrenemo“.
Tulsi Gabard udarila na Gejtsa: “Njegove hemikalije izazivaju transrodnu epidemiju”https://t.co/JbEXHpuiAI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 17, 2023
Sjedinjene Države su pružile Ukrajini preko 41,3 milijarde dolara bezbednosne pomoći otkako je Rusija počela specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini u februaru 2022, prema američkom Stejt departmentu od 7. jula. Ovo obuhvata više od 15 milijardi dolara u oružju i opremi preuzetoj iz američkih vojnih zaliha datih Ukrajini od februara 2022.
To dolazi nakon što je Bajdenova administracija prošle nedelje objavila da će poslati u Ukrajinu kontroverznu kasetnu municiju, koja je već stigla u zemlju.
Kasetna municija, nakon što je ispaljena, otvara se u vazduhu i ispušta bombe na širokom području kako bi pogodila nekoliko ciljeva istovremeno. Može se isporučiti avionima, artiljerijom i projektilima. Više od 100 zemalja, uključujući dve trećine saveznika u NATO-u, zabranilo je takvo oružje jer može izazvati mnogo civilnih žrtava.
Kasetna municija može da se ispaljuje upotrebom artiljerije koju su Sjedinjene Američke Države obezbedile Ukrajini, a Pentagon ima velike zalihe koje su bile suočene sa razgradnjom da nije bilo izražene potrebe Ukrajine za još municije.
Bajdenova administracija je rekla da će kasetna municija omogućiti Ukrajincima da nastave svoje ratne napore sa ubojnim sredstvima koja su im potrebna iako su upotrebu takve municije prošle godine označili kao ratni zločin, dok Sjedinjene Države i drugi koji snabdevaju Ukrajinu povećavaju proizvodnju artiljerijskih granata kako bi dodatno pomogli odbrani Ukrajine.
„Ne vidimo ovo kao trajno rešenje, već kao premošćavanje“, rekao je Kolin Kal, podsekretar odbrane za politiku, na brifingu za štampu 7. jula.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je na odvojenom brifingu: „Došli smo do tačke u ovom sukobu, zbog dramatično visoke stope potrošnje artiljerije od strane Ukrajine i Rusije, gde moramo da izgradimo most od mesta gde smo danas do kada imamo dovoljno mesečne proizvodnje municije da će samo unitarne runde biti dovoljne da Ukrajini daju ono što joj treba“.
„Dakle, kao rezultat toga, sada je trenutak da počnemo sa izgradnjom tog mosta, tako da ne bude bilo kakvog perioda tokom ovog leta ili ulaska u ovu jesen kada Ukrajini nedostaje artiljerije i, budući da nema artiljerije, ona je ranjiva pod ruskim protivnapadima“.
Salivan nije rekao da postoji nedostatak artiljerijskih granata.
Heidi Grant, Boingov direktor poslovnog razvoja, koji je bio bivši najviši zvaničnik za prodaju oružja Pentagona, rekla je panelu u Londonu da je industriji potreban „pisani zahtev“ o tome šta je potrebno, kako bi se pokrenule proizvodne linije.
„Teško nam je da uložimo ako ne znamo da potražnja zaista postoji“, dodala je gospođa Grant.