Makron pojačava cenzuru, zahteva mogućnost da nametne „digitalni javni red“
Francuski predsednik Emanuel Makron nastavio je da se zalaže za pojačanu cenzuru u Francuskoj, tvrdeći da je državi potrebno ovlašćenje da nametne „digitalni javni red“ usred nereda ili nemira.
U svom prvom intervjuu nakon isteka njegovog 100-dnevnog vremenskog okvira za vraćanje vere u svoju vladu, predsednik Makron je pokušao da govori o uspehu ukazujući na niz zakonodavnih uspeha, međutim, pitanje nereda ranije ovog meseca nakon policijske pucnjave koja je oduzela život tinejdžeru alžirskog porekla i dalje se nadvija nad zemljom.
Naglašavajući potrebu za „redom, redom, redom“, Makron je pojačao svoj zahtev za više cenzure kao sredstvo za sprečavanje daljih destruktivnih nereda. Francuski predsednik je primetio da su se mnogi anarhični mladići koji su učestvovali u neredima, pljački i paljenjima zgrada „sreli na mrežama“.
On je, stoga, pozvao na autoritet vlade da uvede „digitalni javni red” sa mogućnošću uklanjanja sadržaja sa društvenih medija kako bi „bolje zaštitili mlade od interneta kroz partnerstvo sa platformama”, preneo je Le Figaro.
Na sastanku sa oko 300 gradonačelnika u Jelisejskoj palati ranije ovog meseca, Makron je navodno sugerisao da bi država mogla da „ukine društvene mreže“ kada se „stvari zanesu“. Sugestiju su osudili partijski lideri iz celog političkog spektra, a mnogi su ga uporedili sa diktatorima u komunističkoj Kini i Severnoj Koreji.
Francuska vlada je ovog meseca znatno proširila svoje mogućnosti nadzora, donoseći zakon kojim se bezbednosnim službama dozvoljava da špijuniraju građane putem daljinskog aktiviranja kamera i mikrofona na telefonima, laptopovima i automobilima.
👉 CDC promenio definiciju prodorne infekcije Covid-om nakon izveštaja o ‘neuspehu vakcine’
https://t.co/eIqKJR7CWD— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 25, 2023
Predsednik se nije osvrnuo na uticaj masovne migracije na nedavne nemire, već je odlučio da se fokusira na pitanje raspada porodice, rekavši da „našoj zemlji treba povratak autoriteta na svakom nivou, a prvo u porodici“.
Pozvao je vladu da „osnaži porodice i reinvestira u našu omladinu kako bi im dala okvir“ osim upuštanja u nasilne nerede. Makron je sugerisao da će takođe tražiti da se produži radno vreme nekih škola kako bi se deca sklonila sa ulica.
Iako velika većina javnosti veruje da su nedavni nemiri rezultat „neuspeha migracione politike“, francuska vlada zauzima zvanično daltonističku poziciju, što znači da neće otkriti rasnu ili etničku pripadnost oko 600 ljudi koji su ranije ovog meseca bili zatvoreni.
Možda u blagom priznanju katastrofalnih uticaja masovne migracije, Makron je rekao da će njegova stranka nastojati da postane partner sa opozicionim Republikanskim partijama kako bi prošla kroz reforme imigracije i kako bi osigurala da Francuska bude „bolje zaštićena unutar svojih granica i da bolje integriše one koji su tamo i pomogne naciji da uspe”.
Ostaje da se vidi koji će biti detalji takve imigracione reforme, međutim, verovatno neće zadovoljiti zahteve populista na desnici, pri čemu je članica Evropskog parlamenta Rassemblement National (Nacionalni skup) Patricia Chagnon-Clevers rekla Breitbart Londonu da bi tražila potpuno „zaustavljanje svake imigracije“ kako bi uspostavila red u Francuskoj.