Biće gladi! Zbog tzv. KLIMATSKIH PROMENA uništiće globalnu stočarsku industriju koja omogućava život za 1,3 milijarde ljudi
Meso, mlečni proizvodi i jaja čine skoro 18% ishrane prosečne osobe.
Ali, kao što Pallavi Rao iz Visual Capitalist-a detaljno opisuje u nastavku, da bi ovi proizvodi od mesa i proizvodi životinjskog porekla stigli do potrošača, ogromna globalna stočarska industrija – ona koja podržava egzistenciju 1,3 milijarde ljudi širom sveta – radi na poljima i farmama koje se uglavnom ne vide u velikim gradovima.
Dakle, gde su koncentrisane različite vrste stoke u svetu? A kako navike nacionalne potrošnje utiču na stočarstvo?
Ove mape Adama Simingtona pomažu da se odgovori na ova pitanja, koristeći bazu podataka Rasprostranjenost stoke na svetu Organizacije UN za hranu i poljoprivredu (FAO), koja modelira gustinu stoke od 2010. širom sveta.
Raprostranjenost piletine, govedine i svinjetine
Kao početnu tačku, vredi napomenuti da gornja mapa sve stoke može izgledati kao da podseća na mapu gustine ljudske populacije.
Iako postoji određena korelacija, posebno kada su u pitanju prirodne prepreke za ljude i stoku kao što su pustinje, šume i planinski lanci, koncentracija stoke se širi daleko dalje od najgušćih ljudskih gradova.
U nastavku ćemo pogledati svaku kategoriju stoke.
Piletina
UN FAO procenjuje da je svet proizveo više od 121 milion tona pilećeg mesa u 2021. godini, što ga čini najskupljim mesom na svetu. Takođe se procenjuje da pileća jaja čine 93% od 86 miliona tona živinskih jaja u svetu.
Ovi brojevi i mapa u nastavku pomažu da se ilustruje veliki broj pilića koji je potreban da bi se podržao apetit u svetu za pilećom robom.
Samo kroz pogled na mapu distribucije pilića, dve stvari se jasno ističu. Prvo je koliko su pilići sveprisutni, sa velikom gustinom u skoro svim naseljenim regionima sveta.
Ali karta nam takođe daje uvid u to gde se nalazi većina farmi. U SAD, na primer, južne države uključujući Džordžiju, Severnu Karolinu, Alabamu, Misisipi i Arkanzas su glavni proizvođači piletine. Isto tako, u zemljama poput Brazila i Kine, industrija piletine se može videti kako se nastavlja u unutrašnjosti daleko izvan naseljenijih obalnih regiona.
Gustina stočnog fonda svinja
Prebacivanjem pažnje na svinje, vidimo da gustine počinju da se koncentrišu u nekoliko specifičnih regiona.
Kina se ističe na mapi sa velikom koncentracijom svinja, što ne čudi s obzirom da je zemlja daleko najveći svetski proizvođač svinjskog mesa.
Jasna je i regionalnost potrošnje svinjskog mesa. SAD imaju snažnu koncentraciju svinja na Srednjem zapadu, dok Centralna Evropa ima više zemalja sa zapaženom istorijom potrošnje svinjskog mesa, uključujući Nemačku i Poljsku. Konačno, delimično zahvaljujući svojoj vrhunskoj proizvodnji šunke, izdvaja se i Španija.
Sa druge strane, jasno je odsustvo uzgoja svinja u zemljama islamske vere, širom Severne Afrike, Bliskog istoka i Centralne Azije, što odražava njihovu versku zabranu.
Gustina goveda
Nasuprot tome, mapa distribucije goveda više odražava distribuciju pilića, iako je njen otisak znatno širi.
Glavni nusproizvodi od krava poput mleka i kože, kao i čista snaga goveda, čine ih važnomm stokom čak i za zemlje koje ne konzumiraju mnogo govedine. FAO procenjuje da je svet proizveo 746 miliona tona sirovog stočnog mleka samo u 2021.
Na karti se ističu najveći proizvođači stoke. Indija je, na primer, najveći proizvođač mleka i četvrti po veličini proizvođač stočnog mesa, i ima veliku gustinu stoke u naseljenim i poljoprivrednim regionima. Brazil, takođe četiri najveća proizvođača stočnog mesa i mleka, ima goveda u oblastima velike gustine stoke u unutrašnjosti, naročito u amazonskim prašumama.
U međuvremenu, SAD su najveći svetski proizvođač govedine i drugi najveći proizvođač mleka, ali to čine sa raspoređenijom populacijom goveda širom zemlje i manje tačaka velike gustine.
👉 🛸🇺🇲 Visokorangirani obaveštajac pred Kongresom svedočio o NLO-u: Vlasti kriju letelice, znam gde su tačne lokacije
https://t.co/DwZRnLqOJN— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 27, 2023
Mapiranje pataka, ovaca i koza
Iako su piletina, govedina i svinjetina najčešći tipovi mesa na globalnom nivou, postoje i druge vrste životinja koje imaju mnogo više regionalne distribucije.
Na sledećim mapama videćete stoku koncentrisanu na samo nekoliko mesta, obično prateći jedinstvene kulturne veze sa ovim životinjama.
Gustina fonda patke
U poređenju sa gore navedenom piletinom, patke su mnogo manje rasprostranjene u uzgoju i upotrebi.
Kina je odbegli kralj kada je u pitanju stočarstvo i proizvodnja mesa. Ova zemlja je činila 78% globalne proizvodnje pačjeg mesa 2021. godine—ali daleki drugoplasirani Vijetnam i Francuska takođe pokazuju jaku koncentraciju pataka.
Možda je za neke iznenađujuće to što patka ima snažno uporište u Bangladešu. Poljoprivrednici u zemlji su prihvatili patku tokom proteklih decenija i kao profitabilniju pticu, a odnedavno i kao adaptaciju na klimatske promene.
Gustina ovaca
Prelazeći na ovce, koje daju meso, mleko i vunu, ponovo imamo široko rasprostranjenu globalnu populaciju. Međutim, regioni sa najvećom gustinom su se veoma promenili.
Ovce se mogu videti u većem broju širom Severne i Centralne Afrike, Bliskog Istoka i Centralne Azije. Australija, Novi Zeland i Velika Britanija se takođe ističu u svojim regionima po većoj koncentraciji ovaca.
Gustina koza
Koze imaju najveću koncentraciju u severnoj Indiji, severnoj Kini, Mongoliji i mnogim zemljama širom Afrike. Nigerija posebno ima jaku industriju uzgoja koza.
Budućnost globalne stočarske industrije
Kako se očekuje da će se stočarska industrija promeniti u budućnosti?
Za početak, UN procenjuju da se predviđa da će globalna potrošnja mesa porasti za 14% do 2030. godine, prvenstveno zbog rasta stanovništva. Taj rast će se odvijati neujednačeno, sa skoka od 30% u Africi do 0,4% u Evropi.
Istovremeno, emisije iz sektora stočarstva su sve više na udaru poslednjih godina, a predviđa se da će industrija registrovati povećanje od 5% do 2030. godine.
Nulta Tačka/InfoWars