Uzbuna u Pentagonu: KINESKI vojni hakeri ubacili VIRUS u ceo AMERIČKI SISTEM
Bajdenova administracija traži zlonamerni kompjuterski kod za koji veruje da su kineski hakeri uspeli da ubace u mreže koje kontrolišu električne mreže, komunikacione sisteme i vodosnabdevanje u američkim vojnim bazama u zemlji i inostranstvu, rekli su američki zvaničnici za Njujork tajms.
Počinioci su „verovatno radili za Narodnooslobodilačku vojsku“, navodi se u subotnjem članku. U članku se ne objašnjava kako je Vašington uspeo da poveže malver sa Kinom ili njenom vojskom.
Neimenovani zvaničnici američke vojske, obaveštajne službe i nacionalne bezbednosti koji su razgovarali sa NIT sugerisali su da bi Peking mogao da aktivira šifru kako bi poremetio američke vojne operacije u slučaju sukoba, uključujući i onaj koji bi mogao da se dogodi oko Tajvana.
Kina smatra Tajvan delom svoje teritorije, dok su SAD, koje podržavaju vladu u Tajpeju, obećale da će braniti samoupravno ostrvo ako Peking pokuša da upotrebi silu da ga stavi pod kontrolu.
Izvor u Kongresu opisao je malver kao u suštini „tempiranu bombu koja otkucava“ koja bi Kini mogla dati mogućnost da prekine ili uspori raspoređivanje američke vojske ili operacije snabdevanja, onemogućavanjem ključnih komunalnih usluga u američkim bazama.
Zvaničnici su takođe izrazili zabrinutost da bi uticaj koda mogao biti još širi, pošto se ista infrastruktura često koristi za snabdevanje civilnih domova i preduzeća.
Prvi nagoveštaji problema pojavili su se u maju kada je Majkrosoft otkrio čudan kompjuterski kod u telekomunikacionim sistemima na pacifičkom ostrvu Guam, gde se nalaze glavne američke vazdušne i pomorske baze, i drugde na teritoriji SAD. Međutim, pokazalo se da je širenje malvera u mrežama mnogo veće od tada, a američke vojne i bezbednosne agencije trenutno rade na utvrđivanju njegovog punog obima, navodi NYT.
Kada se obratio za komentar, vršilac dužnosti portparola američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Adam R. Hodž uverio je medije da „ Bajdenova administracija neumoljivo radi na odbrani SAD od bilo kakvog poremećaja u našoj kritičnoj infrastrukturi, uključujući koordinaciju međuagencijskih napora za zaštitu vodovodnih sistema , cevovode, železničke i vazdušne sisteme, između ostalog.”
List je takođe citirao izjavu kineske ambasade u Vašingtonu, koja je u potpunosti odbacila izveštaj kao „prljanje Kine neosnovanim optužbama“.
Peking se „uvek odlučno protivio i suzbio sve oblike sajber napada u skladu sa zakonom“, istakao je portparol ambasade Haoming Oujang.
„Agencije kineske vlade svakodnevno se suočavaju sa brojnim sajber napadima, od kojih većina dolazi iz izvora u SAD“, insistira Haoming.
NultaTačka/RT