iVerify – novo oruđe UN-a za borbu protiv „dezinformacija“
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) je tiho najavio uvođenje automatizovanog alata za borbu protiv dezinformacija, iVerify, ovog proleća. Instrument, koji je prvobitno kreiran da podrži integritet izbora, usredsređuje pristup sa više zainteresovanih strana koji obuhvata javni i privatni sektor kako bi „pružio nacionalnim akterima paket podrške za poboljšanje kapaciteta za identifikaciju, praćenje i reagovanje na pretnje integritetu informacija“.
UNDP demonstrira kako iVerify funkcioniše u kratkom video snimku, gde svako može da pošalje članke iVerify-ovom timu lokalnih „visoko obučenih“ proverivača činjenica da bi utvrdili da li je „članak istinit ili ne“. Alat takođe koristi mašinsko učenje da spreči duple provere članaka i prati društvene medije u potrazi za „toksičnim“ sadržajem koji se zatim može poslati timovima za „verifikaciju“ za proveru činjenica da ih procene, što ga čini alatom sa automatizovanim elementima i elementima koje omogućavaju ljudi.
Na svojoj veb stranici, UNDP iznosi grube argumente za iVerify kao instrument protiv „zagađenja informacija“, koje oni opisuju kao „preobilje“ štetnih, beskorisnih ili na drugi način obmanjujućih informacija koje otupljuju „sposobnost građana da donose informisane odluke“. Identifikujući „zagađenje“ informacijama kao hitno pitanje, UNDP tvrdi da „dezinformacije i govor mržnje ugrožavaju mir i bezbednost, nesrazmerno pogađajući one koji su već ranjivi“.
Ali, iza ove retorike o stručnosti provere činjenica i zaštite najmarginalizovanijeg društva, iVerify, kao alat koji funkcionalno tvrdi da ima sposobnost da odvoji istinito od lažnog, zapravo pruža vladama, institucijama i globalnoj eliti priliku bez presedana, a i za naknadnu cenzuru, različita gledišta i suzbijanje nezgodnih informacija i izveštavanja, a sve to stoji iza pedigrea institucije UN-a sa međunarodnim dometom.
iVerify i unapređenje međunarodnog kompleksa protiv dezinformacija
Poslednjih godina, industrija provere činjenica je eksplodirala, manifestujući se u oblicima često pristrasnih ili na drugi način kompromitovanih institucija i organizacija za proveru činjenica i protiv dezinformacija. Primeri uključuju Institut za strateški dijalog (ISD), koji finansira vlada i Fondacija Gejts, StopFake finansira CIA-in proksi National Endovment for Democracy (NED) i sisteme za ocenjivanje poverenja na Internetu kao što je NewsGuard, koji je u partnerstvu sa Majkrosoftom i Ministarstvom odbrane SAD. Kristalizacijom mesta provere činjenica i operacija protiv dezinformacija u medijskom sektoru i susednim institucijama i grupama, rad takvih organizacija je na kraju otvorio put za objavljivanje iVerify-a.
Kao odgovor na današnji fenomen provere činjenica, kritike rastuće industrije dezinformacija, koje pisac Majkl Šelenberger opisuje kao „industrijski kompleks cenzure“, porasle su u naturi. Kritičari objašnjavaju, na primer, da nijedna osoba ili organizacija ne može tražiti jedinstveno vlasništvo nad istinom ili znanje o njoj. I često, provere činjenica svode složena pitanja na pitanja „istinita“ i „netačna“, potkopavajući mogućnost smislene javne debate o kritičnim temama.
Ogromni problemi za malog Makrona! NIGER obustavio izvoz zlata i uranijuma za Francuskuhttps://t.co/UsvjNvVxGI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 31, 2023
Možda predviđajući ove zabrinutosti, programeri iVerify-a tvrde da njihov instrument dolazi sa brojnim kontrolama i zaštitnim merama kako bi se osiguralo da su njegovi procesi provere činjenica robusni i da ne ometaju građanske slobode. Osim što garantuje „trostruku verifikaciju“ proverenih materijala i uparuje proveru činjenica sa konsultacijama „svih strana“, iVerify-ova stranica UNDP-a pojašnjava da će razotkriti samo netačne činjenice, a ne mišljenja.
Na sajtu UNDP-a se takođe objašnjava da će „iVerify biti raspoređen samo nakon detaljne procene kako bi se osiguralo da rešenje koje se pruža određenoj zemlji neće biti zloupotrebljeno na načine koji bi ugrozili slobodu izražavanja, slobodu štampe ili politička i socijalna prava“, iako pruža malo informacija o tome kako će se ove procene pre raspoređivanja izvršiti.
Iako su napori da se predvide i suzbijaju mogući problemi sa iVerify-om unapred postavljeni, oni u osnovi ne uspevaju da se pozabave dinamikom moći, gde moćnici mogu da instrumentalizuju pojmove kao što su dezinformacije da cenzurišu različita gledišta i informacije koje su u suprotnosti sa narativima koje oni šire. Iako iVerify-ove odluke o člancima i drugim informacijama navodno prolaze kroz tim „visoko obučenih” proverivača činjenica i istraživača, to nije garancija da će iVerify-ovi diktati biti u skladu sa istinom. Na kraju krajeva, u prošlosti su oni koji su proveravali činjenice često sami širili netačne informacije, posebno po partijskim linijama.
Nažalost, kao što ćemo videti, izvori finansiranja i podrške kompanije iVerify, kao i bezbroj tekućih projekata na globalnom planu, svi pokazuju da alat ima ogroman potencijal da opremi moćne vlasništvom nad istinom bez presedana, sa potencijalno ozbiljnim posledicama po slobodu govora i kritičkog novinarstva podjednako.
iVerify-ovi projekti za proveru činjenica se šire na globalnom jugu
Za laike koji pokušavaju da bolje razumeju aktuelne događaje, alatka za proveru činjenica koju podržavaju UN može se pojaviti kao ugledan resurs. U stvarnosti, izvori podrške i tekući projekti iVerify-a prikazuju njegov rad kao deo elitnih ciljeva za ograničeno informaciono okruženje, gde se sve što je označeno kao „dezinformacije“ može brzo odbaciti i odložiti.
Prvo, iVerify-ovi partneri navedeni na njegovoj veb stranici, uključujući Meedan, Meta’s CrowdTangle i Međunarodnu mrežu za proveru činjenica Pointer instituta, su grupe čiji izvori finansiranja i podrške sugerišu usklađenost sa američkom i globalnom elitom. Pointer institut, na primer, finansiran je od strane američkih obaveštajaca ispred Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED). I Meedan, koji očigledno nastoji da se pozabavi „krizom poverenja u informacije“ i stvori „pravedniji internet“ kroz istraživanje, saradnju i partnerstvo sa redakcijama, proverivačima činjenica i grupama civilnog društva koje mu pomažu da se „izvuče ispred novih trendova dezinformacija“, podržan je od strane britanskog obaveštajnog zastupnika Bellingcat, projekta Meta novinarstva i Omidiar grupe, koja takođe ima istoriju finansiranja u CIA-i i drugih organizacija koje podstiču promenu režima.
Misinformation, disinformation & hate speech threaten peace & security, disproportionately affecting those who are already vulnerable.
iVerify is our automated fact-checking tool that can help identify false information & prevent its spread.#NoToHate https://t.co/ura33T718V pic.twitter.com/VJzj9VxNUo
— UN Development (@UNDP) June 18, 2023
Iako se iVerify-ju ne može suditi samo na osnovu ovih udruženja, takvi uticaji i preplitanje pristalica sa političkom klasom ne može se prevideti. Kako iVerify-jeve promotivne poruke centrira korišćenje pristupa sa više zainteresovanih strana za unapređenje njegovog cilja, na kraju krajeva, verovatno je, ako nije verovatno, da grupe koje podržava elita i koje se na drugi način povezuju sa iVerify-om su ili će biti direktno uključene u različite aspekte njegovog pojavljivanja.
Što je još više zabrinjavajuće, iVerify je već preuzeo opsežne projekte provere činjenica u Hondurasu, kao i u afričkim zemljama Zambiji, Liberiji, Sijera Leoneu i Keniji, očigledno koristeći Globalni jug kao poligon za testiranje tehnologije dok istovremeno normalizuje „anti-dezinformacioni’ diskurs povoljan za političku elitu na međunarodnom planu.
Nije iznenađujuće da su iVerify-jevi projekti eksterne provere činjenica sami u preplavljeni sa zapadnim novcem, sa Liberijskim Lokalnim glasom Liberije (LVL) za proveru činjenica koji je „kofinansiran od strane Evropske unije kroz projekat Liberijske medijske inicijative koji vodi Internews u Liberiji“, gde Internews podržavaju grupe kao što su Gugl, Omidiar Network, Rockefeller Foundation i Open Society Foundations. A Sijera Leone iVerify Sierra Leone podržava BBC Media Action, takođe u partnerstvu sa Kanadom, islandskim Ministarstvom spoljnih poslova i EU. Zambijski program iVerify, konačno, uključuje podršku USAID-a gde se sumnja da prednjači CIA, UK Aid Direct (UKAID) i niz zapadnih zemalja.
Posetom svake od veb lokacija iVerify projekta u dotičnim zemljama naći ćete jednu sa sličnim, pojednostavljenim člancima, koji često ocenjuju određene tvrdnje, posebno one koje se propagiraju na društvenim medijima, kao „tačne“, „netačne“ ili negde između, u zavisnosti od dostupnih informacija. U nekim slučajevima, sami sajtovi objavljuju obmanjujuće ili previše pojednostavljene materijale: jedan članak iz decembra 2022. na liberijskoj veb stranici iVerify, na primer, navodi da vakcine protiv COVID-19 zaustavljaju prenos COVID-19, iako su istraživanja koja su postojala u vreme objavljivanja mnogo pre toga razjasnila njihovu sposobnost da zaustave prenos Covida u mesecima nakon injekcije koja je bila u najboljem slučaju ograničena.
Kao što iVerify okvir za praćenje i evaluaciju ističe, posebno, iVerify je pilotiran i korišćen posebno za praćenje tokom izbora. iVerify tvrdi da njeni napori mogu zaštititi integritet izbora tako što će razotkriti lažne tvrdnje o izbornom procesu, kandidatima i rezultatima, čime se civili pravilno informišu o ključnom obliku građanskog učešća. Ali ovi očigledni napori u vezi sa integritetom izbornih informacija imaju Ahilovu petu: nije teško zamisliti scenario u kojem bi moćne, korumpirane osobe sa pristupom ili uticajem na alatku mogle da manipulišu diktatima i proverama vezanim za izbore iVerify-a kako bi im pomogli da predstave relevantno glasački proces i rezultate na načine koji im pomažu da održe ili dobiju moć.
Iako često pokrivaju više lokalnih tema i pitanja, iVerify-jevi projekti se u praksi ponašaju slično kao i druge organizacije i projekti protiv dezinformacija povezanih sa Zapadom, kao što su disinfowatch i EUvsDisinfo, što, kao što sam primetio u prethodnim izveštajima, svi zajedno „možda sugerišu … razvoj zapadne infrastrukture ili mreže za ‘anti-dezinformaciju’ koja zapravo radi na blaćenju neslaganja gledišta i perspektiva”. Dalje, kao što sam nedavno izvestio za Al Maiadeen, medijske grupe koje podržava Zapad u drugim zemljama imaju iskustvo u uticaju na javno mnjenje i procese i odluke donošenja politike, pa čak i podsticanje promene režima.
Konačno, kolektivne okolnosti nameću spekulacije o tome da li bi iVerify i njegovi slični programi mogli da se koriste za uticaj na uređivačke stavove i javno mnjenje, posebno na način koji je povoljan za svetsku elitu moći na globalnom jugu.
Informacioni rat i napad na nacionalni suverenitet
Projekti iVerify tvrde da jačaju demokratiju tako što ljudima pružaju pristup tačnim informacijama, čime im omogućavaju i ohrabruju ih da učestvuju u javnim poslovima na informisan i osnažen način. Ali, što je kritično, elitna podrška iVerify-u i njegovi tekući projekti, kao i ukupni loši rezultati savremenih organizacija za proveru činjenica, umesto toga, svi sugerišu da bi iVerify-ove prakse provere činjenica mogle na kraju imati koristi od rezultata političke klase.
Još više zabrinjava da, iVerify inicijative centra za razmenu poruka i podržavanje partnerstva sa više zainteresovanih strana, koja spajaju napore javnih, privatnih i drugih susednih međunarodnih i nevladinih struktura, su kao ključ za njeno izvršenje i uspeh. Ali umesto da promoviše demokratiju kako tvrdi, iVerify se tako pojavljuje kao sistem provere činjenica koji zamenjuje vladine strukture ali model javno-privatnog partnerstva koji se kristalizovao kao zajednički instrument civilnog društva poslednjih godina.
Na međunarodnom nivou, ovaj isti model javno-privatnog partnerstva, kako je razjasnio pisac i novinar Iain Davis, preti da nagriza ostatke vestfalskog nacionalnog suvereniteta dodeljivanjem uloga i infrastrukture kojima su nekada rukovodile vlade korporacijama, nevladinim organizacijama i drugim susednim organizacijama koje su na kraju neodgovorne javnosti.
Iako je jedinstvena prilika za elitu da upakuje i progura sopstvene doktrine kao istinite, nije teško zamisliti da bi iVerify mogao da ugrozi političke izbore i perspektive suverenih nacija tako što će ih blatiti kao „dezinformisane“ i stoga ih možda čak prikazati kao opasne za njihove populacije. I, kao inicijativa koja postoji među različitim zainteresovanim stranama i međunarodnim organizacijama, iVerify uglavnom postoji izvan vladinih procesa i struktura kreiranja politika, što otežava vladama da ga regulišu, preispitaju ili pozivaju na odgovornost.
Drugim rečima, zahvaljujući podršci UN-a i izgledu vlasništva nad istinom, potencijal iVerify-ja da potkopa integritet i suverenitet nacionalnih država je bez presedana.
Zaključak
Na kraju krajeva, današnja manifestacija napora za proveru činjenica, kao što je UNDP-ov poluautomatski iVerify, uglavnom je predvođena, finansirana ili na drugi način kooptirana od strane elita. Rezultirajuće i toksično informaciono okruženje, u kojem puke optužbe za pogrešne informacije ili dezinformacije mogu same po sebi da ugroze reputaciju i karijere, podriva mogućnosti za smislenu debatu o složenim, kritičnim temama kao što su međunarodni odgovor na Covid i aktuelni rat u Ukrajini.
Moć iVerify-a leži u njegovoj nadnacionalnoj infrastrukturi i sposobnosti da utvrdi istinu kao očigledan izvor autoriteta. Nažalost, njegovo fabrikovano vlasništvo nad istinom može se lako iskoristiti za masovnu cenzuru materijala štetnih za elitu. Ako postane istaknuti aspekt ionako izdajničkog informacionog okruženja, UNDP-ov iVerify samo obećava da će pogoršati stvari dok dodatno ugrožava (preostali) suverenitet nacionalnih država širom sveta.