Pentagon i Kijev zapenili! ILON MASK isključio pristup Starlinku koji se koristio za napad na Rusiju
Ukrajinski plan za gađanje ruskog mornaričkog broda u Crnom moru propao je nakon što je Ilon Mask uskratio Starlink satelitski pristup internetu kako bi pomogao u napadu.
Usred sve većih napora Kijeva da dovede rat na „teritoriju Rusije“, dok su bespilotne letelice napunjene eksplozivom dvaput pogodile Moskvu od vikenda, šef Tesle Elon Musk je navodno lično intervenisao kako bi sprečio da se njegova Starlink satelitska internet tehnologija koristi za pomoć u napadi dronova na daljinu.
Prema izveštaju Njujork tajmsa , glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine, general Valerij Zalužnji, nedavno je izrazio zabrinutost zbog Maskovog uticaja na rat sa predsedavajućim Združenog generalštaba američkih generalštabova generalom Markom Milijem, nakon poslednjeg odbijanjanja da se pomogne u ofanzivnom udaru na ruski brod kod obale Krima.
List je tvrdio, pozivajući se na neimenovane ljude koji su „upoznati sa situacijom“, da je Mask ograničavao pristup Starlinku u više različitih prilika tokom rata i da su takve odluke isključivo diskreciono pravo šefa SpaceX-a. Osim što je blokirao pristup internetu kako bi se olakšao napad morskim dronom na rusku mornaricu, Starlink je navodno blokiran i za ukrajinske snage koje pokušavaju da povrate teritoriju od Rusa u regionu Donbasa uz postavljanje ograničenja geo-ograđivanja oko tog područja.
Globalista Lula da Silva zabranjuje oružje u Brazilu: „Vlada će biti vaš jedini izvor bezbednosti“https://t.co/5Kx126eEAX
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 1, 2023
Ranije ove godine, g. Mask je na Tviteru rekao : „Ne dozvoljavamo da se Starlink koristi za udare dronova velikog dometa.
Za sada se čini da Ukrajina nema mnogo alternative, jer Starlink ima takvu dominaciju u sektoru da sada čini oko 50 odsto svih aktivnih satelita u orbiti oko Zemlje. Evropska unija je prošle godine izdvojila 2,4 milijarde evra za izgradnju sopstvene satelitske internet mreže, kako za vojnu tako i za civilnu upotrebu, međutim, možda će proći neko vreme pre nego što ona postane operativna.
Mask od prošle godine pruža Starlink Ukrajini uglavnom besplatno , iako je američki Pentagon navodno kupio oko 400 do 500 terminala za koordinaciju komunikacija u zemlji. Tehnologija je postala sastavni deo napora zemlje da se bori protiv Rusa, sa 42.000 Starlink terminala koji su ključni za održavanje operativnih linija komunikacije širom zemlje i na neki način su Kijevu dali stratešku prednost u odnosu na Moskvu u smislu odgovora puta na bojnom polju.
„Bez Starlinka ne možemo da letimo, ne možemo da komuniciramo“, rekao je za Tajms neimenovani zamenik ukrajinskog komandanta .
Ipak, uprkos dobrotvornom doprinosu ratnim naporima, gospodin Mask — koji je izrazio podršku mirovnom sporazumu između dve zemlje — dobio je teške kritike zbog svog stava da ne dozvoljava da se njegova tehnologija koristi za ono što se čini da je uvredljivo. , a ne odbrambenim udarcima.
Londonski Daily Telegraph , na primer, citirao je Ulrike Franke, iz globalističkog istraživačkog centra Evropskog saveta za spoljne odnose, koja je rekla: „Nije važno kako se osećate prema Masku – nijedan pojedinac ne bi trebalo da ima ovu moć.
Ogromni problemi za malog Makrona! NIGER obustavio izvoz zlata i uranijuma za Francuskuhttps://t.co/UsvjNvVxGI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 31, 2023
Sve je veća zabrinutost zbog eskalacije sukoba. S obzirom da se čini da ukrajinska kontraofanziva na mestima zastaje protiv snažno ukorijenjenih ruskih snaga, Kijev je očigledno napravio proračun da pojača napade na rusko kopno, pri čemu su od subote dve zgrade u Moskvi pogođene eksplozivnim bespilotnim letelicama.
Nakon raspada ugovora o žitu u Crnom moru, Ukrajina je takođe predstavila flotu „morskih dronova“, malih bespilotnih čamaca napunjenih eksplozivom kojima se upravlja pomoću daljinskog upravljača koji se mogu koristiti za napad na ruske mornaričke brodove kod obale Krima, teritorije koju je pripojila Rusija 2014. koju je Kijev obećao da će ponovo preduzeti u svojoj kontraofanzivi.
Posle napada dronom u Moskvi u nedelju, predsednik Vladimir Zelenski je skoro priznao odgovornost za napad, izjavivši da je „ neizbežno, prirodno i apsolutno pošteno “ da Ukrajina pogodi mete unutar ruskog kopna.
Kremlj je, sa svoje strane, upozorio da, ako Ukrajina bude uspešna u povratku zemlje koju Moskva sada smatra svojom, Rusija neće imati drugog izbora osim da koristi nuklearno oružje.
„Ako zamislimo da je ofanziva [ukrajinskih nacista] uz podršku NATO-a bila uspešna i da su zauzeli deo naše zemlje, onda bismo morali… da idemo na upotrebu nuklearnog oružja“, rekao je bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev .