Australijska obaveštajna agencija FINANSIRA istraživanje za spajanje ljudskih moždanih ćelija sa VEŠTAČKOM INTELIGENCIJOM (VIDEO)
Australijska kancelarija za nacionalnu obaveštajnu službu finansira projekat za proučavanje načina spajanja ćelija ljudskog mozga sa veštačkom inteligencijom .
Tim istraživača koji sarađuje sa startupom Cortical Labs sa sedištem u Melburnu dobio je grant od 600.000 dolara za spajanje biologije sa veštačkom inteligencijom. Tim je već pokazao kako je otprilike 800.000 moždanih ćelija u Petrijevoj posudi sposobno da igra igru „Pong “ .
„Ova nova tehnološka sposobnost u budućnosti može na kraju nadmašiti performanse postojećeg hardvera zasnovanog na čisto silikonu“, rekao je vođa tima Adel Razi, vanredni profesor na Univerzitetu Monarh.
„Ishodi takvog istraživanja bi imali značajne implikacije na više polja kao što su, ali ne ograničavajući se na, planiranje, robotike, napredna automatizacije, interfejsa mozak-mašina i otkrivanje lekova, dajući Australiji značajnu stratešku prednost.
Prema Raziju, tehnologija bi mogla omogućiti mašinskoj inteligenciji da „uči tokom svog života“ poput ljudskih moždanih ćelija , omogućavajući joj da nauči nove veštine bez gubljenja starih, kao i da primeni postojeće znanje na nove zadatke.
Razi i njegove kolege imaju za cilj da uzgajaju moždane ćelije u laboratorijskoj posudi nazvanoj DishBrain sistem kako bi istražili ovaj proces „kontinuiranog doživotnog učenja“. -Bajt
Prema Raziju, „koristićemo ovaj grant za razvoj boljih AI mašina koje repliciraju kapacitet učenja ovih bioloških neuronskih mreža.“
„Ovo će nam pomoći da povećamo kapacitet hardvera i metoda do tačke u kojoj oni postanu održiva zamena za in siliko računarstvo.“
U međuvremenu, Neuralink Elona Maska ima odobrenje FDA za proučavanje moždanih implantata kod ljudi od maja.