Studija: Razvijene nacije koje najviše vakcinišu svoju decu imaju najveću smrtnost dece
Visokorazvijene zemlje kojima je potrebno najviše doza vakcine za novorođenčad imaju tendenciju da imaju najgore stope mortaliteta kod dece mlađe od 5 godina, prema recenziranoj studiji objavljenoj 20. jula u Cureusu.
Istraživači Nil Miler, direktor Instituta za medicinska i naučna istraživanja u Novom Meksiku, i Geri Goldman, koji ima doktorat iz računarskih nauka, izvršili su nekoliko analiza na osnovu podataka iz 2019. i 2021. kako bi istražili potencijalne veze između broja potrebnih vakcinacija u ranom detinjstvu u razvijenim zemljama i njihovim stopama smrtnosti novorođenčadi, odojčadi i mlađih od 5 godina.
Prema globalnim zdravstvenim stručnjacima, malo mera u javnom zdravlju može da se uporedi sa uticajem vakcina, kojima se pripisuje smanjenje bolesti, invaliditeta i smrti od raznih zaraznih bolesti. Ipak, studija je otkrila da razvijene zemlje koje zahtevaju više vakcinacija novorođenčadi mogu imati neželjene posledice koje povećavaju smrtnost u detinjstvu, dovodeći u pitanje ideju da više vakcina uvek rezultira manjim brojem smrtnih slučajeva.
„Naš rad je istraživao potencijalne veze između broja doza vakcina u ranom detinjstvu koje su potrebne razvijenim zemljama i njihove stope smrtnosti u ranom detinjstvu“, rekao je Miler u mejlu za Epoch Times. „Na primer, neke nacije daju vakcine protiv hepatitisa B i tuberkuloze (BCG) svojoj novorođenčadi ubrzo nakon rođenja. Otkrili smo da su nacije kojima su potrebne obe vakcine imale znatno lošiju stopu smrtnosti novorođenčadi u poređenju sa nacijama kojima nije potrebna nijedna vakcina”.
Istraživanje Milera i Goldmana je prvobitno počelo 2011. godine kada su objavili rad koristeći podatke iz 2009. koji pokazuju manje povoljne stope smrtnosti novorođenčadi među visokorazvijenim nacijama koje zahtevaju najviše vakcinacija odojčadi.
Nedavna studija ponovila je njihovu originalnu studiju koristeći podatke iz 2019. i 2021. iz 50 najboljih zemalja u kojima se doze vakcine u detinjstvu kreću od 12 do 26. Rezultati su pokazali da se stopa smrtnosti novorođenčadi povećala za 0,167 smrtnih slučajeva na 1.000 živorođenih za svaku dodatnu dozu vakcine koja je dodata u raspored za vakcinaciju, koji podržavaju nalaze ranije studije.
Dvadeset i devet nacija je 2009. imalo veću stopu smrtnosti novorođenčadi od Sjedinjenih Država, ali su do 2019. Sjedinjene Države pale na 44. mesto na rang-listi smrtnosti novorođenčadi, a 2021. godine zauzele su 50. mesto – uprkos tome što su zahtevale najveći broj vakcina za bebe.
Zvaničnici Moderne na ispitivanju: “Nuspojave nisu naš problem” – Australijski senator srpskih korena ih vratio na početna podešavanja (VIDEO) https://t.co/OMv3JCFdRl
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 6, 2023
Vakcinacija protiv hepatitisa B i tuberkuloze može povećati smrtnost
U svojoj najnovijoj studiji, Miler i Goldman proširili su svoje istraživanje kako bi procenili uticaj vakcina protiv hepatitisa i tuberkuloze na stope mortaliteta novorođenčadi (bebe mlađe od 28 dana), odojčadi do 1 godine i dece ispod 5 godina. Podaci o mortalitetu i rasporedi vakcinacije prikupljeni su od UNICEF-a, Svetske zdravstvene organizacije, Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti i nacionalnih vlada.
Nacije su zatim grupisane na osnovu toga da li im je potrebna nula, jedna ili dve doze vakcine date novorođenčadi da bi se odredio njihov statistički značaj za stope mortaliteta u tri starosne grupe. Povezanost koju je pokazala analiza pokazala je da neonatalne vakcine protiv hepatitisa B i tuberkuloze možda neće doprineti ukupnom smanjenju mortaliteta u zemljama u kojima su odojčad pod niskim rizikom od smrtnosti od bolesti na koje vakcine ciljaju. U ovim nacijama, odojčad zapravo može doživeti veće rizike od vakcinacije.
Smanjenje doza vakcine za odojčad smanjilo je smrtnost
Koristeći podatke iz 2021. godine, istraživači su otkrili statistički značajnu razliku od 1,28 smrtnih slučajeva na 1000 živorođenih između srednjih stopa smrtnosti novorođenčadi među nacijama koje uopšte nisu vakcinisale svoju novorođenčad i onima kojima su bile potrebne dve doze vakcine. Za svako smanjenje od šest doza vakcine primenjenih tokom detinjstva, stopa smrtnosti odojčadi se poboljšala za otprilike jednu smrt na 1.000 živorođenih.
Pored toga, vakcine primenjene tokom prve godine života imale su veći uticaj na stope smrtnosti mlađih od 5 godina u poređenju sa vakcinama primenjenim u drugoj do petoj godini života, što sugeriše da su mlađa odojčad koja generalno imaju manju težinu i primaju više vakcina u kraćem periodu značajno pod većom verovatnoćom da će doživeti neželjenu reakciju koja rezultira hospitalizacijom ili smrću.
„Vakcine protiv hepatitisa B i tuberkuloze koje se daju ubrzo nakon rođenja kada je imuni sistem nezreo i novorođenče ima malu težinu, mogu povećati ranjivost na ozbiljne neželjene reakcije i smrti koje na kraju doprinose većoj stopi smrtnosti novorođenčadi, odojčadi i mlađih od pet godina“, rekao je gospodin Miler za Epoch Times.
Redosled vakcinacije i kombinacija mogu uticati na smrtnost
U većini zemalja, više od polovine smrtnih slučajeva novorođenčadi dešava se tokom neonatalnog perioda, sa oko 75 procenata neonatalnih smrti tokom prve nedelje života kada se primenjuju vakcine za novorođenčad, prema gospodinu Mileru. Smrtni slučajevi koji se javljaju tokom ovog perioda imaju veliki uticaj na stope smrtnosti novorođenčadi, odojčadi i mlađih od 5 godina.
Studija navodi da u SAD Stopa neonatalne smrtnosti čini 61 procenat njene stope mortaliteta odojčadi i 52 procenta stope mortaliteta dece mlađe od 5 godina.