Studija: Izležavanje tokom vikenda može povećati rizik od srčanih udara, gojaznosti i moždanog udara
Izležavanje tokom vikenda može biti loše za vaše zdravlje, pokazala je nova velika studija.
Da, zaista…
Novo istraživanje je sada otkrilo da različit način spavanja tokom radnih dana i tokom vikenda može povećati bakterije u crevima koje su povezane sa gojaznošću, srčanim udarima i moždanim udarom.
Ali ne brinite, postoje i druge studije koje sugerišu da bi duže spavanje zaista moglo biti korisno…
Mail Online izveštava: Samo dodatnih 90 minuta u krevetu je dovoljno da poremeti naš unutrašnji telesni sat, utičući na niz funkcija od našeg imunološkog do digestivnog sistema, veruju naučnici.
Istraživanje ZOE Predict sa Kraljevskog koledža u Londonu pokazalo je da čak i mala promena vremena kada se probudimo može uticati na naš biološki ritam.
U najvećem tekućem projektu te vrste, ZOE Predict je procenio 934 „uglavnom vitke i zdrave“ osobe koje su spavale najmanje sedam sati po noći.
ŠEF UN-a: Vernici koji ne prihvate LGBTQ ideologiju biće isključeni iz društva https://t.co/Oqo35THTDf
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 6, 2023
Istraga je uzela niz uzoraka uključujući uzorke mikrobioma krvi, stolice i creva i merenja glukoze i uporedila ih između onih koji su imali redovne i nepravilne obrasce spavanja.
Kejt Bermingem iz KCL je rekla: „San je ključni stub zdravlja, a ovo istraživanje je posebno pravovremeno s obzirom na rastuće interesovanje za cirkadijalne ritmove i mikrobiom creva“.
„Čak i 90-minutna razlika u srednjoj tački sna može podstaći vrste mikrobiote koje imaju nepovoljne veze sa vašim zdravljem“.
Izležavanje tokom vikenda, za razliku od redovnog alarma radnim danima, povezano je sa lošim kvalitetom ishrane, gojaznošću, srčanim udarima, moždanim udarom, dijabetesom i kardiovaskularnim rizicima, zaključuje studija.