Posle Covid-a Australija sprovodi još jedan eksperiment: Hoće da ukine gotovinu
Australija je postala prva linija fronta u ratu protiv gotovine uz agresivne pokušaje da fizički novac izvuče iz ekonomije.
Tokom prošle finansijske godine, više od milijardu dolara u fizičkoj gotovini je nestalo iz opticaja, prema podacima koje je objavila Banka rezervi Australije (RBA). Australijski novinski servis 9News nazvao je to „najjačim znakom do sada“ da se zemlja kreće ka društvu bez gotovine.
Broj novčanica od 50 dolara u opticaju zabeležio je najoštriji pad.
Australija je prešla sa funte na australijske dolare 1966. Svake godine od tada se broj novčanica u opticaju povećavao do ove godine.
U međuvremenu, tri od „velike četiri“ banke u Australiji su nedavno otvorile filijale bez gotovine, a prema veb stranici RBA, istražuju digitalnu valutu centralne banke.
Ali dok se količina raspoloživog novca smanjila, Australijanci sve više žele da koriste gotovinu. RBA istraživanje potrošačkih trendova otkriva da 33% Australijanaca sebe smatra „korisnicima gotovine“, što znači da koriste fizički novac za manje od 20% ličnih transakcija. To je smanjeno sa skoro 50% u 2019.
Ironično, gotovinske transakcije su porasle tokom pandemije COVID-a uprkos velikom pritisku na beskontaktna plaćanja.
Podaci o podizanju gotovine RBA od aprila pokazuju da je upotreba gotovine i dalje stabilna. Australijanci su u proseku podizali 30 miliona gotovine mesečno. To je u osnovi bilo nepromenjeno iz godine u godinu.
U julu, Australijanci su protestovali zbog pokreta ka bezgotovinskom društvu, obećali su da će sve svoje kupovine obavljati u gotovini nedelju dana. „Plati gotovinom za sve što možeš“, navodi se u jednom tvitu. „Molim vas, budite deo ovoga“.
Čini se da su moćnici u Australiji odlučili da će, ako ne mogu da ubede Australce da izaberu bezgotovinska plaćanja, naterati sve jednostavnim eliminisanjem gotovine iz finansijskog sistema.
Napor Australije da izbaci gotovinu iz opticaja deo je šireg rata protiv gotovine koji besni više od decenije.
U maju 2016. Evropska centralna banka je objavila da će prestati da proizvodi i izdaje novčanice od 500 evra do kraja 2018. Nedugo pre objave EU, bivši Obamin ekonomski savetnik/bivši sekretar Trezora izneo je ideju o eliminaciji novčanice od 100 dolara u SAD. Sledeće godine, Međunarodni monetarni fond (MMF) je objavio radni dokument u kome su vladama nudili sugestije o tome kako da se krene ka bezgotovinskom društvu čak i kada je u pitanju snažno protivljenje javnosti.
Zvaničnici pozdravljaju ukidanje gotovine hvaleći pogodnosti digitalnih plaćanja. Oni takođe tvrde da će eliminisanje gotovine pomoći da se zaustave kriminalci koji koriste fizički novac da bi izbegli praćenje i otkrivanje. Ali postoji mračnija strana kretanja ka društvu bez gotovine – obećanje kontrole.
Bez fizičkog novca, vlada i vladin bankarski sistem imaju potpunu kontrolu nad vašim novcem. To znači da banke i vlade povećavaju svoju kontrolu nad vama. Oni mogu prikupiti maksimalne poreze i naknade, mogu pratiti vaše kupovine, a mogu čak i manipulisati vašim navikama potrošnje nametanjem negativnih kamatnih stopa koje vam efektivno naplaćuju štednju. U najgorem slučaju, vlada bi vam čak mogla isključiti mogućnost obavljanja transakcija.
Nepotrebno je reći da mnogi ljudi vole gotovinu i relativnu slobodu koju pruža. U najgorem slučaju, oni mogu barem zaštititi svoje bogatstvo tako što će gurnuti gotovinu pod svoje dušeke. Ne možete to učiniti ako nema gotovine.
Načelnici klinika širom Ukrajine prodavali bebe strancimahttps://t.co/ZYZSINLjog
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 9, 2023
Pojava digitalnih valuta centralne banke (CBDC) podigla je rat protiv gotovine na viši nivo.
Digitalne valute postoje kao virtuelne novčanice ili kovanice koje se drže u digitalnom novčaniku na vašem računaru ili pametnom telefonu. Razlika između digitalne valute centralne banke (vladine) i peer-to-peer elektronske gotovine kao što je bitkoin je u tome što vrednost digitalne valute podržava i kontroliše vlada, baš kao i tradicionalna fiat valuta.
Zamislite da nema gotovine. Bilo bi nemoguće sakriti čak i najmanju transakciju od očiju vlade. Nešto tako jednostavno kao što je vaš jutarnji put u kafić ne bi bila tajna od vladinih zvaničnika. Kao što je Blumberg naveo u članku objavljenom kada je Kina pokrenula pilot program digitalnih juana 2020. godine, digitalna valuta „nudi kineskim vlastima stepen kontrole koji nije moguć fizičkim novcem“.
Ivica Božić – Budite spremni na sve, tzv. elita opasno udara
Vlada bi čak mogla da „isključi“ mogućnost pojedinca da vrši kupovinu. Blumberg je opisao koliko kontrole digitalna valuta može dati kineskim zvaničnicima.
PBOC je takođe naznačio da bi mogao da postavi ograničenja na veličinu nekih transakcija, ili čak da zahteva zakazivanje za obavljanje velikih transakcija. Neki posmatrači se pitaju da li bi isplate mogle biti povezane sa novonastalim socijalno-kreditnim sistemom, u kojem su građani sa uzornim ponašanjem „na beloj listi“ za privilegije, dok su oni sa krivičnim i drugim prekršajima izostavljeni. „Kineski cilj nije da plaćanje učini praktičnijim, već da zameni gotovinu, tako da može bolje da prati ljude nego što to već čini“, tvrdi Aron Braun, kripto investitor koji piše za Bloomberg Opinion.
Ekonomista Thorsten Polleit je u članku koji je objavio Mises Wire izneo potencijal za kontrolu vlade poput Velikog brata sa pojavom digitalnog evra. Kako je rekao, „put ka tome da postane režim nadzorne države će se znatno ubrzati“ ako i kada bude izdata digitalna valuta.
Suština je da treba da budemo oprezni kad god vlada agresivno traži bilo šta – uključujući društvo bez gotovine. Vrlo retko je to u interesu prosečnog čoveka.
Jedan od načina da se zaštitite od toga da postanete žrtva ukidanja gotovine je da držite kod sebe pravi novac – zlato i srebro.
Nulta Tačka/InfoWars