SAD napravile državni udar protiv pakistanskog premijera Kana jer nije hteo da osudi rusku specijalnu vojnu operaciju
Pre više od godinu dana Imran Kan je na javnom skupu pokazao dokument i opisao ga kao diplomatsku depešu koja je dokazala da Sjedinjene Države vode tajnu kampanju da ga svrgnu sa mesta premijera. Njegovi protivnici, kao i međunarodna zajednica, odbacili su optužbe. On je bio prvi premijer Pakistana koga je Narodna skupština oterala sa funkcije putem glasanja o nepoverenju u aprilu 2022.
Ove nedelje, The Intercept je objavio eksluzivni izveštaj zasnovan na diplomatskoj „depeši“ – ili tajnoj depeši – koji izgleda da potvrđuje Kanove prethodne tvrdnje o zaveri protiv njega od strane Vašingtona. Ono što je najvažnije, ukazuje na Kanov stav povodom rata u Ukrajini kao glavni motivacioni faktor u SAD koje traže njegovu smenu.
„Stejt department SAD je ohrabrio pakistansku vladu na sastanku 7. marta 2022. da smeni Imrana Kana sa mesta premijera zbog njegove neutralnosti u vezi sa ruskom intervencijom u Ukrajini, prema poverljivom dokumentu pakistanske vlade koji je dobio Intercept“, navodi se u saopštenju.
Sledećeg meseca Kan je smenjen sa funkcije premijera na osnovu nezapamćenog glasanja parlamenta o nepoverenju.
Novootkrivena diplomatska depeša rasvetlila je ključni sastanak sa delegacijom SAD koji se održao uoči Kanovog svrgavanja. Intercept opisuje:
Sastanak, između pakistanskog ambasadora u Sjedinjenim Državama i dva zvaničnika Stejt departmenta, bio je predmet intenzivnog ispitivanja, kontroverzi i spekulacija u Pakistanu tokom poslednjih godinu i po dana, dok su se pristalice Kana i njegovih vojnih i civilnih protivnika nadmetali za vlast. Politička borba je eskalirala 5. avgusta kada je Kan osuđen na tri godine zatvora pod optužbom za korupciju i priveden po drugi put od svrgavanja. Kanovi branioci odbacuju optužbe kao neosnovane. Ova kazna takođe blokira Kana, najpopularnijeg pakistanskog političara, da učestvuje na izborima koji se očekuju u Pakistanu kasnije ove godine.
Mesec dana nakon sastanka sa američkim zvaničnicima dokumentovanog u dokumentu pakistanske vlade koji je procurio, u parlamentu je održano glasanje o nepoverenju, što je dovelo do Kanovog uklanjanja sa vlasti. Veruje se da je glasanje organizovano uz podršku moćne pakistanske vojske. Od tog vremena, Kan i njegove pristalice su bili angažovani u borbi sa vojskom i njenim civilnim saveznicima, za koje Kan tvrdi da su podstakli njegovo uklanjanje sa vlasti na zahtev SAD.
Veoma je važan i precizan termin sastanka na visokom nivou, koji se dogodio manje od dve nedelje nakon što je premijer Kan posetio Moskvu 24. februara, na sam dan početka ruske specijalne vojne intervencije u Ukrajini.
Na sastanku 7. marta učestvovali su tadašnji ambasador Pakistana u SAD Asad Madžid i Donald Lu, pomoćnik državnog sekretara za Biro za južnu i centralnu Aziju. Diplomatska depeša otkriva da je Lu tokom razgovora izjavio da su SAD i evropski saveznici „prilično zabrinuti“ zbog toga što je nakon Kanovog puta u Moskvu Pakistan zauzeo „agresivno neutralan stav“ o ukrajinskom ratu pod njegovim vođstvom.
Bil Gejts je bio u dosluhu sa SZO kako bi profitirao od pandemije https://t.co/xxUeZf67ZI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 10, 2023
„Ljudi ovde i u Evropi su prilično zabrinuti zašto Pakistan zauzima tako agresivno neutralan stav (prema Ukrajini), ako je takav stav uopšte moguć. To nam se ne čini tako neutralnim stavom“, rekao je Lu na sastanku. On je dodao: „izgleda sasvim jasno da je to politika premijera“, navodi se u depeši citiranoj u Interceptu.
Ispod je ključni i osuđujući deo onoga što je sledeće rečeno, prema tajnoj depeši:
„Mislim da će, ako izglasavanje nepoverenja premijeru uspe, sve biti oprošteno u Vašingtonu, jer se na posetu Rusiji gleda kao na odluku premijera. U suprotnom, mislim da će biti teško dalje“, Lu je navodno rekao Madžidu, koji je detalje razgovora „tajno“ poslao u Islamabad.
Upravo se na ovaj stav „sve će biti oprošteno“ gleda kao na značajnu izjavu, stavljajući Vašington kao ključnog pokretača iza kulisa uoči glasanja o nepoverenju.
Intercept zatim navodi: „Mesec dana nakon sastanka sa američkim zvaničnicima dokumentovanog u dokumentu pakistanske vlade koji je procurio, u parlamentu je održano glasanje o nepoverenju, što je dovelo do Kanovog uklanjanja sa vlasti“.
Trenutno, izveštaj i vesti o procureloj depeši postaju viralni u pakistanskim i indijskim medijima i verovatno će izazvati dalje rasprostranjene pro-Kanove proteste, koji dolaze neposredno nakon što je ponovo priveden i sedi u zatvoru. Raniji protesti su ponekad prerastali u nasilje.
Bela kuća je u međuvremenu njegovo hapšenje nazvala „unutrašnjom stvari“ i ocenila kao „lažnim“ optužbe da su SAD orkestrirale njegovo zbacivanje zbog njegovog stava o Ukrajini. Stejt department je na dnevnom brifingu za štampu u sredu saopštio da SAD nisu umešane ni u kakvu zaveru, čak i kada im je predstavljen sadržaj depeše koja je procurila.