AI preuzima dominaciju: Google i Universal Music Group stvaraju veštačku inteligenciju koja će uništiti muzičare
Gugl i Universal Music Group navodno pregovaraju o licenciranju melodija i vokala umetnika za muziku generisanu veštačkom inteligencijom, pravac koji umetnici poput Pola Makartnija prihvataju, dok drugi poput Drejka očigledno preziru. Kao odgovor na taj potez, rok legenda Sting kaže da će „biti bitka“ između „ljudskog kapitala“ i veštačke inteligencije, za koju je rekao da me „uopšte ne impresionira“.
Forbs izveštava da Gugl i Universal Music Group vode diskusije o stvaranju alata koji bi omogućio korisnicima da generišu muziku pomoću veštačke inteligencije. Ova saradnja bi mogla da otvori put za novu eru stvaranja muzike, omogućavajući fanovima da odaju počast svojim omiljenim umetnicima kroz sadržaj kojima upravljaju korisnici.
Universal Music, koji predstavlja umetnike kao što su Drejk, Ariana Grande i Tejlor Svift, blisko sarađuje sa Google-om na razvoju ovog alata. Prema insajderima, platforma bi omogućila korisnicima da kreiraju muziku generisanu veštačkom inteligencijom koristeći glas, tekstove ili zvukove umetnika. Potencijalni ugovor bi nadoknadio nosioce autorskih prava i omogućio umetnicima da učestvuju.
Generalni direktor Warner Music-a Robert Kincl izrazio je optimizam u pogledu budućnosti AI u muzici, navodeći da će „sa pravim okvirom“ AI moći „omogućiti fanovima da svojim herojima daju ultimativni kompliment kroz novi nivo sadržaja kojim upravljaju korisnici“.
Međutim, prelazak ka muzici generisanoj veštačkom inteligencijom nije prošao bez svojih kritičara. Neki istaknuti umetnici su izrazili svoju zabrinutost. Drejk, predmet mnogih deepfakes, izjavio je: „Ovo je poslednja kap koja je prelila čašu“. Sting se takođe osvrnuo na to pitanje, rekavši da će „biti bitka“ između „ljudskog kapitala“ i veštačke inteligencije, za koju je rekao da me „uopšte ne impresionira“.
Snimci ubistva! Izvršen atentat na budućeg predsednika Ekvadora koji je zapretio “globalističkim elitama” (VIDEO)https://t.co/TaI3XnT6nl
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 10, 2023
S druge strane, nekoliko umetnika je prihvatilo tehnologiju. Grajms je, na primer, podržala razvoj muzike generisane veštačkom inteligencijom, navodeći da svako može da pravi pesme koristeći njen glas „bez kazne“ sve dok ona dobije 50 odsto tantijema. Pol Makartni je takođe najavio da je veštačka inteligencija korišćena da se „izvuče“ glas Džona Lenona sa stare demo trake da bi se napravio „poslednji zapis Bitlsa“.
Pregovori između Gugla i Universal Music Group dolaze u vreme kada su propisi i ograničenja za muziku koju generiše veštačka inteligencija u porastu. Universal Music je u aprilu poslao pismo servisima za striming, tražeći da spreče AI programe da pristupe njegovim platformama kako bi trenirali na tekstovima i melodijama zaštićenim autorskim pravima. Američka kancelarija za autorska prava je takođe jasno stavila do znanja da će ponuditi autorska prava samo na dela „koja je stvorio čovek“, a neće „registrovati dela proizvedena od strane mašine“.