BioNTech ukoren zbog pokušaja onlajn cenzure
U oštroj meri koju su naveliko pozdravili zagovornici slobode govora, Nemački savet za odnose s javnošću, telo za postavljanje standarda, zvanično je ukorio BioNTech, partnera kompanije Pfizer, zbog pokušaja da ućutka kritičare na X.
Kako je izvestio Lee Fang, pokušaj cenzure koji je sprovodio BioNTech bio je usmeren na aktiviste koji su bili kritični prema nevoljnosti farmaceutske industrije da deli prava intelektualne svojine, ometajući tako proizvodnju generičkih, jeftinih vakcina protiv COVID-19. Kompanija se obratila rukovodiocima Tvitera još 2020. godine, nastojeći da potisne ove glasove.
Kroz opsežno izveštavanje, uključujući analizu mejlova iz Tviter arhive, otkriveno je da BioNTech blisko sarađuje sa Ninom Morschhaeuser, Tviter lobistom u Berlinu, kako bi nadgledao i eventualno „sakrio“ komentare onih koji se ne slažu sa pravilima Svetske trgovinske organizacije koja regulišu prava intelektualne svojine i patenta.
Uprava Tvitera, umesto da se odupire ovim uplitanjima, razmišljala je o načinima da uguši farmaceutske kritičare označavanjem postova kao kršenja uslova korišćenja usluge kompanije.
Ovaj proračunati pristup odražavao je agresivno globalno lobiranje farmaceutske industrije protiv bilo kakvih pravila koja bi mogla smanjiti njihov profit, čak i kada je besnela globalna pandemija.
Bil Gejts je bio u dosluhu sa SZO kako bi profitirao od pandemije https://t.co/xxUeZf67ZI
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 10, 2023
Nemački savet za odnose s javnošću izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog postupaka BioNTech-a, ističući da se činilo da krše zahteve transparentnosti i izbegavaju javnu debatu. Ovo upozorenje odjekuje globalnom stanovništvu koje žudi za otvorenim i iskrenim dijalogom o stvarima koje direktno utiču na njihovo zdravlje i dobrobit.
Aktivisti su reagovali sa gnevom na otkriće, zahtevajući više uvida u pokušaje industrije da manipuliše javnim mnjenjem. Zastrašujuća stvarnost da su tako moćne korporacije pokušavale da iskoriste svoje resurse da suzbiju istinsku zabrinutost s pravom je šokirala mnoge.
Dalja istraga o odnosu između društvenih medija i farmaceutske industrije otkrila je u kojoj meri kompanije pokušavaju da utiču na onlajn diskurs. Pfizer i drugi farmaceutski giganti finansirali su grupu poznatu kao Public Good Projects (PGP) preko Organizacije za inovacije u biotehnologiji.
PGP je dobio poseban pristup Tviteru i čak je savetovao kompaniju o tome koje oblike informacija da cenzuriše. E-poruke otkrivaju da je PGP često označavao tvitove i naloge kao opasne „dezinformacije“, uključujući i one koji su samo kritikovali politiku vakcinacije ili naloge za vakcinaciju.
Očekuje se da će zahtev Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma za dokumente od generalnog direktora kompanije Pfizer, Alberta Burle, otkriti više o zahtevu za cenzuru BioNTech i inicijativama kao što je PGP kampanja koju finansira Pfizer.
U eri u kojoj se treba zalagati za slobodu govora i transparentnost, ovi događaji služe kao mračni podsetnik da je budnost neophodna da bi se sprečila erozija ovih osnovnih vrednosti. Očigledni pokušaj farmaceutske industrije da oblikuje javnu diskusiju o politici COVID-19 ne sme se zanemariti, a radnje koje je preduzeo Nemački savet za odnose s javnošću važan su korak ka tome da istina ne bude prećutana.