Američko finansiranje Ukrajine košta svako domaćinstvo u SAD 900 dolara- Heritage Fondacija
Heritidž fondacija je otkrila da trenutna pomoć Sjedinjenih Država od 113 milijardi dolara pomoći Ukrajini košta 900 dolara po američkom domaćinstvu.
„Samo formalni paketi pomoći iznose neverovatnih 113 milijardi dolara — otprilike 900 dolara po američkom domaćinstvu i skoro 12 puta više od smanjenja potrošnje koje je obećalo rukovodstvo Predstavničkog doma u godišnjim računima o potrošnji“, rekao je Richard Stern, direktor Heritage Foundation Hermann Centra za federalni Budžet, preneo je za Daily Signal.
„Ova potrošnja od 113 milijardi dolara dodata je našem državnom dugu i koštaće više od 300 dolara troškova kamata po domaćinstvu tokom decenije. Naravno, dali smo više pomoći od toga, ali još nismo platili račun za to“, rekao je on.
Ova visoka procena u dolarima nastaje u trenutku kada Amerikanci postaju sve skeptičniji u pogledu dugoročne posvećenosti predsednika Džoa Bajdena pomoći Ukrajini.
„Kako rat u Ukrajini postaje dugotrajan sukob, Amerikanci s pravom postaju skeptični da šalju još dolara poreskih obveznika i opreme iz naše iscrpljene oružarnice“, rekao je predsednik Heritidž fondacije Kevin Roberts.
Ukrajinci plaćaju do 10.000 dolara kako bi izbegli mobilizacijuhttps://t.co/ib0zWDm9JC
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 13, 2023
Roberts je dodao: „Vašington nije uspeo da se pozabavi njihovim zabrinutostima, objasni strategiju naše nacije u ratu ili uvede osnovni nadzor za našu pomoć. Ako Kongres ne može da reši ta fundamentalna pitanja, oni nemaju posla da šalju više novca u maglu rata.“
Konzervativci Predstavničkog doma, predvođeni predstavnikom Vorenom Dejvidsonom (R-OH), usprotivili su se poslednjem Bajdenovom zahtevu za pomoć, koji bi Ukrajini obezbedio 24 milijarde dolara vojnog i ekonomskog finansiranja.
„Ovaj zahtev pogoršava nekontrolisanu potrošnju deficita vaše administracije i zaobilazi dvopartijski sporazum o gornjoj granici duga“, napisali su konzervativci Predstavničkog doma. „Amerikanci su umorni od finansiranja beskrajnih ratova i žele politiku koja ne samo da pomaže u obnavljanju fiskalnog razuma u Vašingtonu, već i stavlja Ameriku i američke građane na prvo mesto.
Republikanci su tražili da Bajdenova administracija dostavi Kongresu svoju „sveobuhvatnu strategiju i misiju za učešće SAD u Ukrajini“. Rekli su da bez formalne strategije „nema načina da se razviju jasni ciljevi, dodele odgovarajući resursi, sprovedu rigorozni nadzor ili da se zvaničnici pozovu na odgovornost za uspeh ili neuspeh“.
Nedavna anketa pokazala je da se većina Amerikanaca protivi slanju veće pomoći Ukrajini.