Amerikanci spremaju bežaniju iz Nigera! Pentagon priprema plan za hitnu evakuaciju
SAD prave planove iz predostrožnosti za evakuaciju dve ključne baze za bespilotne letelice i baze za borbu protiv terorizma u Nigeru ako to postane neophodno pod novom vladajućom huntom te zapadnoafričke nacije, rekao je u petak komandant vazduhoplovnih snaga za Afriku.
To planiranje uključuje traženje država saveznika SAD u regionima Sahare i Sahela, nekim od najaktivnijih oblasti na svetu za ekstremističke grupe Al Kaide i Islamske države , „sa kojima bismo možda mogli da se udružimo, a zatim premestimo našu imovinu tamo“, rekao je general vazduhoplovstva Džejms Heker novinarima u Vašingtonu.
Tamošnje američke baze bile su vitalne antiterorističke pozicije u nestabilnom regionu u kojem se sve više dešavaju državni udari. Prisustvo SAD uključuje vazdušne baze u Nijameju, glavnom gradu, i u udaljenom gradu Agadezu na južnom obodu Sahare.
Amerika tačnije najviše strahuje od pripadnika Vagnera koji su raspoređeni u celom regionu.
Susedi Nigera ostaju bez mogućnosti dok se šefovi odbrane sastaju da razgovaraju o potencijalnoj vojnoj sili
Ako američke snage ipak odu, bilo nakon odluke Bajdenove administracije da ne može da radi sa pobunjenim vojnicima koji sada vode državu ili zato što im hunta naredi da izađu, „to će očigledno imati efekta“ na američke obaveštajne i antiterorističke napore, rekao je Heker.
Doneta odluka o danu napada na NIGER! ECOWAS spreman za vojnu intervencijuhttps://t.co/5Bcz8tIWRQ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 18, 2023
„Ali, naravno, ono čemu se nadamo je da imamo mirno diplomatsko rešenje za ovo i da ne moramo da odemo“, rekao je on.
Šef predsedničke garde Nigera podstakao je državni udar i nastavlja utamničenog drži sada već bivšeg predsednika Mohameda Bazuma i njegovu porodicu u predsedničkoj palati. Američke diplomate kažu da su lideri hunte upozorili da će Bazum biti ubijen ako zapadnoafrički susedi Nigera vojno intervenišu da vrate Bazuma na vlast . Bazum je preuzeo dužnost 2021. godine, u prvom mirnom i demokratskom prenosu vlasti u toj zemlji sklone udarima od nezavisnosti od Francuske 1960. godine.
SAD tek treba da zvanično nazovu ono što se dogodilo u Nigeru državni udar. To imenovanje moglo bi da primora Vašington da prekine mnoge vojne i bezbednosne veze između dve zemlje.
Heker je rekao da veruje da će proći „nedelje ili mnogo duže“ pre nego što američki zvaničnici objave bilo kakvu odluku o evakuaciji, ako do toga ipak dođe.
Niger je bio jedna od sve manjeg broja zemalja u zapadnoafričkim regionima Sahare i Sahela, kojima nije vladala vlada koju je podržavala vojska, niti je bila povezana sa Rusijom.
Planiranje iz predostrožnosti za evakuaciju, rekao je Heker, uključivalo je scenarije u kojima Amerikanci mogu da se isele u slobodno vreme i gde moraju da odu u žurbi, uzimajući samo najosetljiviji materijal.