Novi zakon za cinkarenje u Nemačkoj podseća na onaj iz vremena NACISTIČKE NEMAČKE
Nemačka pokreće sistem „cinkarenja“ kao za vreme rada Gestapo-a.
Istoričar upozorava da bi ‘dojave’ za ljude koji bi osudile saradnike mogle stvoriti ‘kulturu osuđivanja’
Nemačka tiho gradi „ogromni aparat za nadzor“ koji rizikuje stvaranje kulture prokazivanja slične onoj u nacističkoj Nemačkoj i Štaziju, tvrdi jedan od vodećih istoričara u zemlji.
Hubertus Knabe je tvrdio da je Berlin uspostavio široki sistem „dojavnih tačaka“ unutar kompanija i državnih organa koji će olakšati ljudima da prijave saradnike, i da to čini „neopaženo od strane javnosti“.
Nemački „zakon o zaštiti uzbunjivača“ stupio je na snagu u julu sa navedenom svrhom da zaštiti ljude koji prijavljuju zloupotrebe na radnom mestu. Sve kompanije sa više od 49 članova osoblja moraju uspostaviti kancelariju u kojoj osoblje može anonimno prijaviti sumnje o zloupotrebi zakona bez straha od odmazde.
Ali, prema g. Knabeu, koji je skoro dve decenije vodio Memorijal Hohenšonhauzen na mestu Stazijevog političkog zatvora u Berlinu , zakon je dalekosežniji od obične zaštite uzbunjivača.
„Tačke dojave neće samo pokrenuti sumnje u kriminal, već će se baviti i prekršajima koji podležu kaznama“, napisao je on u članku za nemački list Die Velt ove nedelje. „Čak će biti odgovorni i za izjave zvaničnika koje „predstavljaju kršenje obaveze lojalnosti ustavu“.
Ide gas- Mejnstrim mediji ne prestaju da pišu o novom “SUPERMUTANT” SOJU KORONE “Pirola”https://t.co/dsW69dcFBY
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 20, 2023
Upozoravajući da je „samo mali korak od dojave do optužbe“, gospodin Knabe je ukazao na primer nacističke Nemačke, gde su Nemci vatreno cinkarili svoje susede često „iz lične koristi ili iz osvete“.
U najgorem slučaju, ove dojave dovešće do „atmosfere straha slične onima koje se viđaju u diktaturama“, rekao je on.
Godine 2018, berlinska gradska većnica kontroverzno ga je otpustila sa mesta šefa Memorijala Hohenšonhauzen zbog navoda da nije uspeo da se izbori sa seksizmom na radnom mestu. Požalio se da je otpušten bez upozorenja ili prilike da iznese svoju verziju događaja.
Politički komentatori i ustavni stručnjaci postali su sve više uznemireni poslednjih godina zbog proliferacije takozvanih „centara za cinkarenje“, koji se često postavljaju na mreži.
„Antifeministički portal za dojave“ koji vodi Fondacija Amadeu Antonio, nevladina organizacija za borbu protiv diskriminacije koju finansira savezna vlada, posebno otežava konzervativce. Podstiče ljude da izveštavaju o onima koji dele letke koji kritikuju „teoriju roda“ ili pokušavaju da poremete feminističke događaje.
Grupa za zaštitu životne sredine Greenpeace je početkom ove godine postavila sličan portal gde su građani mogli da prijave kafiće koji ne koriste šoljice za kafu za višekratnu upotrebu. Svaka dojava dovela je do slanja obaveštenja lokalnim vlastima.
Krajnje desničarska partija Alternativa za Nemačku koristila je sličnu taktiku u obrazovanju. Godine 2018. postavila je veb stranicu koja podstiče ljude da prijave nastavnike koji su „kršili svoju obavezu neutralnosti“.