KAKO JE MOGUĆE DA U KINI VIŠE NIKO NE OBOLJEVA! NA KOJI NAČIN JE KINA USPELA DA SUZBIJE SVOJU NAJNOVIJU EPIDEMIJU COVID-A
Nešto više od mesec dana nakon najšire rasprostranjene epidemije COVID-a od prvobitne epidemije u Vuhanu, Kina tvrdi da je praktično po ko zna koji put eliminisala virus, tvrdeći da su njena drakonska ograničenja, masovna testiranja i vakcinacije i ograničenja putovanja pomogli u smanjenju broja novih slučajeva na 0 od ponedeljka.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Ali, kako je Bloomberg istakao, „ovaj put je bilo teže“, sa obzirom na virulentniju prirodu Delta varijante. „Uspeh“ Pekinga pokazuje da je kineski model možda ono što je potrebno da se COVID stavi pod kontrolu, postavljajući pitanja o tome da li su druge zemlje voljne da preduzmu takve drakonske korake. Australija čak počinje da preispituje svoju posvećenost ideologiji „COVID Zero“.
Iako Peking verovatno potiskuje brojeve slučajeva (i čvrsto sumnjamo u njihovo iznošenje istine), Bloomberg je odlučio da preispita sve radnje koje je Peking preduzeo u proteklih mesec dana i koje su im omogućile da dođu do ove tačke. A prva strategija na BBG-ovoj listi? Masovno testiranje, koje je Peking izveo na „neviđenom“ nivoima.
Karantin je takođe igrao veliku ulogu. U jednom trenutku, Peking je bio zapečaćen od drugih mesta čak i sa jednim slučajem. Takođe je prekinula vozove i letove sa žarišta širom zemlje, iako je grad na kraju zabeležio manje od 10 slučajeva tokom poslednjeg zatvaranja.
Ograničenja koja su uvedena u drugim regijama uključuju: zabranu ulaska ljudima iz visokorizičnih područja i traženje od njih da skrate kraće odmore. Većina je morala da ostane izolovana kod kuće, što se strogo sprovodilo, pre nego što su se vratili na posao i u školu. Više od 200 naselja označeno je kao visoko ili srednje rizično, što je poremetilo milione života i hiljade preduzeća.
Širenje Delta varijante širom zemlje postalo je najveći test kineskog modela kontrole COVID-a. Konačno, prodro je u skoro 50 gradova u 17 provincija i ponovo doveo virus u Vuhan(kod kuće), koji je već više od godinu dana bio bez i jednog slučaja virusa COVID.
Najnovija epidemija je takođe jedinstvena po tome što su se investicione banke trudile da procene njen potencijalni uticaj na kinesku domaću ekonomiju. Banke poput Goldman Sachsa (koje je smanjilo izglede za kineski BDP tokom izbijanja epidemije) razmenjivale su podatke sa praćenjem pešačkog prometa i drugim izvorima trenutnih ekonomskih podataka. Dok su investicione banke predviđale da će potrošnja imati veliki udarac, Bloomberg je pokazao da je izbijanje uticalo i na industrijsku proizvodnju.
Konačno, ipak, Kina je eliminisala virus za otprilike mesec dana, otprilike u isto vreme koliko je bilo potrebno za suzbijanje prethodnih epidemija, uključujući i jednu početkom 2021. Poređenja radi, gradovi u Australiji su bili podvrgnuti ponovljenim blokadama, zadržavajući više od polovine od 26 miliona ljudi u zemlji. Svi oni nasilno zatvoreni u svojim domovima sa daleko manje uspeha nego Kina. U stvari, činilo se da se broj slučajeva širom Kine povećava kako su blokade postale sve oštrije i rasprostranjenije.
Iako je Kina uvela restriktivnija ograničenja i testiranja, postoji još jedan važan faktor razlikovanja koji Bloomberg ovde zanemaruje: Peking ima mnogo veću kontrolu nad medijima i štampom nego Australijska vlada.
Ko više i veruje u sve što se prezentuje kada smo svesni manipulacije brojevima..
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/ZeroHedge