Afrički naučnik upozorio Bila Gejtsa i Džordža Soroša: „Moj kontinent nije vaša ogromna klimatska laboratorija“
Nigerijski naučnik se obrušio na projekte koje podržavaju Bil Gejts i Džordž Soroš, a koji koriste Afriku za testiranje nedokazanih teorija.
Gejts je podržao tehnologiju u kojoj bi se čestice širile u atmosferi kako bi sprečile sunčevu svetlost da dospe do površine planete, kako je primetio Forbs. U februaru je Soroš dao podršku projektu koji koristi solarni geoinženjering kako bi reflektovao više sunčeve svetlosti nazad u svemir, navodi Fortune.
Međutim, Chukvumerije Okereke, direktor Centra za klimatske promene i razvoj na saveznom univerzitetu Aleks Ekvueme u Nigeriji, rekao je da ove koncepte ne treba isprobavati koristeći Afriku kao džinovsku petrijevu posudu.
„Kao stručnjak za klimu, smatram da su ove tehnike manipulacije životnom sredinom izuzetno rizične. I kao afrički stručnjak za klimu, snažno se protivim ideji da Afriku treba pretvoriti u poligon za njihovo korišćenje“, napisao je u kolumni u Njujork Tajmsu pod naslovom „Moj kontinent nije vaša džinovska klimatska laboratorija”.
Okereke se suprotstavljao izveštaju Carnegie Climate Governance Initiative koji je favorizovao ono što je nazvano modifikacijom sunčevog zračenja u kojoj se kaže da logika treba da prevlada i upozorava da „SRM, kao i druge opcije klimatske politike, mogu naići na ‘neracionalne’ reakcije javnosti koja snažno može uticati na donošenje odluka”.
„To nije bio prvi put da su zapadnjaci pokušali da ubede Afrikance da projekti solarnog inženjeringa mogu biti u našem najboljem interesu. I neće biti poslednji“, napisao je Okereke.
Ponovo ovaj! Dr Zoran Radovanović poziva na primanje nove vakcine protiv COVID-ahttps://t.co/J43xR9GLxx
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 8, 2023
Okereke je nazvao upravljanje sunčevim zračenjem „veoma spekulativnim. Bez korišćenja cele zemlje kao laboratorije, nemoguće je znati da li bi to zatamnilo bilo šta, a kamoli kako bi to uticalo na ekosisteme, ljude i globalnu klimu.
„Druge predložene tehnike uključuju pokrivanje pustinja plastikom; genetski inženjering biljaka da imaju svetlije, reflektirajuće listove; stvaranje ili pravljenje oblaka beljim; i raspoređivanje miliona ogledala u svemiru”.
Okereke je primetio da ideje na papiru izostavljaju diskusiju o njihovom uticaju na ljude, rekavši da „tehnologije predstavljaju opasnost da poremete lokalne i regionalne vremenske obrasce – na primer, pojačavaju sušu ili poplave, ili ometaju cikluse monsuna. A dugoročni uticaj na regionalnu klimu i godišnja doba je još uvek u velikoj meri nepoznat”.
„Milioni, možda milijarde sredstava za život ljudi bi mogli biti potkopani“, rekao je on.
Umesto da pokuša da rekonstruiše vreme, Okereke je pozvao na više ulaganja u obnovljive izvore energije umesto u nedokazanu nauku.
Da bi isprobali svoje ideje, napisao je, „zastupnici su pokušali da namame afričke vlade nudeći finansiranje istraživačkih projekata, tvrdeći da će više istraživanja baciti više svetla na opasnosti i prednosti tehnologije.
„Ali čini se da je ovo samo način da se od Afrike napravi test za neproverenu tehnologiju. Zaista, više studija o ovom hipotetičkom rješenju izgledaju kao koraci ka razvoju i klizav teren do konačnog postavljanja“, napisao je on.
Isprobavanje solarnog geoinženjeringa na tuđem terenu, kao što je urađeno u neuspelom eksperimentu u Meksiku, „odjeknulo je u nekim od najgorih aspekata kolonijalizma“, napisao je on.
„Afričke nacije treba da se snažno odupru da se njihove teritorije koriste za ovakve eksperimentalne vežbe. Tehnologije su potencijalno opasne i velika odvraćanje pažnje od stvarne promene za koju svi znamo da bogatije zemlje moraju da izvrše ako se nadamo da ćemo nadmašiti klimatsku devastaciju“, napisao je on.
U otvorenom pismu u kojem se poziva na moratorijum na primenu bilo koje solarne geoinženjerske tehnologije, koalicija naučnika je rekla da rizici i nagrade neće biti ravnomerno raspoređeni.
„Naučnim mrežama dominira nekoliko industrijalizovanih zemalja, pri čemu manje ekonomski moćne zemlje imaju malu ili nikakvu direktnu kontrolu nad njima. Tehnokratsko upravljanje zasnovano na stručnim komisijama ne može suditi o složenim globalnim sukobima oko vrednosti, alokacije rizika i razlika u prihvatanju rizika koje nastaju u kontekstu solarnog geoinženjeringa“, navodi se u pismu.
Nulta Tačka/TheWesternJournal