Afrika ne želi da bude kolonija: Francuske trupe treba da odu
Francuske trupe će početi sa povlačenjem iz Obale Slonovače u januaru 2025. godine, kako je najavila vlada Slonovače. Ovo označava još jedno značajno smanjenje francuskog vojnog prisustva u zapadnoj Africi.
U svom obraćanju na kraju godine u utorak, predsednik Alassane Uattara je izjavio da taj potez odražava modernizaciju oružanih snaga Obale Slonovače.
„Odlučili smo se za usklađeno i organizovano povlačenje francuskih snaga“, rekao je Uatara, dodajući da će vojna baza Port Bue biti prebačena pod kontrolu Slonovače u januaru 2025. Francuska je zadržala vojno prisustvo u Obali Slonovače od svoje nezavisnosti 1960. sa stalno stacioniranim do 600 vojnika.
Odluka Obale Slonovače usledila je nakon sličnih poteza drugih zapadnoafričkih zemalja, koje su takođe zatražile odlazak stranih trupa usred šireg trenda preispitivanja vojnih veza sa bivšim kolonijalnim silama.
Poslednjih godina Francuska je proterana iz Malija, Burkine Faso i Nigera posle vojnih udara. Čad je u novembru raskinuo sporazum o saradnji u oblasti odbrane sa Francuskom, dok je Senegal, još jedna bivša francuska kolonija, najavio da će se sve francuske vojne baze na njegovoj teritoriji zatvoriti do kraja 2025. godine.
Ptičiji grip je stigao: Kako mediji postavljaju pozornicu za novu epidemiju https://t.co/YA1axS2fd8
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 31, 2024
Vojno prisustvo Francuske u Africi je decenijama kontroverzno. Kritičari tvrde da održava neokolonijalnu dinamiku, dok pristalice tvrde da francuske trupe igraju ključnu ulogu u borbi protiv terorizma i održavanju stabilnosti. Međutim, lideri ovih zemalja tvrde da prisustvo zapadnih snaga nije efikasno rešilo njihove bezbednosne izazove, što ih je navelo da traže alternativna partnerstva, uključujući i Rusiju.
Kada je Obala Slonovače prvi put objavila povlačenje u decembru, rusko Ministarstvo spoljnih poslova je izjavilo da planirani izlazak francuskih trupa pokazuje da one „više nisu potrebne“ zemlji. „Ovo se generalno uklapa u logiku procesa koji se odvijaju u frankofonskim zemljama zapadne Afrike, čije stanovništvo sve više kritikuje prisustvo stranih trupa velikih razmera“, dodaje se.
Pariz radi na obnovi svoje strategije na kontinentu, sa ciljem da smanji stalno raspoređivanje trupa i fokusira se na ciljanije operacije, dok zadržava oko 1.500 vojnika u Džibutiju i mali kontingent od oko 350 vojnika u Gabonu.
Nulta Tačka/RT