Agencija za životnu sredinu EU: „Zauvek hemikalije“ rasprostranjene u evropskim vodama
Kontaminacija takozvanim zauvek hemikalijama u evropskim vodama često premašuje regulatorne pragove postavljene da bi se smanjili potencijalni rizici po ljudsko zdravlje i životnu sredinu, upozorila je u utorak Agencija za životnu sredinu EU.
Predstavljajući pregled prisustva per- i polifluoroalkil supstanci (PFAS) — koje se često nazivaju zauvek hemikalijama — Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) saopštila je da je perfluorooktan sulfonat (PFOS), koji je zabranjen 2019. godine, pronađen „širom evropskih voda“.
„Imamo problem sa PFOS-om koji je uporan i široko rasprostranjen“, rekla je za AFP Nadia Cerioli, ekspert iz EEA.
Između 2018. i 2022. godine, u zavisnosti od lokacija za koje su dostupni podaci, 51 do 60 procenata reka, 11 do 35 procenata jezera i 47 do 100 procenata priobalnih voda premašilo je standarde kvaliteta životne sredine za PFOS, prema izveštaju Cerioli.
Izveštaj, prvo istraživanje u Evropi, objedinio je podatke o prijavljenim koncentracijama PFOS, jednog od dva najrasprostranjenija PFAS, koji je Svetska zdravstvena organizacija klasifikovala kao „mogući kancerogen“.
Istina o globalnom haosu, u pitanju je sudbina čovečanstva | Mario Zna, 306 Uživo
Prijavljeni na dobrovoljnoj osnovi, podaci koje prikuplja EEA ne nude potpuni pregled jer ih ne prijavljuju sve njene države članice — koje uključuju nekoliko zemalja koje nisu članice EU.
U 2022. godini 14 zemalja je prijavilo podatke o koncentraciji zagađujućih materija u površinskim vodama.
U Belgiji, Francuskoj i Islandu, 100 posto prijavljenih vodnih agencija imalo je nivoe koji premašuju standarde kvaliteta, dok je pet zemalja (Španija, Irska, Poljska, Hrvatska i Estonija) prijavilo nivoe koji premašuju prag u manje od 20 posto lokacija.
U tri zemlje, Bugarskoj, Letoniji i Crnoj Gori, nijedna lokacija nije zabeležila nivoe koji prelaze smernice.
„Još nam je potrebno više podataka za praćenje da bismo mapirali kontaminaciju i dobili potpuniju sliku o tome gde se nalaze žarišta PFOS“, rekao je Magnus Lofsted, drugi koautor izveštaja, žaleći se na nedostatak znanja o pojavi hemikalija.
„Ovo ukazuje na potrebu za povećanjem napora za praćenje PFAS pomoću metoda koje imaju dovoljnu osetljivost da detektuju supstance na veoma niskim nivoima“, dodao je on.
Prema Lofstedu, nemoguće je utvrditi kakav je trend širenja zagađujućih materija, uprkos zabrani, jer podaci nisu dovoljno dugo evidentirani.