Ako se ovo desi, može da bude opasno za sve – Studija najavljuje potencijalne erupcije supervulkana u Jeloustounu
Nova studija o supervulkanu u Nacionalnom parku Jeloustoun upozorava na potencijalne opasnosti od nove erupcije. Nacionalni park Jeloustoun poznat je po nekim od najvećih vulkanskih erupcija na planeti. Naučnici sada imaju nova istraživanja koja pomažu u određivanju kada – i gde – bi mogla da se dogodi sledeća erupcija ovog supervulkana.
Tim naučnika koji vrši istraživanja Jeloustounske kaldere, jednog od najvećih vulkanskih sistema na svetu, analizirao je količinu magme ispod kaldere i procenilo koliko bi vremena moglo biti potrebno da se dostigne tačka erupcije.
Prethodna istraživanja bazirana na seizmološkim podacima otkrila su veliki rezervoar magme ispod kaldere. Međutim, novo istraživanje, koje koristi metodu magnetotelurike za praćenje električne provodljivosti magme, otkrilo je drugačiju sliku.
„Kada smo koristili magnetoteluriku, otkrili smo da zapravo nema mnogo magme. Postoje razdvojeni regioni gde se magma skladišti širom Jeloustouna, umesto jednog velikog rezervoara,“ rekla je Ninfa Benington, glavna autorka studije i istraživački geofizičar u Havajskom vulkanskom opservatorijumu.
Benington je dodala da je procenat magme u ovim rezervoarima prilično nizak, što znači da nijedan od njih trenutno nije sposoban da izazove erupciju. Prema njihovim istraživanjima, severoistočni region Jeloustouna ne bi mogao da eruptira još stotinama hiljada godina.
Istraživači su takođe utvrdili gde bi sledeća erupcija mogla da se desi. Magnetotelurički podaci pokazali su da se izvor toplote, koji održava aktivnost plićih rezervoara magme, nalazi u severoistočnom delu parka. Ovaj izvor toplote povezan je s najvećim regionom skladištenja magme.
Istorija Jeloustounske kaldere
Jeloustounska kaldera formirana je pre više od 600.000 godina nakon erupcije Lave Krik Taf, koja je na indeksu vulkanske eksplozivnosti ocenjena sa 8 – najvišim nivoom na toj skali. Za poređenje, erupcija planine Sveta Helena 1980. godine bila je nivo 4.
Ova supererupcija oslobodila je dovoljno vulkanskog materijala da formira kalderu široku 48 kilometara.
Prema Nacionalnom parku Jeloustoun, erupcija je prekrila područje veličine gotovo cele savezne države Roud Ajlend. Američki geološki zavod (USGS) istakao je da su pepeo i materijali stigli čak do današnje Južne Kalifornije i Luizijane.
Iako trenutna istraživanja i najnovija studija ukazuju na to da erupcije supervulkana u Jeloustounu nisu moguće u skorijoj budućnosti, praćenje aktivnosti i novih saznanja ostaje ključno za razumevanje i prevenciju potencijalnih rizika.