Aktivisti izrazili zabrinutost zbog upotrebe biometrijskih podataka na nigerijskim izborima
Aktivisti za digitalna prava izrazili su zabrinutost zbog bezbednosti biometrijskih podataka prikupljenih tokom nedavnih opštih izbora u Nigeriji na kojima su se registrovali i glasali milioni Nigerijaca.
Biometrijski podaci su dostavljeni radi registracije birača i takođe su bili obavezni prilikom verifikacije birača na biračkim mestima korišćenjem gadžeta sistema biometrijske akreditacije birača (BVAS).
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
U članku koji je objavio Rojters, istraživač veštačke inteligencije i ljudskih prava u Amnesti internešenel Met Mahmudi izrazio je zabrinutost za bezbednost biometrijskih podataka koje čuva Nezavisna nacionalna izborna komisija (INEC). On je napomenuo da bi Vlada mogla da iskoristi podatke za masovni nadzor i za druge potencijalno nezakonite stvari.
Hakeri bi mogli da iskoriste podatke za krađu identiteta, kaže Mahmudi, koji je insistirao da biometrijski sistemi prepoznavanja lica po dizajnu omogućavaju masovno praćenje. On je takođe pozvao na druge metode za sprečavanje izborne prevare.
👉 Sprema se velika opasnost! SZO sve bliža dobijanju dozvole za veći nadzor SVIH NAS https://t.co/Mt8kiFEmvs
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 2, 2023
Da bi potkrepio te argumente, članak je citirao slučaj Babajide Brigs, glasača koji je primio poziv od žene koja je tvrdila da je zvaničnik stranke All Progressives Congress (APC) nekoliko dana pre izbora održanih prošle subote.
Pozivalac je znao kako se zove i gde će glasati.
Kako je navedeno u članku Rojtersa, Brigs je rekao: „Ona je znala moje ime na mojoj biračkoj kartici, gde bih glasao. Kako je došla do tih ličnih podataka?“
Mahmudi je dalje primetio da Nigeriji nedostaje zakon o zaštiti ličnih podataka, što otežava tužbu građanima koji smatraju da su njihova prava na privatnost podataka povređena.