
Aljbin Kurti podneo ostavku
Aljbin Kurti, dosadašnji premijer privremenih prištinskih institucija, zvanično je podneo ostavku na svoju funkciju, čime je izazvao ozbiljan politički zastoj na Kosovu i Metohiji. Njegova ostavka, najavljena pismom upućenim tzv. Sekretarijatu Skupštine Kosova, ima retroaktivno dejstvo od 23. marta – dana kada je istekao mandat njegovoj vladi.
Kurti je istakao da je ostavku podneo kako bi mogao da preuzme poslaničku funkciju u devetom sazivu parlamenta, u skladu sa Ustavom i zakonima. U isto vreme, zajedno s njim ostavke su podneli i njegovi ministri – svi iz redova Pokreta Samoopredeljenje, koji je na februarskim izborima osvojio najviše glasova.
Međutim, konstitutivna sednica nove skupštine, održana danas uz sat vremena zakašnjenja, prekinuta je zbog neusvajanja izveštaja Komisije za verifikaciju mandata, što je ujedno blokiralo proces izbora predsednika parlamenta.
Budite spremni: Ovo je signal koji smo čekali | Predrag Petković | Mario Zna, 325 UŽIVO
Bez većine – bez nastavka sednice
Za izveštaj Komisije glasalo je 52 poslanika, protiv je bilo 46, a 11 je bilo uzdržano – što nije bilo dovoljno za njegovo usvajanje. Najveće stranke opozicije – Demokratska partija Kosova (PDK), Demokratski savez Kosova (LDK), Alijansa za budućnost Kosova (AAK) – kao i Srpska lista, glasale su protiv.
Razlog? Prema njihovim navodima, dokumentacija o ostavkama Kurtija i ministara nije blagovremeno dostavljena, čime je, po njihovom mišljenju, prekršen zakon. Takođe su kritikovali pokušaj da isti ljudi budu i deo zakonodavne i izvršne vlasti.
Najstariji poslanik Avni Dehari iz Samoopredeljenja, koji je predsedavao sednicom, rekao je da će o prekidu obavestiti predsednicu privremenih institucija i zatražiti mišljenje o daljim koracima.
POGLEDAJTE: Bil Gejts upozorava na novu nadolazeću pandemiju.. 🔥🦠
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFoUI pic.twitter.com/cTHKRoJ55X
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 11, 2025
Političke tenzije i optužbe
Poslanik Samoopredeljenja Faton Peci optužio je Srpsku listu i opoziciju za opstrukciju sednice, navodeći da već imaju spremnog kandidata za predsednika skupštine, ali da će njegovo ime biti objavljeno „kada za to dođe vreme“.
Peci je dodao da je podnošenje ostavki ministara samo formalnost i da očekuje njihov povratak u vladu:
„Odlazak premijera i ministara stvara institucionalni jaz. Zbog toga očekujem njihov povratak na funkcije.“
Srpska lista: Oštećeni smo za mandat
Srpska lista, koja je osvojila devet od deset zagarantovanih srpskih mesta u skupštini, tvrdi da je nepravedno ostala bez jednog mandata, koji je pripao stranci „Za slobodu, pravdu i opstanak“ – i to, kako navode, zahvaljujući albanskim glasovima.
Zakonska pozadina
Prema važećem zakonodavstvu, svi članovi izvršne vlasti – uključujući premijera, ministre, njihove zamenike – moraju podneti ostavku ukoliko su izabrani za poslanike, jer nije dozvoljeno obavljanje obe funkcije istovremeno.
Kurti je u ostavci naveo:
„U cilju polaganja zakletve kao poslanik, ovim i zvanično dostavljam svoju ostavku sa izvršne funkcije, s tim da ona ima dejstvo od 23. marta.“
Poruke u javnosti i politički manevri
Bivši ministar spoljnih poslova Petrit Seljimi objavio je na mreži Iks da je Pokret Samoopredeljenje pogrešno procenio podršku Srpske liste. Naveo je da su procurili SMS-ovi u kojima se sugeriše da će „četiri poslanika Srpske liste“ podržati Kurtijevu vladu – što se nije desilo.
„Nakon što su te poruke procurile, Samoopredeljenje je ispred Kurtija stavilo malu albansku zastavu. Loša procena i simboličan gest“, napisao je Seljimi.
Politička scena u Prištini sada je u zastoju, bez izabranog predsednika skupštine i sa privremenom vladom koja je formalno podnela ostavke. Očekuje se reakcija predsednice privremenih institucija, kao i novi pokušaji verifikacije mandata.
U međuvremenu, kriza legitimiteta i duboka politička podeljenost ostaju nepremostiva prepreka za formiranje stabilne vlasti.