Amazonova Aleksa bi uskoro mogla da govori glasom pokojnika
Da li vam nedostaje zvuk glasa mrtvog rođaka?
Ne plašite se: Amazon je predstavio novu funkciju za svog virtuelnog asistenta Aleksu koji može da čita glasom preminule voljene osobe na osnovu kratkog snimka te osobe.
„Iako veštačka inteligencija ne može da eliminiše taj bol gubitka, definitivno može da učini da njihova sećanja traju“, rekao je Rohit Prasad, viši potpredsednik i glavni naučnik za Aleksu, u sredu na Amazonovoj re:MARS konferenciji u Las Vegasu.
U video snimku prikazanom na događaju, Amazon Echo Dot je upitan: „Aleksa, može li baka da mi završi čitanje „Čarobnjaka iz Oza“?“
„U redu“, odgovorio je Aleksin glas.
„Umesto Aleksinog glasa koji čita knjigu, to je glas dečje bake“, rekao je Prasad. „Morali smo da naučimo da proizvedemo glas visokog kvaliteta sa manje od jednog minuta snimanja”.
Dodao je: „Nesumnjivo živimo u zlatnoj eri veštačke inteligencije, gde naši snovi i naučna fantastika postaju stvarnost”.
Zaista, ova funkcija je odmah privukla poređenja sa fiktivnim prikazima tehnologije, ali one sumornije od onoga što je Prasad verovatno spominjao, poput “Crnog ogledala”, distopijske televizijske serije koja je sadržala epizodu u kojoj je primenjena slična tehnologija.
Reakcije na Tviteru kretale su se od „jezivih“ preko „morbidnih“ do „ne“, jer su mnogi onlajn izrazili nelagodnost zbog funkcije koja vraća glas iz mrtvih.
Ova funkcija je još uvek u razvoju, a Amazon nije rekao kada bi mogla da bude javno predstavljena, ali njena najava dolazi u trenutku kada su vrhunske mogućnosti veštačke inteligencije pod pomnim ispitivanjem.
Konkretno, debata među istraživačima se zaoštrila oko onoga što je poznato kao deepfakes — video ili audio koji se prikazuje pomoću veštačke inteligencije kako bi izgledalo kao da je neko uradio ili rekao nešto što se nikada nije dogodilo.
Takođe dolazi ubrzo nakon što je Google inženjer izazvao kontroverzu zbog tvrdnje da sofisticirani čet-bot kompanije komunicira kao da je razuman, tvrdnja koja nije imala podršku istraživačke zajednice AI, ali je ipak naglasila nakazne ljudske komunikacione veštine softvera.
Velike tehnološke kompanije sve više proučavaju uticaj veštačke inteligencije na društvo. Majkrosoft je nedavno objavio da ograničava upotrebu softvera koji oponaša nečiji glas, rekavši da bi tu funkciju mogli da koriste oni koji pokušavaju da se lažno predstavljaju kao govornici odnosno kao čin obmane.
Subbarao Kambhampati, profesor informatike na Državnom univerzitetu u Arizoni, rekao je da se nada da Amazon pokazuje demo alatku za replikaciju glasa da bi učinio javnost opreznom u pogledu upotrebe sintetičkih glasova u svakodnevnom životu.
„Koliko god jezivo zvučalo, to je dobar podsetnik da ne možemo da verujemo sopstvenim ušima u današnje vreme“, rekao je Kambhampati. „Ali što se pre naviknemo na ovaj koncept, koji nam je i dalje čudan, biće nam bolje”.
Kambhampati je rekao da Aleksina funkcija ima potencijal da pomogne zbog izgubljenog člana porodice, iako se mora odmeriti u odnosu na niz moralnih pitanja koja tehnologija postavlja.
„Za ljude koji tuguju, ovo bi zapravo moglo pomoći na isti način na koji gledamo unazad i gledamo video snimke preminulih“, rekao je on. „Ali to dolazi sa ozbiljnim etičkim pitanjima, na primer, da li je u redu da se to uradi bez pristanka preminule osobe?“