Ambasador iz Bušove ere poziva Vašington da Ukrajini pošalju avione A-10 i kasetne bombe
Bivši američki ambasador i specijalni predstavnik za Ukrajinu rekao je da bi Amerika trebalo da pošalje avione za blisku vazdušnu podršku A-10 ‘Vartog’, kao i mlazne lovce F-16, rekavši „mogli bismo učiniti više“.
Sjedinjene Države bi trebalo da dodaju jurišne avione i taktičke balističke raketne sisteme na listu opreme koja se donira Ukrajini, citira kijevska državna novinska agencija Ukrinform, bivšeg američkog ambasadora Kurta Volkera.
Govoreći u intervjuu za vladinu novinsku službu, Volker je upitan da li veruje da su SAD učinile dovoljno da podrže Ukrajinu, a odgovorio je da je američka podrška do sada bila važna, rekavši da „to ne znači da smo uradili sve. Mogli bismo učiniti više”.
Zamoljen da pojasni, Volker je rekao da je želja da se Rusija ne provocira i ne izazove nuklearni rat navela SAD na uzdržanost da do sada ne daje previše podrške, ali da sada treba donirati dodatnu opremu. Među oružjem na umu, bivši ambasador je naveo taktički balistički raketni sistem ATACMS, kasetnu municiju i avione za blisku vazdušnu podršku A-10 „pored onoga što radimo na F-16”.
Doći do tačke slanja F-16 „moglo je biti brže“, rekao je, nastavljajući: „Dakle, postoji mnogo toga što bi trebalo da bude tamo, a što se trenutno ne radi“.
Volkerove primedbe Ukrinform je protumačio kao poruku da SAD treba da „odmah reaguju“ i pošalju rakete i avione.
Bivši čovek CIA-e, Volker je bio ambasador Džordža V. Buša u NATO-u 2008. i 2009. godine, a Trampova Bela kuća ga je 2017. imenovala za specijalnog predstavnika SAD za pregovore o Ukrajini. 2019. Volker je bio prvi svedok koji je svedočio i bio ključni figura u istrazi Predstavničkog doma o opozivu predsednika Trampa.
👉 Predsednik Nemačke: AI predstavlja pretnju demokratskom poretku https://t.co/v3nS59Tp34
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 16, 2023
Dok avioni A-10 Thunderbolt II, kolokvijalno poznati kao Warthogs i poznati po svom pištolju Gatling kalibra 30 mm na nosu dizajniranom da pruži podršku iz blizine trupama i razbiju ruske tenkove, nisu veliki deo paketa koji je planiran da se pošalje Ukrajini, ali ovo nije prvi put da se oni pominju. Izveštaji tvrde da je Ukrajina zatražila od SAD donaciju A-10 početkom rata, i da je Ukrajina čak osnovala sopstvenu improvizovanu akademiju za obuku na A-10 za buduće pilote.
Kritičari ideje ističu da A-10 nisu dobro prilagođeni operacijama unutar spornog vazdušnog prostora jer su ranjivi od namenskih lovaca i protivvazdušnih raketa. I Ukrajina i Rusija već koriste analogni sovjetski avion iz doba Hladnog rata, jurišnik Su-25 „Grač“.
ATACMS — „vojni taktički raketni sistem“, ispaljen iz lansera HIMARS koji su već isporučeni Ukrajini, ali sa četiri puta većim dometom — pomenut je u poslednje vreme i pažljivije razmatran, nakon početnog odlučnog odbijanja SAD da ih isporuče. O sistemu, Volker je rekao: „SAD nisu uradile ono što smo mogli da uradimo… Nadam se da SAD sada preispituju ovo. Ali to do sada nisam čuo“.
Pomenute su i kasetne bombe, kontroverzna municija koju je zabranilo 111 zemalja širom sveta i koju je Ukrajina često koristila tokom dosadašnjeg rata. Rojters je u martu izvestio da Ukrajina traži da SAD odobre donaciju kasetnih bombi i kasetne artiljerije.
Oružje bi morale da obezbede SAD, jer je većina drugih globalnih sponzora Ukrajine, uključujući većinu Evrope, već to stavila van zakona.