Američka obaveštajna služba pokušava da napravi “digitalnu odeću”
Američka kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe najavila je da će podržati razvoj revolucionarne odeće koja uključuje različite digitalne tehnologije.
Program pod nazivom „Pametni tekstilni sistemi sa električnim napajanjem koji su umreženi“ (SMART ePANTS) će nadgledati Intelligence Advanced Research Projects Activity (IARPA) – ogranak agencije koji je specijalizovan za istraživačke poduhvate visokog rizika, prema saopštenju objavljenom prošlog meseca.
Američki zvaničnici kažu da su napori usmereni na stvaranje tekstila koji funkcioniše kao bilo koji drugi komad konfekcijske odeće, ali će takođe moći da snima audio, video i geolokacijske podatke. Krajnji cilj je da tehnologija „pomogne osoblju i onima koji prvi reaguju u opasnim okruženjima sa visokim stresom, kao što su mesta zločina i inspekcije kontrole naoružanja, a da ne ometa njihovu sposobnost da brzo i bezbedno rade“.
Potvrđeno! MI5, MI6 i ostale špijunske agencije iz Britanije cenzurisale “dezinformacije” vezane za COVID 19- https://t.co/y6Ld5wOSLr
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 4, 2023
Ugovori o razvoju dodeljeni su pet organizacija, uključujući neprofitni institut SRI International, Massachusetts Institute of Technology (MIT) i kompanije Arete, Nautilus Defense i Leidos. Prema Pentagonu, Nautilus i Leidos su dobili ugovore za razvoj SMART ePANTS-a u vrednosti od 11,6 miliona dolara i 10,6 miliona dolara, respektivno, a očekuje se da će posao biti završen do januara 2025. Vrednost ugovora sa ostala tri entiteta još nije obelodanjen.
Komentarišući program, Eni Džejkobsen, koja je bila finalista Pulicerove nagrade za svoju knjigu o revolucionarnim projektima Pentagona, rekla je za Intercept da su ove i druge slične dugoročne inicijative koje sprovodi Vašington „kao bacanje špageta o frižider“. „Može, ali ne mora da se zalepi“, objasnila je ona.
SAD su već pokušale da integrišu digitalne tehnologije u odeću. 2021. godine Institut za vojne nanotehnologije američke vojske i MIT razvili su programabilno vlakno sposobno da skladišti, analizira i deli podatke o aktivnostima korisnika kada se ušiju u odevni predmet, zahvaljujući digitalnim mikro čipovima.
Nulta Tačka/RT