Američki energetski gigant Ekson Mobil podneo tužbu protiv Evropske unije
Ekson Mobil kaže da namet na preveliki profit ne bi pomogao u smanjenju računa za potrošače
Američki energetski gigant Ekson Mobil podneo je u sredu tužbu protiv Evropske unije, sa ciljem da blokira nedavno najavljeni porez na neočekivane prihode naftnim kompanijama.
Tužbu su podnele Eksonove holandske i nemačke podružnice Opštem sudu EU u Luksemburgu. On osporava zakonska ovlašćenja Saveta EU da nametne taksu, tvrdeći da bi to trebalo da bude pitanje svake zemlje pojedinačno.
Brisel je uveo novi porez u septembru kao deo paketa mera koje imaju za cilj da obuzdaju skok cena energije. Skokovi cena pomogli su naftnim i gasnim kompanijama da ostvare rekordan profit poslednjih meseci, ali su takođe izazvali porast računa za energiju za potrošače i preduzeća.
Porez, koji će stupiti na snagu 31. decembra, iznosiće 33% na bilo koju oporezivu dobit naftnih kompanija u periodu 2022-23. koja je 20% ili više iznad njihovog prosečnog profita između 2018. i 2021. Očekuje se da će prikupiti 25 milijardi evra ( 26,5 milijardi dolara) prihoda za blok.
Ekson Mobil je jedan od najvećih dobavljača nafte u EU i veliki investitor u evropsku rafinaciju. Priznao je da visoke cene energije „terete porodice i preduzeća“, ali tvrdi da će porez biti kontraproduktivan i da je malo verovatno da će pomoći bloku da smanji račune . Portparol Eksona Kejsi Norton rekao je da će to, međutim, „potkopati poverenje investitora, obeshrabriti ulaganja i povećati oslanjanje na uvoznu energiju i gorive proizvode“.
🔶 Rejčel Levin poziva tehnološke kompanije da kontrolišu “dezinformacije” koje se odnose na afirmaciju pola https://t.co/2YNGCXeWQf
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 29, 2022
Evropski opšti sud sada treba da odluči da li će doneti odluku po tužbi Eksona, a analitičari kažu da bi postupak mogao da potraje veći deo sledeće godine.
Sada se potvrđuje činjenica da sankcije Rusiji najviše odgovaraju Americi, jer oni su preuzeli primat nad evropskim energetskim sektorom i udaraju visoke cene, koje su bile višestruko niže dok su kompanije koristile ruske energente. Evropa sada porezom pokušava da se istrgne iz zagrljaja Sjedinnjenih Država. Ali kako stvari stoje, teško će to ići, jer ko sa đavolom tikve sadi, zna se šta mu sleduje.
Nulta Tačka/Mediji