Američki izveštaj otkriva pritisak da se veštačka inteligencija instrumentalizuje radi cenzure
Već neko vreme, Bajden-Haris administracija, ali i EU, UK, Kanada, UN, itd., novu veštačku inteligenciju tretiraju kao pošast koja pokreće opasne oblike „dezinformacija“ – i sa njom se treba pozabaviti shodno tome.
Prema tim vladama/entitetima, jedina „pozitivna upotreba“ veštačke inteligencije, što se tiče društvenih medija i onlajn diskursa, bila bi da se omogući efikasnija cenzura („moderacija“).
Novi izveštaj Pravosudnog komiteta Predstavničkog doma Kongresa SAD i njegovog izabranog podkomiteta za instrumentalizaciju savezne vlade stavlja akcenat na nastojanje da se ova tehnologija koristi za cenzuru kao objašnjenje za često nesrazmernu uzbunu zbog njene uloge u „dezinformacijama“.
Naziv privremenog izveštaja sasvim jasno iznosi stavove njegovih autora o ovome: dokument se zove „Sledeća granica cenzure: pokušaj savezne vlade da kontroliše veštačku inteligenciju radi suzbijanja slobode govora“.
Glavna premisa izveštaja je dobro poznata – da vlada i treće strane sada finansiraju, razvijaju i koriste veštačku inteligenciju da dodaju brzinu i obim svojoj cenzuri, i da odlazeća administracija vrši pritisak na programere veštačke inteligencije da izgrade cenzuru u svoje modele.
Najveći donator Klintonovih i korisnik Epštajnovih „usluga“ beži iz Amerike nakon pobede Trampa https://t.co/3sLB12OXx9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 29, 2024
Ono što je novo su predloženi koraci da se popravi ova situacija i da se osigura da buduće savezne vlade ne koriste veštačku inteligenciju za cenzuru. U tom cilju, Komitet želi da se u Kongresu usvoji novi zakon, razvoj veštačke inteligencije koji poštuje Prvi amandman i koji je otvoren, decentralizovan i „za slobodu“.
Izveštaj preporučuje zakonodavstvo u skladu sa četiri principa, usmereno na očuvanje prava Amerikanaca na slobodu govora. Prvi je da vlada ne može biti uključena kada se odluke donose u privatnim algoritmima ili skupovima podataka u vezi sa „dezinformacijama“ ili „pristrasnošću“.
Vladi takođe treba da zabrani finansiranje istraživanja vezanih za cenzuru ili saradnju sa stranim entitetima na regulaciji veštačke inteligencije koja dovodi do cenzure.
Na kraju, „Izbegavajte nepotrebnu regulaciju veštačke inteligencije koja vladi daje moć prinude“, preporučuje se u dokumentu.
Komitet konstatuje trenutno stanje stvari gde je Bajden-Haris administracija učinila niz direktnih poteza da reguliše prostor na svoje političko zadovoljstvo putem izvršnih naredbi, ali i gurajući svoju politiku davanjem grantova preko Nacionalne naučne fondacije, ponovo, sa ciljem da se naprave AI alati koji se „bore protiv dezinformacija“.
Ali – „Ako se dozvoli da se razvija na slobodan i otvoren način, veštačka inteligencija bi mogla dramatično da proširi kapacitet ljudi da stvaraju znanje i izražavaju sebe“, navodi se u izveštaju.