Američki mediji: Nova američka bomba može da ubije 300.000 ljudi u Moskvi
Planirano oružje bi bilo 24 puta snažnije od onog korišćenog u Hirošimi, prema proceni.
Nova američka nuklearna bomba planirana za razvoj ima potencijal da sravni centralnu Moskvu i ubije više od 300.000 od njenih 13 miliona stanovnika, objavio je u petak magazin NeWsveek, pozivajući se na simulaciju kreiranu putem onlajn alata Nukemap.
Pentagon je krajem prošlog meseca najavio da će nastojati da napravi novu varijantu nuklearne gravitacione bombe B61 – B61-13 – do odobrenja Kongresa. Oružje bi imalo procenjenu snagu od 360 kilotona, što je 24 puta snažnije od onog bačenog na Hirošimu tokom Drugog svetskog rata.
Ako bi bila detonirala iznad Moskve, bomba bi ubila oko 311.480 ljudi, a povredila do 868.860, navodi Newsveek. Ako padne na Sankt Peterburg, drugi po veličini grad u Rusiji, procenjeni broj poginulih u eksploziji dostigao bi 360.150, dodaje publikacija.
NOVO! IZLAZAK IZ MATRIXA JE MOGUĆ SAMO AKO ČUJETE OVO
Prema Newsveek-u, sve u krugu od kilometra od mesta detonacije bombe isparilo bi masivnom vatrenom loptom.
Eksplozija bi srušila zgrade i verovatno ubila sve u krugu od dva kilometra, dok bi oni u krugu od dve kolometra od mesta detonacije bili mrtvi za mesec dana zbog visokog nivoa izloženosti radijaciji, piše časopis. Još 15% preživelih bi kasnije umrlo od raka, a mnogi bi zadobili opekotine koje bi promenile život.
Plan za dizajniranje nove bombe predstavljen je usred sukoba između Rusije i NATO-a oko Ukrajine, dok su stručnjaci, političari i mediji raspravljali o rizicima da sukob eskalira u nuklearni rat.
Rusija je optužila SAD za „nuklearnu provokaciju“ i tvrdila da tajno krše sporazume o kontroli naoružanja.
Ranije ove nedelje, Rusija je zvanično opozvala ratifikaciju Sporazuma o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testova (CTBT) iz 1996. godine. Predsednik Vladimir Putin rekao je da je sporazum o neširenju oružja postao beskoristan jer ga SAD nikada nisu ratifikovale.
„Među državama koje nisu ratifikovale sporazum, najdestruktivnija je pozicija SAD, koje su dugi niz godina izjavljivale da neće biti podrške za ratifikaciju sporazuma u Kongresu“, navodi se u saopštenju Kremlja .
Putin je naglasio da Rusija neće izvršiti nuklearne probe ako to ne urade prve SAD.