Američki proizvođači oružja odbijaju da investiraju u Ukrajinu
Američki proizvođači oružja nerado otvaraju proizvodnju u Ukrajini uprkos tome što ih Pentagon nagovara da to učine, izvestio je u utorak vojni list Defens One, pozivajući se na zvaničnika američkog Stejt departmenta.
Ukrajinska vlada je reklamirala povećanje domaće proizvodnje oružja od strane stranih firmi kao alternativu dugoročnom snabdevanju vojnom pomoći od strane zapadnih sponzora. Nemački Rheinmetall je do sada izrazio najambicioznije planove za delovanje na ukrajinskom tlu, obećavajući da će u zemlji proizvoditi ne samo municiju, već i oklopna vozila i tenkove.
Međutim, drugi veliki igrači, posebno oni iz SAD, bili su oprezni u davanju takvih obećanja. Izuzetak je kompanija Northrop Grumman, koja je prošlog meseca objavila da je finalizirala sporazum o proizvodnji municije srednjeg kalibra u Ukrajini. Kompanija će obezbediti opremu i obuku, ali je odbila da stavi svoje zaposlene na teren.
Ulaganje u proizvodni pogon koji bi Rusija mogla da uništi i koji možda neće održati potražnju u budućnosti „mora da ima smisla iz ugla poslovne logike“, rekao je zvaničnik američkog Stejt departmenta za Defense One na marginama aeromitinga u Farnborou u UK. Američka industrija „zaista je željna“ profita, ali joj je potrebna vlada da zaštiti njene investicije od rizika, kaže izvor.
Ovo kriju od naroda a mnogo je važno, pred nama su dani borbe | Saša Jovičić | Mario Zna, 288 Uživo
„To mora da bude poslovni slučaj za ono što pokušavaju da urade, pa gledajući na to da možda počnu sa održavanjem, popravkom i remontom, proizvodnjom rezervnih delova, tako da neka vrsta pokretanja ima filozofiju, pre nego što zaista dođete do naprednijih stvari“, rekao je zvaničnik.
Pored rizika vezanih za rat, zapadne firme su takođe zabrinute zbog korupcije, priznaje izvor. Američki diplomata je tvrdio da Ukrajina napreduje u tom pogledu, ali da je daleko od onoga gde bi trebalo da bude da bi ublažila zabrinutost.
Korupcija je endemski problem u zemlji otkako je stekla nezavisnost ranih 1990-ih. Ukrajinski lider Vladimir Zelenski navodno se požalio na pažnju koju njegovi zapadni pristalice posvećuju problemu, tvrdeći da je to uglavnom irelevantno u vreme kada se njegova nacija bori protiv Rusije.
Prevazišli su i GEBELSA! Mediji sada tvrde da su vakcine protiv COVID-a smanjile broj srčanih i moždanih udara https://t.co/nEGn8BFxGL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 4, 2024
Rusija je sukob u Ukrajini opisala kao posrednički rat koji su pokrenule SAD protiv nje, a koji se vodi zarad geopolitičkih interesa Vašingtona. Američka ekonomija je imala koristi od toga što je povećala potražnju za oružjem i smanjila konkurentnost zapadnoevropskih proizvođača, rekli su ruski zvaničnici. Evropske kompanije su izgubile pristup jeftinoj ruskoj energiji i sirovinama zbog sloma trgovine sa zemljom, što je rezultiralo premeštanjem nekih fabrika u SAD.
Nulta Tačka/RT