Američki stručnjak opisao kako UKRAJINSKA ODBRANA PROPADA: Namerno se laže javnost, Ukrajina je gotova a ovo je budućnost ratovanja
U članku „Rusija se sprema da pregazi odbranu Ukrajine – zašto nema mirovnih pregovora“ , objavljenom u maju, američki stručnjak i novinar Brendon Smit izneo je svoje razloge za predviđanje skorog kolapsa odbrane ukrajinske linije fronta i osvajanja teritorije od strane ruskih snaga.
Još od prvih meseci rata njegov primarni argument je bio da Ukrajina pokušava da sakrije velike gubitke u ljudstvu i da će ta lukavstvo na kraju biti razotkriveno. Suština? Ratove dobijaju muškarci, a ne DARPA tehnologija i koferi puni novca.
Pre godinu dana mejnstrim analitičari su rekli da će ukrajinske trupe (uz pomoć NATO-a) uskoro uništiti rusku vojsku te da će praviti žurku na Krimu. Danas, establišment priznaje da je nedostatak ljudstva realnost i priznaju da je Rusija pregazila dodbrambene pozicije Ukrajine na celom frontu. Uskoro će Rusija kontrolisati ceo region Donbasa i šire koristeći rat na iscrpljivanje.
„Stručnjaci“ nemaju pojma o čemu pričaju, ili namerno lažu javnost. U svakom slučaju, njihovom mišljenju ne treba verovati.
Brendon Smit: Kao student istorije (i vojne taktike) mogu da vam prenesem samo ono što vidim objektivnim okom. Nisam u Ukrajini i nisam na prvoj liniji fronta sa obe strane (a nisu ni stručnjaci). Nisam upućen u posebne informacije i nemam pristup ratnim prostorijama u Kijevu ili Kremlju (a nisu ni stručnjaci). Moj cilj ovde NIJE da razbijem igru po igru, samo se nadam da ću ukazati na veće istine koje se otkrivaju kako se situacija razvija.
Rat kakav vidimo u Ukrajini nije vodila zapadna vojska još od Koreje. Kada je reč o industrijskom ratovanju na iscrpljivanje, NEMA PRAVIH STRUČNjAKA u NATO-u koji još uvek rade u Ministarstvu odbrane. Oni ne postoje.
Ovde želim da počnem jer ima mnogo patriota u SAD koji se pripremaju za ono što verujemo da će biti rasprostranjeni unutrašnji i spoljašnji požar – regionalni ratovi u više nacija, kao i pobune ovde kod kuće. Šta nas događaji u Ukrajini uče o budućnosti rata? Koje su klasične pretpostavke razotkrivene i kakve su šanse za uspeh u novom strateškom svetu? Hajde da počnemo…
Manevarski rat umire
Osnovni naglasak manevarskog ratovanja je upotreba inicijative i iznenađenja; brza koordinacija jedinica da obuhvate neprijatelja pre nego što shvati šta se dešava. Oslanja se na šok i strahopoštovanje da bi se neprijatelj demoralisao, ideja je da se neprijatelj može pobediti tako što će ga juriti i koristeći superiornu tehnologiju kako bi njegove odbrambene pozicije učinile beskorisnim (doktrina Vijetnamskog rata). Teško je reći da li je ova taktika ikada zaista funkcionisala, ali ono što sada znamo je da neće raditi u budućim ratovima.
Naročito se doktrina NATO-a pokazala prilično beskorisnom. Previše se oslanja na minimiziranje gubitaka visoko obučenih oficira. Svaki manevarski rat zahteva fino podešenu taktiku kombinovanu sa tehnološkim znanjem. Kada se obore iskusni oficiri, teško je zameniti ih. Tamo gde bi Rusija mogla da izdrži stotine hiljada žrtava, zapadne armije su često slomljene delićem tih gubitaka.
Amerikancima bi bilo dobro da se sete ovoga. Neprijatelj koji koristi doktrinu manevara gubi kada su njegovi najbolje obučeni vojnici i oficiri mrtvi i ne može da koordinira brze napade. Neprijatelj koji koristi doktrinu iscrpljivanja gubi kada se od njega zahteva da juri u napad. Gubitak resursa će ga primorati da požuri.
Dronovi su promenili sve
Velika promena igre su dronovi: mali jeftini vazdušni nadzor sa 4K kamerama kojima je teško suprotstaviti se. I Rusija i NATO brzo shvataju kakvu pretnju ovi uređaji predstavljaju na ratištima u Ukrajini, i ne, ne govorim o eksplodirajućim FPV dronovima koji jure vojnike. Ionako sumnjam da je većina tih video zapisa lažna.
Prava opasnost je u stalnom vazdušnom nadzoru, 24/7, 24 sata, uvek na posmatranju. Manevarski rat zahteva brzo premeštanje većih jedinica bez da je neprijatelj svestan; sa jeftinim dronovima to više nije moguće. Svi pokreti trupa velikih razmera mogu se predvideti i suprotstaviti se korišćenjem ništa više od šačice igračaka od 3000 dolara.
Zbog toga je Rusija brzo prešla na taktiku iscrpljivanja. Sada guraju svoju liniju fronta nekoliko stotina metara u isto vreme umesto da pokušavaju da zadobiju milje teritorije u divljim ofanzivama. Ministarstvo odbrane smatra da je taktika manevara i dalje održiva, ali da biste uspešno manevrisali bez znanja neprijatelja morate u potpunosti kontrolisati nebo. Sa dronovima više niko ne kontroliše nebo. To je besplatno za sve.
Devastacija infrastrukture i resursa važnija je od ubijanja neprijatelja
Tokom 2022. godine, tokom ruskog povlačenja, mnogi proukrajinski stručnjaci su klicali, proglašavajući da će rat uskoro biti gotov. U više članaka sam upozoravao da se Rusija ne povlači iz bitke, već samo uspostavlja čvršći front. Takođe sam predvideo da će Rusija odmah početi sistematsko bombardovanje ukrajinskih komunalnih mreža. Upravo to se dogodilo manje od mesec dana kasnije.
Mislim da mnogi na zapadu nisu svesni stepena razaranja ukrajinske infrastrukture. Veći deo zemlje je bez struje veći deo dana i situacija se samo pogoršava. Njihovi vodni resursi su u najboljem slučaju ograničeni. Samo mreže koje opslužuju velike gradove kao što je Kijev mogu da se poprave, a ove popravke su samo zavoj.
Ukrajina bi mogla biti srušena, ne invazijom trupa, već nestankom struje i nedostatkom čiste vode.
Manje, brže i diskretnije – budućnost borbe
Zanimljivo je da komandanti u Ukrajini sa obe strane počinju da se sve više oslanjaju na male jedinice sa ograničenim otiskom. Naziv igre u današnjem ratu je raspoređivanje sa „malim potpisom“. Ovo je upotreba odreda za smanjenje vizuelnog i toplotnog signala i sprečavanje gađanja dronova ili artiljerije. Drugim rečima, masovne konvencionalne armije okreću se gerilskoj taktici kao načinu preživljavanja i uspešnih udara na odbrambene položaje.
Mogao sam zapravo da predvidim eru kada se ratovi vode SAMO uz pomoć malih timova vojnika, podržanih mnoštvom dronova i ubojnih sredstava velikog dometa. Tenkovi su sada uglavnom beskorisni. Tradicionalna vazdušna snaga se polako negira. Pokreti veličine bataljona su nemogući bez brzog suprotstavljanja, a čak se i elementi veličine voda identifikuju pre nego što stignu na odredište.
Umesto da se kreću u velikim grupama koje su lako gađane, Rusi se posebno oslanjaju na nalet malih jedinica na velikom području koristeći brzi transport (poput motocikala). Pogađali su više ciljeva duž stotina milja fronta, primoravajući Ukrajince da ispruže svoju odbranu i resurse. Zatim udaraju u vitalno područje sa većom silom kada se utvrdi slabost. Ovo je obično način na koji se gerilci bore; sada svi to rade.
Vreme gerile je blizu
Događaji u Ukrajini pokazuju mnoge slabosti konvencionalnih armija. Američkim patriotama je decenijama rečeno da je svaki pokušaj da se odbranimo od autoritarne vlade koju podržava tehnološki napredna vojna mašina besmislen. Naši „AR15 ne mogu ništa protiv F-16“, zar ne?
Sada otkrivamo da je suprotno istina. F-16 su beskorisni za Ukrajinu. Ono što njihovi vojnici trenutno žele više od svega je više obuke za regrute, više termalnih uređaja i uređaja za noćno osmatranje, više dronova, bolju optiku za svoje puške i bolju opremu za borce na frontu. Mlaznjaci i tenkovi su novina.
Sa proliferacijom jeftinih dronova, po prvi put ikad civilne odbrambene grupe sada imaju mogućnost da oči (i napredno oružje) dižu u nebo. Oni mogu pratiti veće neprijateljske elemente i sprečiti iznenadne napade na koje se oslanjaju snage protiv pobunjenika. To znači da će gerilci i dalje imati element iznenađenja, ali tradicionalne snage neće.
Odlazak pod zemlju – povratak pacovskih tunela
Amerikanci su se prvi put susreli sa zamršenom podzemnom odbranom u Pacifičkom teatru tokom Drugog svetskog rata (Okinava je najimpresivniji primer). Videli smo ih ponovo u Severnoj Koreji i opet u Vijetnamu. U Ukrajini ova metoda postaje sve češća.
Ja bih tvrdio da će budući ratovi biti pokrenuti uglavnom iz podzemnih instalacija i tunelskih sistema. Dronovi se oslanjaju na iskorišćavanje trodimenzionalnog kretanja i beskorisni su u zatvorenim prostorima. Ovo je metod koji patriote treba da usvoje. Izgradnja tunela će biti oslonac u narednim decenijama.
Svaki aspekt rata sada će biti emitovan na televiziji
Sve dok je internet funkcionalan deo svakodnevnog života, ratovi će sada biti zabeleženi u intimnim razmerama koje nisu ranije viđene. Svaka bitka, svaki mali pokret ili paljba, svaka pobeda i svaki poraz i svaka žrtva biće dokumentovani. To znači da će propaganda zasnovana na vebu postati sastavni deo svakog ratnog napora.
Drugim rečima, vlade će nastojati da svuda ugrade lažne vesti i lažne video snimke. Cilj će biti da se fantazija učini nerazlučivom od činjenica i zbuni javnost o tome šta se zapravo dešava. Ovo stanje je brutalno očigledno u ratu u Ukrajini gde najmanje polovina stanovništva zapada još uvek misli da Ukrajina „pobeđuje“. Što je stanovništvo više prevareno, to će ih biti lakše ubediti da podrže tekuće operacije, pa čak i regrutaciju.
Informacioni rat će postati važniji od stvarnog rata. Patriote će morati da shvate kako da dekonstruišu propagandu onoliko koliko će morati da znaju da pucaju.