Američki zvaničnik za sajber bezbednost: Treba da se pripremimo za „agresivnu“ sabotažu koja dolazi od kineskih hakera
Kineski državni hakeri će „gotovo sigurno“ sprovoditi agresivne sajber napade kako bi poremetili kritičnu američku infrastrukturu, poput gasovoda i železnice, ako izbije sukob sa Sjedinjenim Državama, upozorio je visoki zvaničnik SAD za sajber bezbednost.
Na događaju u Aspen institutu u Vašingtonu, Džen Isterli, direktorka Agencije za sajber bezbednost i bezbednost infrastrukture, rekla je da Peking ulaže velika sredstva u unapređenje sajber tehnologija dizajniranih da sabotiraju infrastrukturu SAD.
„U slučaju sukoba, Kina će gotovo sigurno koristiti agresivne sajber operacije da bi pratila našu kritičnu infrastrukturu, da bi manipulisala cevovodima i železničkim linijama, da odloži raspoređivanje vojske i izazove društvenu paniku“, rekla je ona prisutnima.
„Mislim da je ovo prava pretnja na koju moramo da budemo spremni, da se fokusiramo na nju i da izgradimo otpornost na nju“, rekla je ona.
Dok su zlonamerne aktivnosti kineskih državnih aktera godinama bile u centru pažnje, Isterli je primetila da je u fokusu špijunaža — bilo da je reč o „decenijama krađe intelektualne svojine“ ili „najvećem transferu intelektualnog bogatstva u istoriji“. Ali napori Pekinga se sada sve više pomeraju ka poremećajima sistema i uništenju, rekla je ona.
„S obzirom na ogromnu prirodu pretnje od strane kineskih državnih aktera, s obzirom na veličinu njihovih sposobnosti, s obzirom na to koliko resursa i truda ulažu u to, biće nam veoma, veoma teško da sprečimo da dođe do poremećaja“.
Isterlini komentari dolaze dok bilateralne tenzije i dalje rastu, a sajber napadi iz Kine privlače sve veću pažnju.
Krajem prošlog meseca, Microsoft i razne agencije za sajber bezbednost u okviru saveza Five Eyes otkrili su da kineska grupa za sajber špijunažu, najmanje dve godine, sprovodi kampanju usmerenu na širok raspon američkih sektora, uključujući proizvodnju, telekomunikacije, vladu, pomorstvo, komunalne usluge, transport i obrazovanje.
Cilj kampanje je bio da se razviju „sposobnosti koje bi mogle da poremete kritičnu komunikacionu infrastrukturu između regiona Sjedinjenih Država i Azije tokom budućih kriza“, rekao je Majkrosoft, dodajući da „akter pretnje namerava da vrši špijunažu i održava pristup bez otkrivanja koliko dugo vremena je to moguće“.
Sjedinjene Države i obaveštajni partneri rekli su da grupa može da koristi istu taktiku iz kampanje Volt tajfun da cilja druge sektore širom sveta.
👉 Starbaks zabranio dekoracije Prajda u svojim kafićima https://t.co/ErTatFE9Fc
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 14, 2023
Resursi koje je kineski režim uložio u sajber rat bili su značajni.
Pojavljujući se pred Komitetom za aproprijacije Predstavničkog doma 27. aprila, direktor FBI Kristofer Rej rekao je da kineski hakeri brojčano nadmašuju FBI sajber osoblje za „najmanje 50 prema 1“.
„Ako pogledate Kinu, njihov hakerski program je veći nego u svim drugim nacijama zajedno“, rekao je on u svom svedočenju, dodajući da se komunistički Peking smatra „najvećom pretnjom našoj zemlji“ i da FBI istražuje Komunističku partiju Kine (CCP) i njihove aktere i da je nivo istraživanja porastao za 1.300 procenata.
Kompanija za sajber bezbednost CrowdStrike, u svom najnovijem izveštaju o sajber pretnjama, rekla je da grupe za sajber špijunažu povezane sa Kinom ciljaju 39 industrija na skoro svim kontinentima. Dok je većina ovih kampanja bila usmerena na azijske susede Kine, oko 25 odsto aktivnosti bilo je usmereno na Severnu Ameriku.
Na brifingu Stejt departmenta 13. juna, portparol Metju Miler citirao je martovski izveštaj obaveštajne zajednice u kome se navodi da je „Kina gotovo sigurno sposobna da pokrene sajber napade koji bi mogli da poremete kritične infrastrukturne usluge u Sjedinjenim Državama, uključujući protiv naftovoda i gasovoda i železničkih sistema”.
„Od vitalnog je značaja da zaštitnici vladinih mreža i javnost ostanu na oprezu. Zbog toga je američka vlada, u akciji cele vlade, radila sa privatnim sektorom na pripremi odbrane privatnog sektora“, odgovorio je novinarima na pitanje o sajber napadu Volt Tiphoon.
Easterli je rekla da se njena agencija angažuje sa različitim društvenim sektorima u nastojanju da zaštiti ranjive grupe koje bi mogle biti na meti.
„Moramo na ovo gledati kao na pretnju po naciju i da svi moramo da odigramo ulogu“.