AMERIKA: NAKON ŠTO SU MNOGE ŽENE OBJAVILA DA JE VAKCINA UTICALA NA NJIHOVE MENSTRUALNE CIKLUSE SLEDI ISTRAŽIVANJE
Shana Clauson je bila na redu da dobije prvu dozu vakcine Moderna u martu, kada je videla žene na društvenim mrežama kako raspravljaju o tome kako su im menstruacije izmenjene – ranije, obilnije i bolnije nego obično – nakon vakcinacije protiv koronavirusa.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Clauson, 45-godišnjakinja koja živi u Hudsonu, Visconsin, otišla je i dobila vakcinu, a nekoliko dana kasnije, dobila je i raniju i obilniju menstruaciju nego što je to bilo uobičajeno. Nekoliko nedelja kasnije, početkom aprila, rekla je za Washington Post da je frustrirana nedostatkom istraživanja o tome da li su vakcine uticale na menstrualni ciklus.
„Zar se o tome ne raspravlja, ili se čak ni ne prati ili istražuje jer je to „ženski problem?“, pitala je tada Clauson. „Nadam se da će se ovo, ako će ovo biti neželjeni efekat za žene, rešiti, i žene bi trebalo da znaju da bi se to moglo dogoditi“.
Prošle nedelje joj se ispunila želja: Nacionalni institut za zdravlje dodelio je 1,67 miliona dolara istraživačima u pet ustanova za proučavanje potencijalnih veza između vakcinacije protiv koronavirusa i menstruacije, objavila je agencija 30. avgusta.
Zajedno, pet studija koje finansira NIH – koje su sproveli istraživači sa Univerziteta Boston, Harvard Medical School, Univerziteta Johns Hopkins, Michigan State University i Oregon Health and Science University – verovatno će obuhvatiti između 400.000 i 500.000 učesnika, uključujući adolescente i transrodne i nebinarne osobe, prema Diani Bianchi, direktorki Instituta za zdravlje dece i humani razvoj, koji finansira istraživanje zajedno sa NIH-ovom Kancelarijom za istraživanje zdravlja žena.
Jednogodišnje studije uključivaće isključivo učesnice koje još nisu bile vakcinisane – kako one koje to nameravaju, tako i one koje to ne žele – kako bi mogle da prouče moguće promene u svom menstrualnom ciklusu pre i posle vakcinacije, rekla je Bianchi.
„Naš cilj je da ženama koje imaju menstruaciju pružimo informacije, uglavnom o tome šta mogu očekivati, jer mislim da je to bio najveći problem: niko nije očekivao da će to uticati na menstrualni ciklus, jer se informacije nisu prikupljale u ranim studijama vakcine”, rekla je Bianchi, koja je pohvalila Washington Post za rano izveštavanje o ovom pitanju u aprilu, a koji je prvo upoznao nju i njeno osoblje.
NAJNOVIJA VEST! ČEŠKA: SLEDI SPALJIVANJE VAKCINA NAKON PADA INTERESOVANJA GRAĐANA DA SE VAKCINIŠU
https://t.co/JVDDn4sqpH— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) September 13, 2021
Istraživači se nadaju da će, nakon procesa recenziranja, nalazi biti objavljeni do kraja 2022. ili ubrzo nakon toga.
Vest o predstojećem istraživanju stigla je kasnije nego što bi Clauson volela – ali bolje kasno nego nikada, rekla je: „Drago mi je što će se to istražiti. Mislim da je žalosno što je trebalo ovoliko vremena“.
Menstrualne promene nakon vakcinacije protiv koronavirusa mogle bi se pripisati imunološkim odgovorima na vakcine i njihovom uticaju na matericu, kao i stresu povezanim s pandemijom, promenama u načinu života i zarazi virusom, prema Nacionalnom institutu za zdravlje. Ali do sada, nijedna objavljena studija nije ispitivala – niti nudila ubedljive dokaze – o mogućim vezama između vakcina i menstruacije.
Tokom ispitivanja vakcine protiv koronavirusa učesnici nisu posebno ispitani da li su videli neželjene nuspojave u svojim menstrualnim ciklusima ili obimu krvarenja – propust koji Bianchi pripisuje činjenici da je „(FDA) ovlašćenje za hitnu upotrebu zaista bilo usredsređeno na kritična bezbednosna pitanja“ i „promene u vašem menstrualnom ciklusu zaista nisu pitanje života i smrti “, rekla je ona.
Ali nedostatak formalnog istraživanja o potencijalnoj vezi između ove dve stvari „ukazuje na činjenicu da studije bezbednosti vakcina… ne moraju nužno da razmišljaju o reproduktivnom zdravlju žena“, dodala je Bianchi. „Nadamo se da će jedna od stvari koja će proizaći iz ovoga biti to što će se studijama kliničkih ispitivanja dodati pitanja koja će uključivati sve promene u menstrualnom ciklusu“.
Finansiranje NIH-a „znači da oni uviđaju da postoji značajan jaz u našem razumevanju načina na koji vakcine utiču na menstrualno zdravlje i na kraju na reproduktivno zdravlje“, kaže Leslie Farland, docent na odseku za epidemiologiju i biostatistiku na Univerzitetu u Arizoni, Fakultet za javno zdravlje, koji istražuje uticaj vakcinacija na žene u Arizoni, ali je rekla da se nije prijavila za fondove kod NIH-a.
Tri od pet NIH studija će isključiti učesnice koje su na kontroli rađanja ili hormonima koji se uzimaju zbog promene pola, zbog mogućeg uticaja tih hormona na menstrualne obrasce i obim menstruacije. Istraživači u dve studije koje će omogućiti učesnicima na hormonima – u Johns Hopkins-u i državi Michigan State – moraće da razmotre te moguće uticaje u svojim analizama, kaže Linda Huynh, naučni pisac za Nacionalni institut za zdravlje dece i humani razvoj.
Za odobrenje finansiranja obično je potrebno godinu ili dve, ali je Bianchi-jino osoblje objavilo poziv za podnošenje prijava za finansiranje u maju, sa junskim rokom, s obzirom na zahtev za odgovorima i zabrinutost žena, Bianchi je rekla: „To je bilo hitno, činjenica da je ovo dobilo toliku pažnju. Bili smo zabrinuti da to doprinosi odluci kod žena u reproduktivnom dobu da li da prime vakcinu“. Istraživači kažu da nema dokaza da vakcine izazivaju neplodnost, a Centar za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuje trudnicama da se vakcinišu.
Ranije ove godine veliki broj žena otišle su na Facebook grupe i Reddit teme da podele svoje izveštaje o menstrualnom ciklusu nakon vakcinacije. Twitter tema koju je napisala Kate Clancy, vanredni profesor antropologije koja proučava reproduktivnu pravdu na Univerzitetu Illinois, privukla je više od 1.000 odgovora žena o tome kako su im ciklusi promenjeni nakon vakcinacije – još jedan izvor informacija za koji je Bianchi rekla da je ključan u oblikovanju razumevanja agencije o rasprostranjenosti problema.
(Clancy i Katharine Lee, postdoktorska naučnica na odseku za nauke o javnom zdravlju na Univerzitetu u Vašingtonu, zajedno vode prvu studiju koja je osmišljena da posebno pogleda veze između vakcina i menstruacije, koja ima više od 150.000 engleskih i španskih ispitanika, kaže Lee. Par se prijavio za finansiranje kod NIH-a, ali nisu bile uspešne. Bianchi je rekla da su informacije o neuspešnim prijavama poverljive).
Sredstva su dodeljena istraživačima koji su već sproveli istraživanje o menstruaciji i reproduktivnom zdravlju sa grantovima koje je finansirala NIH, rekla je Bianchi.
Jedna od njih je Laura Allen Payne, docent psihijatrije na Medicinskom fakultetu Harvard koja vodi dvogodišnju studiju o menstrualnom bolu adolescentkinja. Ta starosna grupa je ključna za proučavanje, rekla je Payne, s obzirom na to da su „u opasnosti od potencijalnih hormonskih, bioloških i neuroloških promena koje bi ih mogle izložiti riziku od (hroničnog) bola“, što u proseku pogađa više žene nego muškarce prema CDC studiji iz 2016.
U okviru te veće studije, Payne će se fokusirati na menstrualne cikluse oko 80 devojčica pre i posle vakcinacije kako bi utvrdila da li i kako vakcine utiču na njihove cikluse – i, potencijalno, na njihov bol, rekla je ona.
Tri druga istraživačka projekta – na BU, Johns Hopkins i OHSU – biće partner sa aplikacijama za praćenje ciklusa Clue, Natural Cycles i Kindara, koje će istraživačima pružiti de-identifikovane podatke od korisnika koji su pristali na učešće, kaže Bianchi.
Stacey Missmer, profesor akušerstva, ginekologije i reproduktivne biologije na Državnom univerzitetu u Mičigenu, iskoristiće sredstva za proširenje dve studije koje vodi – o neplodnosti i endometriozi – kako bi utvrdila da li su vakcine i stres i anksioznost povezani sa pandemijom i da li utiču na menstrualne cikluse.
Missmer karakteriše finansiranje istraživanja ključnim za borbu protiv dezinformacija vezanih za vakcine nudeći ženama jasne odgovore, potkrepljene dokazima, na njihova pitanja o uticaju vakcina. „Kad god možemo razjasniti šta ljudi mogu očekivati i bolje razumeti koji su uticaji bilo kakvih promena, nadajmo se da će to pomoći smanjenju nepoverenja u vezi sa vakcinom“, rekla je ona.
Vakcine protiv koronavirusa nisu prve vakcine koje su navele žene da prijave promene u svom ciklusu, kaže Farland, istraživač iz Arizone koji nije uključen u studije NIH.
Farland je ukazao na studiju objavljenu prošle godine koja je otkrila da CDC-ov Sistem izveštavanja o neželjenim događajima vakcina VAERS – nacionalni program za nadzor bezbednosti vakcine kome svako može da podnese izveštaje o nuspojavama posle vakcine – uključuje izveštaje o menstrualnim nepravilnostima, između ostalog i o reproduktivnom zdravlju nakon vakcinacije protiv HPV-a. (Ta baza podataka takođe sadrži više od 3.700 izveštaja o nelagodnosti menstruacije, kašnjenjima, poremećajima i nepravilnostima nakon vakcinacije protiv koronavirusa. CDC-ov Vaccine Safety Datalink, zajednički projekat između Agencije za bezbednost imunizacije i devet zdravstvenih organizacija koje prate bezbednost vakcina, istražuje izvodljivost sprovođenja studije o menstrualnim nepravilnostima nakon vakcinacije protiv koronavirusa, rekla je portparol CDC-a Martha Sharan.)
NAJNOVIJI VIDEO IZ BUNKERA! MARIO ZNA I IVICA BOŽIĆ O SVEMU ONOME O ČEMU NIKO NE SME DA PRIČA!
Druga studija na koju je Farland ukazao, datira iz 1913. godine, otkrila je da je nešto više od polovine od 100 žena koje su primile vakcinu protiv tifusa doživelo neku vrstu poremećaja u svom ciklusu – uključujući duže, ranije, propuštene ili bolnije menstruacije – i to u 14 od tih slučajeva primećene su „veoma različite promene“ u menstrualnom ciklusu, uključujući višestruko izmenjene cikluse u mesecima nakon vakcinacije.
Ali čak i tako, „podaci o reproduktivnom zdravlju nisu istorijski prikupljeni u našim ispitivanjima vakcina i u našem sadašnjem sistemu nadzora vakcina“, rekao je Farland – delimično, jer je tek 1993. godine, kada je potpisan Zakon o revitalizaciji, NIH je uspostavio savezne smernice koje zahtevaju da se „žene i manjine“ uključe u klinička istraživanja.
„Na kraju, mislim da moramo znati da li te (menstrualne) promene postoje ili ne, koliko su te promene teške i trajanje ovih promena kako bismo mogli bolje savetovati žene koji imaju menstruaciju šta da očekuju“, dodao je Farland.
Činjenica je da je ovo finansiranje na kraju došlo kao rezultat onih žena koje su otišle na društvene mreže i govorile o svojim iskustvima, rekla je Clauson, što pokazuje da „moramo da se zauzmemo za sebe“.
Kako je rekla: „Ovako treba da se postavimo ako želimo da se određene stvari urade kada je u pitanju naše blagostanje i naše zdravlje, jer se to često zanemaruje“.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/The Seattle Times/The Washington Post