Amerika traži od Britanije da pomogne u naoružavanju Tajvana
Britaniju je pozvala Amerika da pomogne Tajvanu da obezbedi sredstva za odbranu od moguće kako oni kažu kineske invazije dok Kongres Sjedinjenih Država preduzima korake da ubrza sopstvenu prodaju oružja Tajpeju.
Kongres SAD-a razmatra novi zakon kojim bi se pojednostavila velika prodaja oružja Tajvanu usred sve većeg osećaja hitnosti da se izgradi kredibilan faktor odvraćanja od potencijalnog kineskog preuzimanja.
Predlog zakona nastoji da reši probleme u lancu snabdevanja izazvane pandemijom i potražnjom za oružjem u Ukrajini. Sledi izveštaje o zaostatku od 14,2 milijarde dolara u isporuci vojne opreme koju je Tajvan već kupio.
Nesavesno je da ne možemo na vreme da obezbedimo Tajvanu oružje koje mu je potrebno – rekao je predstavnik Steve Šabot, ko-sponzor zakona i visoko rangirani član Azijsko-pacifičkog podkomiteta Predstavničkog doma za spoljne poslove.
Šabot je dodao da je Kina nedavno bila „sve provokativnija“ prema Tajvanu.
Komunistička partija Kine polaže pravo na ostrvo od 23,5 miliona kao svoju teritoriju.
Znamo da predsednik Si na ovo gleda kao na nasleđenu stavku na svojoj listi – preuzimanje Tajvana. Ne možemo dozvoliti da se to dogodi – rekao je Šabot.
Amerika je pozvala Veliku Britaniju i evropske saveznike da „pojačaju“ podršku i pomoć kako bi pomogli u izgradnji odbrambenih kapaciteta Tajvana.
Svakako mislim da to treba razmotriti. To ide uz to da svi zajedno radimo i odlučujemo koji su najbolji sistemi naoružanja za odbranu Tajvana i koliko brzo mogu da stignu tamo – rekao je on.
Konfrontacija će se najverovatnije desiti ako Kina otkrije slabost Tajvana i slabost našeg saveza sa Tajvanom. Želimo da naši saveznici u regionu i NATO saveznici, posebno Britanci, rade zajedno sa Tajvanom kako bi bili sigurni da su jaki kako bismo izbegli rat.
Admiral Li Hsi-min, bivši načelnik generalštaba Tajvana, rekao je da postoji praktičan razlog zašto bi Ujedinjeno Kraljevstvo i evropske nacije trebalo da preispitaju svoj pristup tajvanskoj strategiji odvraćanja.
Tip malog, mobilnog oružja za preživljavanje – takozvane „asimetrične“ sposobnosti – koje je ključno za odbranu Tajvana često se razvija zajedno između SAD i Evrope, a oprema je blokirana od strane evropske strane u prošlosti, rekao je on.
Ako različite zemlje kažu da bismo želeli da sarađujemo sa SAD kako bismo prodali vrstu asimetričnih sistema potrebnih Tajvanu, to je takođe značajan način da se naglasi odvraćanje Kine da ne pokrene rat.
Prodaja oružja zajedno sa vojnom saradnjom sa Tajvanom dugo je bila veoma osetljivo pitanje za britansku vladu, koja nema formalne diplomatske veze sa Tajpejem.
Verle Nouvens, stručnjak za Indo-Pacifik u Royal United Services Institute, rekao je, iako je Velika Britanija uzdigla Tajvan kao bezbednosno pitanje, „još nije jasno kako bi se to pretočilo u stvarnu politiku“.
Velikoj Britaniji i Evropi je bila potrebna „šira diskusija“ o njihovoj ulozi u tajvanskom scenariju koji je imao implikacije na njihovu bezbednost, rekla je ona.
Radi se o podeli tereta, širem odvraćanju i predviđanju sekundarnih ili tercijalnih efekata nakon napada na Tajvan – dodala je ona.
MARIO ZNA UŽIVO- OVO su hteli da SAKRIJU OD VAS- Desilo se nešto što će PROMENITI NAŠU BUDUĆNOST
Nulta Tačka/The Telegraph