Amerika ubrzano klizi u rat sa Kinom tvrde penzionisani AMERIČKI VOJNI LIDERI
Sjedinjene Države ulaze u rat sa kineskim komunističkim režimom koji bi mogao da uruši globalni poredak i razbije ekonomije širom sveta, tvrde dvojica bivših vojnih lidera.
Potencijalni sukob između Sjedinjenih Država i Kine oko Tajvana doveo bi do globalne katastrofe, a to ipak postaje sve verovatniji scenario, smatra bivši predsednik Združenog generalštaba Majk Mulen.
„Zabrinut sam da ulazimo u rat“, rekao je Mulen tokom razgovora 20. juna sa istraživačkim timom Saveta za spoljne odnose.
Mulen je rekao da su napori Sjedinjenih Država da spreče eskalaciju sukoba u Tajvanskom moreuzu „propali dugi niz godina“.
👉 Da li ste teoretičar zavere? https://t.co/72pBI9bjkn
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 22, 2023
Štaviše, rekao je, s obzirom na to da Tajvan proizvodi 90 odsto naprednih svetskih poluprovodnika, koji se koriste u svemu, od kamioneta do hipersoničnih projektila, sukob za ostrvo bi „razorio svet“.
Komunistička partija Kine (KPK), koja vlada Kinom kao jednopartijskom državom, tvrdi da je Tajvan deo njene teritorije i da mora biti ujedinjen sa kopnom na bilo koji način. Zvaničnici KPK su tako zapretili da će započeti rat kako bi sprečili da de fakto nezavisnost Tajvana bude međunarodno priznata.
Uprkos tome, režim nikada nije kontrolisao nijedan deo ostrva, kojim upravlja demokratski izabrana vlada.
KPK je pojačala svoju agresiju na Tajvan poslednjih godina, često šaljući borbene avione i vojne brodove da uznemiravaju tajvanske snage u regionu.
Osiguranje stalne sigurnosti Tajvana je „vitalni interes za Sjedinjene Države“, rekao je Mullen. Odvraćanje od invazije KPK na ostrvo, međutim, zahtevaće od Sjedinjenih Država da preduzmu hrabre akcije protiv režima pre nego kasnije.
„ Jasno je da je Kina mnogo agresivnija, mnogo prinudnija na vojnoj, diplomatskoj, ekonomskoj i političkoj strani “, rekao je Mulen.
„Ponovna ravnoteža znači da ćemo morati da preduzmemo prilično agresivne korake koji bi, u vreme velikih tenzija, mogli da se protumače na pogrešan način.
Takvo stanje je još nestabilnije, imajući u vidu da je američko vojno rukovodstvo izvestilo da KPK razvija svoju vojsku kako bi pretekla američku odbranu u regionu.
👉 Meteorolog priznaje da američka vojska menja vremenske prilike- https://t.co/LRGixLrGXz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 22, 2023
Adm. u penziji Hari Haris, koji je ranije služio kao komandant Indo-pacifičke komande Sjedinjenih Država, to je priznao tokom sastanka Saveta za spoljne odnose.
„ Oni grade vojsku da se suprotstave Sjedinjenim Državama, našoj vojsci i vojsci naših prijatelja, saveznika i partnera “, rekao je Haris.
Imajući to na umu, Haris je rekao da je sprečavanje sila poput KPK da proždre manje, demokratske vlade od vitalnog značaja za sprečavanje subverzije poretka širom sveta.
„Ako dozvolimo autokratskoj, velikoj zemlji da ima svoj put sa manjim demokratskim zemljama, na primer, Ukrajinom i Tajvanom, globalni svetski poredak kakav poznajemo je gotov.“, rekao je Haris.
„Postoji 24 miliona Tajvanaca koji žele da žive svoje živote baš kao i vi i ja. Oni ne žele da žive u komunističkom sistemu kojim upravlja zemlja koja vrši genocid nad sopstvenim narodom i brutalizira Hong Kong kako bi ih dovela pod kinesku vlast.”
Ipak, rekao je Haris, odbrana Tajvana od invazije KPK dovela bi do gubitka života i blaga neviđenog od Drugog svetskog rata. Imajući to na umu, rekao je, Amerikanci bi trebalo da razmotre u kojoj meri su bili spremni da se žrtvuju da bi sačuvali demokratiju.
„ Najvažniji konstituent je američki narod jer će se vaši sinovi i kćeri boriti i umrijeti za Tajvan ako krenemo u rat protiv Kine “, rekao je Haris.