Argentina paralisana štrajkovima dok mase protestuju protiv Havijera Mileja i njegovih mera
Dva meseca nakon što je libertarijanski „princ“ Havijer Milej izabran za predsednika Argentine, obećavajući da će rekonstruisati ekonomiju i otvoreno upozoravajući da dolazi period brutalne štednje i bola, početna euforija brzo jenjava i zamenjuje se šokom i užasom šta sledi.
I sasvim sigurno, u najvećoj manifestaciji otpora do sada protiv Mileja, argentinski radnici su u sredu izašli na ulice u generalni štrajk, dovodeći delove centra Buenos Ajresa u zastoj.
U onome što je nazvano „mobilizacija bez presedana“ nikada ranije u modernoj argentinskoj istoriji, masovni štrajk nije bio pozvan manje od sedam nedelja nakon novog predsednika. Ali lideri najvećeg argentinskog sindikata rekli su da protesti širom zemlje odražavaju hitnost koju osećaju dok Milej sprovodi radikalne ekonomske i političke reforme koje on poredi sa „šok terapijom“.
Hiljade (većina sindikalnih) demonstranata okupirale su trg ispred argentinskog Kongresa, osuđujući Majlijeve opsežne planove za rekonstrukciju vlade, privatizaciju javnih industrija i smanjenje potrošnje. Neki su lupali loncima i nosili natpise na kojima su Mileja optuživali da je „ izdajnik “. Na drugim transparentima je bio portret ikone radničke klase Evite Peron.
Elizabet Gutijerez je stigla na skup nakon što je radila noćnu smenu kao medicinska sestra. Ona je objasnila da je motivisana strmim porastom cena hrane otkako je Milej preuzeo dužnost.
„Pre smo imali asado [roštilj] svake nedelje. Ne sada. Čak je i pirinač veoma skup“, rekla je Gutijerez. „Kreme su porasle. Ne možete više da živite od svoje plate: to nije dovoljno“, besna je ona dodajući da je „narod ovde da brani svoju naciju“.
Još jedan demonstrant, 63-godišnja penzionerka Alicia Pereira, izrazila je protivljenje Mileijevim naporima da dereguliše ekonomiju, uključujući planove za „modernizaciju“ zakona o radu i odbacivanje regulacije rente. „On želi da budemo robovi“, rekla je Pereira.
Ogrnuta argentinskom zastavom, Pereira je bila zabrinuta zbog svoje sposobnosti da sastavi kraj s krajem suočenih sa Milejevim reformama. Njen prihod od penzije iznosi samo 85.000 pezosa mesečno – oko 70 dolara. Rekla je da su osnovne potrepštine postale toliko skupe za vreme Mileja da nije sigurna da li će moći da dobije lek koji joj je potreban za hroničnu bolest.
„Užasan je osećaj ne znati šta će se dogoditi sutra“, rekla je ona.“
Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku i popise stanovništva (INDEC), Argentina je 2023. završila sa godišnjom inflacijom od 211 odsto, što je najveća stopa u Latinskoj Americi, nadmašivši čak i Venecuelu. Godina je takođe zabeležila najbrži porast inflacije od 1990. godine, što je rezultiralo višim cenama za potrošače.
Milei je uporedio svoju meru devalvacije valute sa trenutnim rezovima državne potrošnje, uključujući subvencije potrošačima.