Astronom tvrdi: verovatno ćemo otkriti vanzemaljski život za 20 godina
Decenijama su se ljudi pitali da li smo sami u kosmosu. A prema jednom stručnjaku, možda smo u roku od nekoliko godina od otkrivanja vanzemaljskog života i konačnog odgovora.
Profesor Saša Hinkli je vanredni profesor na Univerzitetu Ekseter i predvodi tim od 120 međunarodnih astronoma koji rade na teleskopu Džejms Veb .
Od kada je lansiran, on i njegov tim imaju zadatak da prikupe slike egzoplaneta , za koje kaže da ih je svake godine sve više.
U članku za The Spectator, profesor Hinkli je rekao da postoji preko 3.000 ovih egzoplaneta za koje znamo, ali je verovatno da ih ima na stotine milijardi.
„Čisto da znate: u našem Mlečnom putu ima oko 100 milijardi zvezda“, piše on.
NOVO! NE PROPUSTITE! SAŠA JOVIČIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
„Pošto sada znamo iz raznih svemirskih misija da većina zvezda ugošćuje planete, ovo počinje da vam daje naznaku koliko egzoplaneta može postojati u našoj galaksiji.
„A onda, izvan naše galaksije, procenjuje se da u univerzumu postoji 200 milijardi galaksija, od kojih svaka sadrži potencijalno stotine milijardi zvezda sa sopstvenim egzoplanetama.“
A profesor Hinkli veruje da je „sve verovatnije“, sa napretkom tehnologije, da ćemo otkriti vanzemaljski život tokom njegovog života, a potencijalno i u narednih 20 godina.
Sada, kada kaže vanzemaljski život, on ne govori o malim zelenim ljudima sa velikim crnim očima koji se klate u svemirskom brodu.
Iako bi to moglo biti malo uzbudljivije, ono o čemu on govori su ‘biopotpisi’.
Profesor Hinkli objašnjava: „Dokazi otkrića života će verovatno biti pronađeni posmatranjem neravnoteže u odnosu hemijskih vrsta (ozona i ugljen-dioksida, na primer), koje inače ne bi prirodno postojale bez mogućeg oblika biološke aktivnosti koja pokreće ovu neravnotežu .“
On dodaje: „I da ne bude greške, NASA i brojne akademske kolege veoma ozbiljno shvataju proučavanje života na drugim planetama.
„Astrobiologija je danas glavni fokus za Nasu . Čak je nedavno postala i dobro poštovana akademska poddisciplina u astronomiji, sa posvećenim akademskim časopisima i konferencijama u kojima se nalaze doprinosi biologa i hemičara, kao i astronoma.“
A astronom misli da teleskop Džejms Veb ima veliku ulogu u poboljšanju verovatnoće da konačno naiđemo na vanzemaljski život.
Osim što će nas približiti drugim oblicima života, profesor Hinkli kaže da će nam to omogućiti i bolje razumevanje sopstvenog postojanja.
„Čak i ako treba da sačekamo nekoliko decenija da budući svemirski teleskop otkrije biopotpis na egzoplaneti, teleskop Džejms Veb će nas približiti postizanju ovog cilja više nego ikada ranije“, zaključuje on.
„Možda bi nam takođe moglo reći nešto o priči o rođenju egzoplaneta i tako pomoći da naše sopstveno poreklo stavimo u kontekst.