AUSTRALIJA će kroz novi zakon kažnjavati FACEBOOK i TWITTER ukoliko ne cenzurišu „dezinformacije“
Neuspeh u ublažavanju „dezinformacija“ mogao bi da pogodi gigante društvenih medija kao što su Fejsbuk i Tviter, tako što će ih novi zakon udariti po džepu.
Prema novom nacrtu zakona australijske vlade, kako bi se suzbilo širenje „dezinformacija“ i lažnih vesti na njihovim platformama, uvedene su značajne kazne za popularne društvene mreže, piše The Age.
Prema predlogu koji je iznela Australijska uprava za komunikacije i medije (ACMA), kompanije društvenih medija će morati da vode evidenciju koja pokazuje njihove napore da spreče širenje takvih informacija na mreži.
Ponovljeni propusti mogli bi da dovedu do suočavanja sa fiksnim kaznama u milionima dolara.
Pogledajte! PSI ROBOTI sa bacačima plamena na leđima (VIDEO)https://t.co/s8ltetEtmz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 25, 2023
„Pogrešne i dezinformacije stvaraju podelu unutar zajednice, potkopavaju poverenje i mogu ugroziti javnu bezbednost“, rekla je u nedelju ministarka komunikacija Kanbere Mišel Rouland. Ona je dodala da je „…vlada posvećena zaštiti Australijanaca na internetu“.
Prema vladinom predlogu, ACMA bi imala pravo da nametne novi „kodeks“ prakse na platformama društvenih medija koje više puta pokazuju nemogućnost praćenja širenja lažnih vesti pružajući usluge. Takođe bi uspostavio „standard“ za čitavu industriju koji bi nametnuo uklanjanje određenog sadržaja, zahtevajući robusnije metode za identifikaciju dezinformacija i povećanu upotrebu provera činjenica.
Sistemsko kršenje kodeksa bi dovelo do toga da kompanija bude podložna maksimalnoj kazni od 2,75 miliona AUS dolara. Maksimalna kazna za kršenje „standarda“ industrije bila bi 4,6 miliona američkih dolara.
Hipotetička kazna prema poslednjim uslovima za Fejsbukovu matičnu kompaniju Meta iznosila bi 5,35 miliona dolara, piše dnevnik The Age.
EU je prošle godine nametnula slična pravila koja regulišu sadržaj društvenih medija, a kompanije društvenih medija su takođe bile odgovorne za kazne povezane sa godišnjim globalnim prometom.
Prema predloženom zakonu, vlada u Kanberi ne bi imala ulogu u određivanju koji sadržaj na mreži predstavlja „dezinformacije“ ili „dezinformacije“.
Rovland je naglasio da je zakon osmišljen tako da „postigne pravu ravnotežu“ između suzbijanja lažnih vesti i zaštite slobode govora na internetu.
Ovlašćenja se takođe neće odnositi na samostalne sadržaje, zvanične izborne informacije i profesionalne vesti. Gugl je ranije uklonio oko 3.000 video snimaka postavljenih na Jutjub iz Australije koji su širili ono što je nazvao opasnim ili obmanjujućim informacijama u vezi sa kovidom.
Predloženi zakon je objavljen u subotu i trenutno je na javnoj konsultaciji, što je Rovland rekao da je prilika da Australijanci i kompanije društvenih medija kao što su Fejsbuk i Tviter.