Australija je naredila društvenim medijima da cenzurišu postove vezane za Covid više od 4.000 puta
Zahtev za slobodu informacija koji je podneo liberalni senator Južne Australije Aleks Antić pokazao je da je savezna vlada za tri godine podnela preko 4.000 zahteva da se objave o COVID-19 uklone sa onlajn platformi.
„Potpuno mi je nejasno zašto Ministarstvo unutrašnjih poslova, odeljenje koje je prvenstveno zaduženo za nadzor nad pitanjima poput kontrole granica, koristi skriveni aranžman sa kompanijama društvenih medija da utiče na medije u vezi sa pitanjima kao što su javno zdravlje“, rekao je Antić i dodao da bi trebalo da postoji potpuno objašnjenje koje informacije su cenzurisane i zašto.
„Na osnovu čega je odeljenje kvalifikovano da utvrdi istinu u vezi sa pitanjima vezanim za Covid?“ upitao je senator, a prenosi The Australian. „Da li vidimo australijski #Twitterfiles?“
Kroz zahtev za FOI, Antić je dobio Proceduralno uputstvo Ministarstva unutrašnjih poslova za uređivanje incidenata na internetu, koje objašnjava kako vlada koordiniše sa onlajn platformama za praćenje i označavanje sadržaja.
Poseban dokument koji je dostavilo odeljenje rezimirao je broj obaveštenja upućenih kompanijama društvenih medija. Između januara 2017. i decembra 2022., odeljenje je „napravilo 13.636 preporuka za digitalne platforme da pregledaju sadržaj u skladu sa njihovim uslovima korišćenja usluge“.
👉 Irska vlada naređuje građanima da „prestanu da piju alkohol“ https://t.co/Pfg6VDVdqi
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 25, 2023
Od tih zahteva, 4.213 se odnosilo na COVID. S obzirom da je pandemija počela početkom 2020. godine, odeljenje je u proseku podnosilo četiri zahteva dnevno tokom tri godine.
Odeljenje nije dalo detalje o zahtevima vezanim za COVID-19, ali je saopštilo da će se takvi zahtevi završiti 30. juna 2023.
Kako su izvestili Racket News i Network Affects, „izgledalo je da se DHA smatra suverenim nad celim internetom, ciljajući ne-Australce pod lažnom logikom da ‘kruže tvrdnje u australijskom digitalnom informacionom okruženju.’ Neke tvrdnje su takođe bile tačne ili najmanje osporavane”.
Pažnja se ubrzo okrenula ka mimovima, uključujući mim koji ismejava viktorijanskog premijera Dena Endruza.
„Čak je i duhovit komentar o maskama smatran previše za policiju. U jednom slučaju, smatralo se da je samo odgovor na tvit u kojem se tvrdi da su „maske beskorisne“ u suprotnosti sa „zvaničnim informacijama“, što ih čini „potencijalno štetnim“.