Australija kao najbolji đak Davosa proširuje digitalne ID ambicije novim zakonodavstvom
Sistem digitalne identifikacije australijske vlade (AGDIS) uskoro će biti proširen zakonima koji su stupili na snagu 1. decembra, ugrađujući još tri faze na postojećoj bazi digitalnih identifikacionih podataka, aplikaciji myID.
Do kraja 2026. ovaj proces, započet sa myID-om koji trenutno obuhvata blizu 200 državnih službi, trebalo bi da bude završen. Od sada, učešće je dobrovoljno, a druga faza koja počinje sledećeg meseca omogućiće državnim provajderima digitalnih ID-a da se pridruže AGDIS-u ako ih odobri regulator.
U naredne dve faze, koje bi trebalo da počnu do decembra 2026. godine, moći će da se priključi i privatni sektor, i neki od njih kao banke i telekomunikacione kompanije.
Na kraju, akreditovani provajderi privatnog sektora, atributa i razmene imaće istu priliku, objavila je australijska vlada i objasnila da će proces akreditacije obuhvatati sve četiri faze.
Neki od onih koji već uživaju ovaj status su Mastercard i Australia Post.
Totalni raspad! Pred nama su dani koje su svi čekali | dr Miroslav Parović | Mario Zna, 305 Uživo
Sve ove aplikacije ići će u regulator digitalnih ID-a, a od 1. decembra glavna će biti Australijska komisija za konkurenciju i potrošače (ACCC).
Kancelarija australijskog komesara za informacije (OAIC) biće zadužena za pitanja vezana za privatnost u kontekstu digitalnog ID-a. Australijska vlada obećava da će ova šema imati koristi za svu ekonomiju zemlje – uz istovremeno poboljšanje ne samo upravljanja već i privatnosti.
A oni koji razvijaju digitalne vladine usluge sada će morati da budu u skladu sa drugom verzijom Standarda digitalnih usluga, koja se sastoji od deset kriterijuma (prva verzija je imala 13). Ovi standardi su deo politike digitalnog iskustva.
Ključni se svode na interoperabilnost, inkluzivnost i praćenje usluge koju su razvili, dok se očekuje da korisničko iskustvo bude „intuitivno“.
Putin upozorio Donalda Trampa na novi atentat pre inauguracije 20. januara https://t.co/StXPz1Wewb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 3, 2024
Neki, ako ne i većina kriterijuma, kao što su navedeni u vladinom saopštenju, izuzetno su nejasni: na primer, „ne naškoditi“, „(ne) ponovo izmišljati točak“ i „neka bude relevantan“.
Ali, radi neke jasnoće, programeri standarda dobijaju „smernice“ i upućuju u pravcu zakona koji bi mogli da razjasne zahteve.
Ostalih sedam kriterijuma su: imajte jasnu nameru, poznajte svog korisnika, ne ostavljajte nikoga za sobom, povežite usluge, izgradite poverenje u dizajn, inovirajte sa svrhom i nadgledajte svoju uslugu.