Australija preti Ilonu Masku: Biće velikih problema ako ne cenzurišeš „dezinformacije“
Vlasti Australije ponovo vrše pritisak na društvene medije, ovog puta na X, preteći da će se kompanija suočiti sa velikim kaznama i „velikim problemima“ uopšte – osim ako se „pogrešne informacije i dezinformacije“ ne cenzurišu.
A upravo će novi zakoni Australije, kada stupe na snagu ove godine, predstavljati pravni osnov za takve radnje.
Kazne bi dostigle do 3 miliona dolara ili 2 procenta godišnjeg prometa za kršenje „dobrovoljnog kodeksa ponašanja“, i 7,8 miliona dolara ili 5 procenata godišnjeg prometa u slučaju nepoštovanja „standarda“ Australijske uprave za komunikacije i medije (ACMA).”
Ovo proizilazi iz članka koji je objavio Financial Review, citirajući ministarku komunikacija Mišel Rouland, dok je motiv njenog poslednjeg krstaškog pohoda opisan kao „niz pitanja“ koja sada navodno muče X.
Rouland je posvuda optužila X da „ne radi dovoljno“ – od deepfakes Tejlor Svift, do onoga što je verovatno ključna tačka spora – odluka platforme da vrati oko 6.000 naloga korisnika koje je Tviter ranije zabranio.
Čini se da se ovde razmišlja da ako se pretnja uputi unapred, X će se bolje „uskladiti“ sa politikom Australije i pristati da se još jednom uroni u masovnu cenzuru.
Bolest pedofilije se širi Evropom i svetom! U Nemačkoj posedovanje i distribucija dečje pornografije više nije krivično delo https://t.co/kxV0DQkffs
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 10, 2024
Zakoni koje je Rouland pominjala sačinjeni su 2023. godine sa ciljem da se Australijskoj upravi za komunikacije i medije daju šira ovlašćenja, posebno za „borbu protiv pogrešnih informacija i dezinformacija na mreži“, navodi se u članku.
Predstojeći zakon ima za cilj da proizvede dva efekta – tehnološka industrija podvrgava se formalno dobrovoljnom kodeksu ponašanja, a nakon ove „šargarepe“ dolazi štap u obliku novih ovlašćenja ACMA-e i novčanih kazni, ako ACMA nije zadovoljna načinom na koji se kodeks primenjuje.
Rouland je dodala da X u ovom trenutku „nije čak ni pokriven dobrovoljnim kodeksom industrije“. Razlog je taj što je X uklonjen iz koda nakon što je zaustavio praksu označavanja sadržaja koji je protiv (Tviterove) „politike građanskog integriteta“.
Na drugim mestima na medijskoj sceni Australije, neki se pitaju zašto vlada zemlje „mrzi Ilona Maska“.
„Reč je o oko 300 miliona dolara koliko Mask do sada duguje australijskoj vladi“, zapitao se voditelj Skaj njuza Džejms Mekferson. A pod „duguje“ – mislio je na kazne koje je Australija pokušala da naplati od X čak i pre najnovijih pretnji.