Australija usvojila zakon kojim se mlađima od 16 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama
Australijski parlament usvojio je zakon kojim se deci mlađoj od 16 godina zabranjuje korišćenje društvenih medija, što je jedan od najstrožih propisa koji ciljaju na platforme na svetu.
Zakon, koji je Senat usvojio u četvrtak, zahteva da platforme društvenih medija kao što su Instagram, Fejsbuk i TikTok sprečavaju osobe mlađe od 16 godina da imaju naloge.
Ako to ne učine, može doći do kazni do 50 miliona australijskih dolara.
Premijer Entoni Albanez zagovarao je zakon i okupio roditelje da podrže zakon.
Pre glasanja u parlamentu, Albaneze je rekao da su društveni mediji „platforma za pritisak vršnjaka, pokretač anksioznosti, alat za prevarante i, što je najgore, alat za onlajn predatore“.
Ovo morate da vidite, glavni NATO lobista nam ponovo preti | Gunter Felinger | Mario Zna, 304
Dodao je da želi da mladi Australijanci „ne koriste svoje telefone i odu na teren za fudbal i kriket, teniske i netbol terene, u bazen“.
Dok su se zagovornici privatnosti i neke grupe za prava deteta protivile zakonu, 77 odsto javnosti je podržalo zabranu mlađih od 16 godina, prema najnovijoj anketi.
Australijski zagovornik borbe protiv nasilja Ali Halkić, čiji je 17-godišnji sin Alem izvršio samoubistvo 2009. nakon maltretiranja na društvenim mrežama, pohvalio je zakon, rekavši da je vraćanje kontrole roditeljima „početna tačka“.
„Za decu od 10 do 15 godina, zabrana će biti teško izvodljiva, ali sledeća generacija koja dolazi sa sedam, osam ili devet godina, ako ne zna šta je to, zašto je to važno?“ rekao je on novinskoj agenciji Rojters.
Mreže podrške
U međuvremenu, grupe za zastupanje i akademici upozoravaju da bi zabrana mogla da spreči ugrožene mlade ljude, uključujući one iz LGBTQ zajednice i tinejdžere imigrante, da pronađu mreže podrške.
VELIKA VEST! TRAMP postavio jednog od najvećih boraca protiv COVID histerije na čelo najvećeg ZDRAVSTVENOG TELA https://t.co/Q4kIVpGMQi
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 27, 2024
Australijska komisija za ljudska prava rekla je da zakon takođe može da ometa ljudska prava mladih ljudi blokirajući njihovu sposobnost da učestvuju u društvu.
Za zagovornike privatnosti, zabrinutost zbog predloga zakona predstavlja potencijal za pojačano prikupljanje ličnih podataka.
Sara Hanson-Jang, senatorka Zelenih, rekla je pre glasanja da je zakon – „bumeri koji pokušavaju da kažu mladim ljudima kako internet treba da funkcioniše da bi se osećali bolje“.
Trenutni zakon ne nudi detalje o tome kako će se zabrana sprovoditi, a proći će najmanje 12 meseci pre nego što regulatori razrade detalje pre nego što zabrana stupi na snagu.
Nekim kompanijama, uključujući WhatsApp i Jutjub, takođe će verovatno biti odobreno izuzeće, jer će tinejdžerima možda biti potrebni za posao ili rekreaciju.
Nulta Tačka/AP